Môj prvý kontakt so Spojenými arabskými emirátmi bola návšteva Dubaja predvlani a dojmy, ktoré vo mne zanechal u mňa rezonovali ešte dlho. Horizont plný futuristických mrakodrapov bol síce ohromujúci, no paradoxne nebol tým, čo ma oslovilo najviac. Tým bola čistota a usporiadanosť, nové a voňavé metro, nablýskané podchody, ale hlavne pocit úplného bezpečia a priateľského a úctivého prijatia. Zmiatlo ma to, prekvapilo, chvíľu som s tým bojovala, v zemi, ktorej synonymom je luxus a bohatstvo, som to jednoducho nečakala. Pred pár dňami som sa vrátila z Abú Dhabí a moje pocity sú navlas rovnaké: rozprávkovo krásne kultúrne pamiatky, skvelé jedlo, lacné služby!, nádherné more a nad tým všetkým sa vznáša niečo, čo označujeme pojmami slušnosť, úcta, tolerancia. Prečítajte si čo vidieť a zažiť v Abú Dhabí.
Na nádvorí jednej z najkrajších mešít na svete Veľkej mešity šejka Zayeda
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE K DOVOLENKE V ABÚ DHABÍ
Ako letieť do Abú Dhabí
Do Abú Dhabí môžete letieť z Viedne alebo Budapešti, let trvá 5 hod. 20. min. Nepotrebujete žiadne víza, iba cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po ukončení pobytu v krajine. Časový posun sú 2 hodiny dopredu (v zime 3 h). Cena letenky závisí s kým a kedy letíte, ak chcete letieť ozaj lacno, sledujte ponuku WizzAir. Píšem o tom aj v článku nižšie.
Aká mena sa používa
V Spojených arabských emirátoch sa platí emirátskym dirhamom, skratka AED. V prepočte sú 4 dirhamy približne 1 euro. V taxíkoch, reštauráciách, hoteloch, kultúrnych pamiatkach môžete platiť kartou, vždy plaťte v lokálnej mene, teda v dirhamoch (lepší kurz). Hotovosť však budete potrebovať na kúpu a nabitie karty Hafilat, s ktorou budete cestovať autobusmi. Zmenáreň nájdete priamo na letisku, minimálny obnos, ktorý vyžadujú pri výmene peňazí je 40 EUR (163 AED). Mne sa osvedčilo aj používanie karty Revolut.
Ako to je s internetom
Pred príletom do Spojených arabských emirátov si vypnite mobilné dáta. Hneď v letiskovej hale si kúpte lokálnu SIM kartu, predávajú ju v stánkoch po pasovej kontrole. Ceny sa pohybujú od 40 AED (750 MB dát) po 177 AED za 14 GB dát a 100 minút lokálneho volania. My sme si kúpili 7 GB za 125 AED a za 6 dní sme ju využili len asi do polovice. Verejná wifi funguje iba vo veľkých malloch a občas v autobusoch, ale nie je spoľahlivá, kúpiť SIM vám určite odporúčam.
Sú Spojené arabské emiráty bezpečné?
Áno, úplne. V Abú Dhabí aj v Dubaji som sa ako turistka aj ako žena cítila absolútne bezpečne, muži mi dokonca prejavovali úctu, ktorá sa z našej kultúry už vytráca. Moslimská viera káže vážiť si ženy a starších ľudí, a to sa striktne dodržiava: všade vám ponúknu miesto, dávajú vám prednosť – či už pri nástupe do mhd, na prechode pre chodcov, keď čakáte v rade a pod. Úcta je nevtieravá a slušná, vždy s rešpektom. Je to veľmi priateľská a bezpečná krajina.
Aké oblečenie je povolené?
Na pláži samozrejme plavky, všade sú však úctivé prosby, aby ste pri odchode z pláže rešpektovali miestne pravidlá: aj keď je veľmi horúco, muži nesmú chodiť bez trička, rovnako ženy nesmú behať či bicyklovať len v športovej podprsenke. Tričká bez rukávov, tielka, krátke šortky či sukne sú úplne v poriadku. Prísnejšie pravidlá platia pri návšteve mešít a kultúrnych pamiatok, niekde musia mať ženy zahalené aj vlasy (Veľká mešita), inde stačí mať dlhé rukávy a oblečenie aspoň po kolená.
Moslimská viera
Spojené arabské emiráty sú pokroková a moderná krajina s veľmi tolerantnou verziou moslimskej viery. Neakceptujú sa žiadne radikálne či fundamentalistické prejavy islamu. V meste sa nachádza niekoľko desiatok mešít, z ktorých 5-krát do dňa zaznie spev meuzína zvolávajúceho na modlitby. Ja som bola v Abú Dhabí počas ramadánu, kedy pre celú krajinu platia špeciálne podmienky. Turistov sa to však nejako zvláštne nedotkne (vo veľkých malloch sú reštaurácie otvorené, otváracie hodiny niektorých pamiatok sú mierne upravené). Počas ramadánu by ste však nemali konzumovať jedlo na verejnosti, iba vo vnútri.
