ONLINE MAGAZIN

Odhalené tajné dokumenty Vatikánu!

Spýtať sa ktoréhokoľvek historika či by chcel nahliadnuť do vatikánskych tajných archívov, je ako sa spýtať či by nechcel vyhrať milióny v lotérii. Odpoveďou určite nebude nie. Britský novinár, historik a spisovateľ Guy Walters túto lotériu vyhral a pre pripravovaný dokument, ktorý odvysiela Viasat History získal exkluzívny prístup do miest, kde môžu vkročiť len vyvolení.

Výsledkom jeho bádania je unikátny dokument Odhalené tajné dokumenty Vatikánu: Pápež a diabol.

Vatikán je právom považovaný z svätý grál archívov. Prístup k miliardám stránkam uchovávajúcich tie najdôležitejšie informácie nie len cirkevnej histórie získa len málokto. Keď Guy Walters dostal povolenie, nemohol tomu ani uveriť.

„Je to ako výhra v lotérii,“ priblížil historik svoje pocity, keď si ho prizvali dokumentaristi k spolupráci. „Od tých čias, čo som napísal knihu „Hunting Evil“, v ktorej popisujem, ako nacisti po vojne utekali, som doslova posadnutý dostať sa do vatikánskeho apoštolského archívu. Vďaka práci Dana Browna a mnohých ďalších si niektorí ľudia myslia, že odpoveď na každé tajomstvo je schovaná práve na tomto mieste.

Dokonca existujú aj takí, ktorí veria, že vo Vatikáne sú ukryté aj tajomstvá o existencii iných svetov, o kontaktoch s mimozemšťanmi a podobne. Ja medzi takých historikov nepatrím, ale myslím si, že archív nám toho môže zodpovedať veľa o rôznych veciach. Čo ma ale konkrétne zaujíma je skutočnosť, ako sa Vatikán choval v období rozmachu Tretej ríše, ale aj roky po jej rozpade,“ Približuje svoje pohnútky Walters a objasňuje tak jadro výskumu pre dokument.

 

 

 

Práve nejednoznačný vzťah medzi pápežom Piom XII. a Adolfom Hitlerom je ústrednou témou dokument. Tím výskumníkov na čele s Waltersom sa vydal hľadať odpoveď na znepokojujúce otázky ohľadne možnej spolupráce cirkvi a nacistov.
Ako veľmi Pius XII. uchlácholil Hitlera? Snažil sa pápež pomáhať Židom? Aký bol vzťah medzi Vatikánom a Mussolinim?  Vedel Vatikán, čo nacisti chystajú?

A chceli nacisti naozaj pápeža uniesť? Odpovede nielen na tieto otázky boli zodpovedaná a na éru nenávideného pápeža vrhajú úplne nové svetlo. Viac sa dozvieme priamo v dokumente Odhalené tajné dokumenty Vatikánu: Pápež a diabol.

 

 

 

 

Guy Walters si z vatikánskeho archívu odniesol mnoho zvláštnych pocitov. „Prvú vec, ktorú si všimnete je, že archív je naozaj obrovský. Pokrýva veľkosť mestského bloku a lemujú ho police s dokumentami.  Sú to storočné záznamy, miliarda kusov papierov a pergamenu v niekoľkých poschodiach nad sebou,“ popisuje miesto fascinovaný vedec. Vraj by tam mohol stráviť roky.

Našťastie mal pri sebe výskumný tím historikov.
Žiadne tajomstvo objasňujúce zmysel ľudskej existencie tam síce nenašli, ale zato fakty, ktoré vrhajú na jednu z najtemnejších kapitol dvadsiateho storočia nové svetlo, mnohých prekvapia.

 

Preto si nezabudnite každý májový pondelok o 21:00 zapnúť televíznu stanicu Viasat History, kde v dokumente Odhalené tajné dokumenty Vatikánu: Pápež a diabol odkryjeme dlho skrývané tajomstvá Vatikánu.

 

 

Trailer:

https://youtu.be/4a7P2KY2824

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra outdoor Príroda Radíme Vám

JASKYŇA DRINY, TURISTICKÉ CHODNÍKY AJ SMOLENICKÝ ZÁMOK ZOSTÁVAJÚ OTVORENÉ POČAS JESENE

Objavovať jednoduché turistické trasy a cyklotrasy, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, môžu návštevníci Malých Karpát nad obcou Smolenice. Zaujímavé turistické miesta ako Smolenický zámok či Jaskyňa Driny zostávajú otvorené aj počas mesiaca október.    Na nenáročnú turistiku či cyklotúry, počas stále pretrvávajúcej teplej jesene, sú vhodné dobre prístupné trasy v Malých Karpatoch v okolí obce […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

Nechajte prehovoriť príbehy!  Česka Vysočina má čo povedať

Cestovanie VYSOČINA Hornatý región, v ktorom nájdete množstvo pozoruhodnej histórie. Hrady, zámky, kostoly, veľké kláštory, múzea a aj rôzne zaujímavosti. Vysočina je kraj v Česku na pomedzí Čiech a Moravy. Má najvyšší počet UNESCO pamiatok v Českej republike. Spoznajte aj menej známe regióny! Jihlava – centrum kraja Vysočina Leží na rieke Jihlava v nadmorskej výške 460-700 metrov […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip outdoor Radíme Vám

Kde leží pravda o indiánoch a kovbojoch?

„Kovboji na koni v žiare zapadajúceho slnka, drsní muži s chuťou dobývať a prežiť. Na druhej strane indiáni, tajomní a zvláštni obyvatelia divočiny s mystickými rituálmi.“ Toto sú obrazy, ktorými nás fascinuje Divoký Západ v románoch a filmoch. Ale koľko z týchto romantických predstáv je pravdivých? Je čas odhaliť skutočnú históriu Divokého západu a jeho legendárnych postáv. Nový […]

Čítať ďalej