ONLINE MAGAZIN

Európa je tolerantná k nahote

V Európe nie je veľa miest, kde by bol úplný zákaz nudizmu na verejných plážach. Väčšina európskych krajín má tolerantný postoj k nudizmu a umožňuje ho na špeciálne označených plážach. Napriek tomu existujú niektoré krajiny, kde je nudizmus zakázaný vo všetkých verejných priestoroch:

  1. Vatikán: Vatikánsky štát, ktorý je malým nezávislým územím obklopeným Rímom, nemá žiadne pláže ani verejné priestory, kde by sa mohol vykonávať nudizmus. Je to územie s náboženským charakterom, kde sa očakáva, že sa ľudia budú riadiť kresťanskými hodnotami a zvyklosťami.
  2. San Maríno: San Maríno, ďalší malý nezávislý štát v Európe, nemá žiadne prírodné pláže. Je obklopený Talianskom a nemá žiadne vlastné nariadenia týkajúce sa nudizmu.
  3. Lichtenštajnsko: Lichtenštajnsko je malá krajina medzi Švajčiarskom a Rakúskom. Aj keď nemá prístup k moru, nemá žiadne vlastné pláže a verejné priestory, kde by sa mohol vykonávať nudizmus.

Okrem týchto štátov je v drvivej väčšine európskych krajín tolerovaný nudizmus na špeciálnych plážach alebo nudistických rezortoch. Je však dôležité rešpektovať miestne pravidlá a kultúrne normy a vyhľadávať miesta, kde je nudizmus povolený.

V Chorvátsku platí všeobecné pravidlo, že nudizmus (plážové kúpanie bez oblečenia) je povolený na špeciálne označených plážach a rezortoch. Existuje však niekoľko oblastí v Chorvátsku, kde je kúpanie nahí zakázané alebo nie je tolerované a určite si nezabudnite pribaliť dámske a pánske plavky:

  1. Národné parky a chránené oblasti: Väčšina národných parkov a chránených oblastí v Chorvátsku neumožňuje nudizmus. Tieto oblasti majú prísne pravidlá ochrany prírody a kúpanie by malo prebiehať v oblečení.
  2. Verejné pláže v turisticky rušných oblastiach: Na niektorých verejných plážach v populárnych turistických destináciách môže byť kúpanie nahí neslušné alebo nežiaduce. Mestá a obce majú často zákony a nariadenia, ktoré vyžadujú, aby sa plážové aktivity vykonávali v oblečení.
  3. Konzervatívne a tradičné oblasti: V niektorých konzervatívnych a tradičných oblastiach v Chorvátsku je nudizmus považovaný za nevhodný alebo urážlivý. V týchto oblastiach sa očakáva, že sa kúpite v oblečení.

Je dôležité rešpektovať miestne zvyklosti, pravidlá a kultúrne normy v Chorvátsku. Pred návštevou konkrétnej pláže alebo oblasti je vhodné získať informácie o miestnych pravidlách týkajúcich sa kúpania nahí, aby sa predišlo nepríjemnostiam alebo porušeniu miestnych predpisov.

V Chorvátsku môžu pokuty za porušenie pravidiel zákazu nudizmu závisieť od miesta, miestnych predpisov a závažnosti porušenia. Pre presné informácie je vždy najlepšie skontaktovať miestne úrady alebo informačné centrá.

V niektorých prípadoch, ak sa pristihne osoba pri kúpaní nahí mimo špeciálne označených pláží alebo nudistických rezortov, môže byť požiadaná, aby sa obliekla, alebo jej môžu byť uložené pokuty. Výška pokuty sa líši v závislosti od miesta a môže byť rôznou sumou peňazí.

Pre príklad, v Dubrovníku je porušenie pravidiel nudizmu pokutované sumou od 3000 do 7000 chorvátskych kun (HRK), čo je približne 400 až 900 eur. V iných častiach Chorvátska môžu pokuty za porušenie pravidiel nudizmu dosahovať rôzne sumy.

Je dôležité dodržiavať miestne zákony a pravidlá a rešpektovať kultúru a zvyklosti miesta, kde sa nachádzate. Ak plánujete praktizovať nudizmus, odporúča sa navštíviť špeciálne označené nudistické pláže alebo rezorty, kde je to povolené a akceptované.

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda Radíme Vám

Kedy sa veľryby presťahovali do mora a stratili nohy?

História veľrýb je jedným z najväčších zázrakov a tajomstiev evolúcie. Ako tieto cicavce dýchajúce pľúcami prišli o nohy a vrátili sa do mora? Na túto otázku sa pokúsi odpovedať dokument Tajomné údolie veľrýb v Egypte, ktorý bude mať premiéru vo štvrtok 29. februára o 20:00 na Viasat Nature. Z 90 druhov dnes žijúcich veľrýb sú […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Radíme Vám Tlačová správa

Cestovný ruch v Česku naberá na sile, počet turistov sa vlani dostal na predcovidové čísla.

V Česku sa v minulom roku ubytovalo v hromadných ubytovacích zariadeniach takmer 10 miliónov zahraničných turistov (43,3 % z celkového počtu). Ďalších takmer 12,5 milióna hostí tvorili samotní Česi (56,7 %), ktorí sa rozhodli stráviť dovolenku v domácich ubytovacích zariadeniach. Celkovo tak vlani počet turistov, ktorí do Česka zamierili, presiahol 22 miliónov a narástol medziročne […]

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Pardubice – mesto s históriou a moderným srdcom

Pardubice Pardubice (nemecky Pardubitz) sú štatutárne mesto na východe Čiech a hlavné mesto Pardubického kraja. Pardubice ležia 97 km na východ od Prahy a 270 kilometrov z Bratislavy, Leží  na sútoku rieky Labe s riečkou Chrudimkou. Napriek tomu, že Pardubice sú predovšetkým priemyselným a dopravným centrom, ich obyvatelia vedú bohatý kultúrny a športový život. Sídlo tu má univerzita a mnoho stredných […]

Čítať ďalej