Ako sa presúvať v Abú Dhabí
V Abú Dhabí nie je metro, autobusy však chodia veľmi často a spoľahlivo. Sú veľmi lacné, vždy klimatizované (vrátane zástavok mhd), ženy sedia v prednej časti autobusu, muži v zadnej. Po nástupe do autobusu prikladáte k strojčeku čipovú kartičku, ktorú si kúpite v automate na letisku. Presný postup ukazujem vo videu na mojom Instagrame – výber z príbehov Abú Dhabí. Po meste sa môžete presúvať aj taxíkmi, sú doslova všade a sú lacnejšie ako u nás. Aj o nich viac v článku.
Zdieľané bicykle v Abú Dhabí
Alternatívou k autobusom či taxíkom sú zdieľané bicykle, poslúžia vám však iba pri presune medzi plážami po nábreží Corniche. Vedie tu približne 14 km bezpečný cyklochodník oddelený od áut kvetinovým záhonom. Na požičanie bicyklov potrebujete internet a keďže som pri ich vrátení viackrát musela volať na support, odporúčam sa trošku obrniť trpezlivosťou. Zdieľané bicykle sú moja srdcovka, ale žiaľ, v Abú Dhabí má táto služba veľa nedostatkov. Cyklostaníc je dosť málo, k hlavným pamiatkam sa nimi nedostanete, problematické je aj vrátenie bicykla, systém ho často nezaznamená a ráta vám čas aj po vrátení. Služba sa volá Careem, všetky potrebné informácie nájdete na ich webstránke. Konkurenčná firma sa volá Byky, s tou však skúsenosť nemám.
Výhľad na Etihad Towers zo záhrad paláca Qasr al Watan
ČO VIDIEŤ V ABÚ DHABÍ
Abú Dhabí je prímorské mesto s rozľahlými piesočnatými plážami, modernými mrakodrapmi ale aj nádhernými pamiatkami s typickou orientálnou architektúrou. Takou je aj PALÁC QASR AL WATAN, teda Prezidentský palác, ktorý turisti aj domáci mohli až do roku 2019 obdivovať iba zvonku. Pre obrovský záujem sa však vedenie UAE rozhodlo časť tohto paláca sprístupniť a dnes ho možno navštíviť za poplatok 65 AED. Stavba celým svojim zjavom demonštruje moc a bohatstvo tejto krajiny. Po zaplatení vstupného vás autobusom odvezú priamo pred brány paláca, ten môžete prechádzať individuálne alebo s výkladom sprievodcu. Návšteva tohto miesta vám zaberie 2-3 hodiny a ja vám ju rozhodne odporúčam, oplatí sa.
SHEIKH ZAYED GRAND MOSQUE
Ďalšiu pamiatku, ktorú v Abú Dhabí nemôžete vynechať je SHEIKH ZAYED GRAND MOSQUE. Postavená je na vyvýšenom mieste, je skutočne rozľahlá (3. najväčšia na svete) a v noci krásne vysvietená. Hoci ju vidieť už zďaleka, nachádza sa na okraji mesta, na jej návštevu si teda určite vyhraďte aspoň 3-4 hodiny. Vstup je zadarmo, no potrebná je registrácia (na mieste alebo cez internet), bezpečnostná kontrola a dosť zdĺhavý presun k mešite – najprv dlhým chodníkom popri ceste, potom obchodným centrom v podzemí.
Veľká mešita šejka Zayeda je jednou z top atrakcií Abú Dhabí
Upratovacia čata zotiera nádvorie Veľkej mešity niekoľkokrát denne
Pri návšteve mešity platia prísne pravidlá, pohybovať sa môžete len po vyznačených cestičkách, fotiť na vyznačených hotspotoch, zakázané sú akékoľvek gestá, rozpažené ruky a pod. Dbať treba na vhodné oblečenie, ženy môžu mať odhalenú iba tvár (zahalené musia byť nohy, ruky aj vlasy), mužom stačia dlhé nohavice a košeľa po lakte. V obchodnom centre si dokonca môžete kúpiť aj tradičné oblečenie. Mešitu nechal postaviť šejk Zayed s cieľom predstaviť islamskú vieru ako náboženstvo mieru, tolerancie a rozmanitosti. Je skutočne nádherná a jednoznačne si ju zaraďte do svojho itinerára. Malú ochutnávku ako vyzerá naživo nájdete na mojom Instagrame v storkách k Abú Dhabí.
CESTOVATEĽKA & BEŽKYŇA
Volám sa Tamara a milujem voľnosť, slobodu, neobmedzenosť ducha i priestoru. Najradšej sa vyjadrujem pohybom a najlepšie sa cítim tam, kde to ešte nepoznám.
SLEDUJ MOJE CESTY NA INSTAGRAME