ONLINE MAGAZIN

Tradičná ručná výroba skla zapísaná na zozname UNESCO

České sklo si vo svete opäť potvrdilo svoju úroveň a povesť. 6.12. 2023 sa česká ručná výroba skla dostala na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Žiadosť, ktorú Česko podalo spoločne s Francúzskom, Fínskom, Maďarskom, Nemeckom a Španielskom, schválil medzivládny výbor organizácie na zasadnutí v Botswane.

Foto: Marek Musil

Ako prvý bol na zoznam UNESCO, týkajúci sa českého nehmotného kultúrneho dedičstva, zapísaný v roku 2005 slovácky tanec verbunk, naposledy zasa minulý rok pltníctvo. V Česku sa na príprave podkladov týkajúcich sa zápisu ručnej výroby skla okrem Ministerstva kultúry podieľalo aj Múzeum skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou i zástupcovia jednotlivých sklárskych hutí, škôl a profesijných organizácií.

„Sklárstvo je dôležitým odvetvím najmä v Libereckom a Zlínskom kraji i na Vysočine. Je to aj téma, za ktorou sa do Česka cestuje z celého sveta a verím, že vďaka dnešnému zápisu na zoznam UNESCO sa bude ešte viac. Sklárom a všetkým, ktorí sa na tomto úspechu podieľali, veľmi gratulujem,“ hovorí riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodáva: „České sklo zaujíma nielen turistov z Európy, ktorí mohli vidieť Křišťálové údolí aj v hlavných správach francúzskej televízie TF1, ale láka aj hostí z Ázie, ktorí sa k nám od tohtoročného marca dopravujú rýchlejšie aj vďaka priamemu leteckému spojeniu Praha – Soul. Podrobnosti o sklárstve vo všetkých kútoch Česka s novinkami, ktoré daný sektor chystá, možno nájsť aj na našom portáli Kudy z nudy.

Foto:  Skláreň Rückl, Michaela Karásek Čejková

Technologickú jedinečnosť českého skla môžete vidieť po celej krajine. V roku 2020 ju potvrdil fakt, že sa na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO dostala výroba vianočných ozdôb z fúkaných sklenených perál. Zachovala sa vo firme Rautis v Poniklej v Krkonošiach.

Foto: David Marvan

Česká sklárska výroba, na rozdiel od iných krajín, zahŕňa všetky techniky. Okrem už spomenutej tradičnej výroby vianočných ozdôb je to spoločne s prípravou a výrobou sklárskej suroviny aj fúkanie, brúsenie, maľovanie, vinuté perly, výroba trubičiek, bižutérnych tyčiniek a ďalšie.

Doteraz malo Česko v UNESCO celkovo 32 zápisov. Naposledy uspel Žatec a krajina žateckého chmeľu a stal sa 17. českou hmotnou pamiatkou zapísanou na tomto zozname a vôbec prvým chmeliarskym dedičstvom s touto svetovou značkou.

Fotografia na titulke:

Foto: Múzeum skla a bižutérie Jablonec nad Nisou, Nora Gill

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Nezaradené outdoor Tlačová správa

Svetový unikát – Zimný zázrak Mörbisch, impozantná betlehemská scéna na jazere

Od 23. novembra 2024 do 5. januára 2025 ožije na javisku na jazere v obci Mörbisch am See projekt „Zimný zázrak Mörbisch“ – čarovná betlehemská scéna uprostred jazera. Tento projekt je svetovým unikátom: impozantný betlehem široký 90 metrov a vysoký 18 metrov, umiestnený priamo na javisku na jazere, so strhujúcou projekčnou šou. Mo╠łrbisch(c)MK Illumination • […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Radíme Vám

Čedok spúšťa novú éru cestovania: Priamo z Bratislavy na Maurícius

Perla indického oceánu na dosah ruky priamo z Bratislavy. Dnešok sa zapísal do histórie slovenského letectva a cestovného ruchu novým míľnikom. Cestovná kancelária Čedok v spolupráci s prestížnou leteckou spoločnosťou Neos totiž uskutočnila vôbec prvý let Dreamlinerom z Bratislavy na exotický ostrov Maurícius. Tento významný krok prináša slovenským turistom jedinečnú možnosť objavovať vzdialené destinácie priamo z […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia Náš tip Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Pádlovali sme s Jiřím Prskavcom po rieke Sázava

Koncom leta sme sa rozhodli, spolu s ďalšími kolegami novinármi, navštíviť Českú republiku. Sme milovnici vodných športov, takže voľba padla na rieku Sázavu a jej blízke okolie. Táto oblasť je z pohľadu turistiky veľmi atraktivna. A keďže väčšina  z nás má v obľube aj outdoorové športy, využili sme aj možnosť vyskúšať si, aké  to je […]

Čítať ďalej