Muchova nadácia tento rok predstavuje novú sériu výstav „Muchova cesta“. Pod názvom Alfons Mucha: Kvetinové svety sa venuje Muchovým ikonickým dielam s kvetmi, ktoré sú jednou z najcharakteristickejších zložiek Muchovho grafického štýlu, ktorý sa stal synonymom pre secesiu v Paríži v období Belle Époque. Výstavy je možné vidieť na štyroch miestach: v Ivančiciach, Hrušovanoch nad Jevišovkou a Moravskom Krumlove na južnej Morave a teraz po prvýkrát v zahraničí v Piešťanoch na Slovensku. Tieto miesta sú osobitne späté so životom a umením Alfonsa Muchu.
V minulom roku sa uskutočnila séria výstav Nadčasový Mucha: Spojenie svetov, ktorá mapovala znovuzrodenie Alfonsa Muchu od 60. rokov 20. storočia, keď sa jeho zabudnuté diela stali opäť populárnymi v západnej Európe a na západnom pobreží USA (street art, móda, psychedelické umenie, kvetinové deti, obaly albumov rockových skupín, japonské komiksy).
Secesné hnutie – snaha o „nové umenie“ – sa koncom 19. storočia rozšírilo po celej Európe ako reakcia na konvenčné dekoratívne štýly a akademické umenie, ako aj na sociálne problémy spôsobené rýchlou urbanizáciou a nadmernou industrializáciou. Mnohí umelci a dizajnéri hľadali inšpiráciu v prírode; charakteristickým znakom secesie sa stali kvety a zložité formy rastlín a stromov. Vplyv tohto hnutia sa výrazne prejavil na Svetovej výstave v Paríži v roku 1900 a tiež na Medzinárodnej výstave v Turíne v roku 1902, kde sa tento štýl nazýval aj kvetinový štýl (stile floreale), pričom v architektonických a dizajnérskych dielach vystavených na výstave bolo mnoho kvetinových motívov.
Mucha, tvorca plagátov v Paríži fin-de-siècle, vytvoril inovatívny grafický štýl, ktorý sa stal známy ako „le style Mucha“. Išlo o kompozičný vzorec, v ktorom vyniká pôvabná žena harmonicky naaranžovaná s kvetmi a ďalšími prírodnými motívmi, často umiestnenými v architektonickom rámci. Muchov štýl, ktorý primárne vznikol pre reklamné plagáty, sa vyvinul ako vizuálny jazyk na komunikáciu so širšou verejnosťou. Mucha neskôr napísal: „Vonkajšia forma je jazyk […] Kompozícia je reč“. V Muchovej kompozícii je teda žena nositeľkou umelcovho posolstva, zatiaľ čo kvety a iné prírodné motívy majú byť „slovami“, ktoré má čítať publikum. Výstavy zamerané na Muchovo používanie kvetinových motívov skúmajú Muchove kvetinové svety a ich posolstvá.
Na ilustráciu kontextu používania rastlinných motívov v secesii sú všetky výstavy na Muchovej ceste doplnené fotografiami fasád secesných budov na Morave a Slovensku od profesora Petera Schuberta (narodený v roku 1949 vo Viedni), riadneho člena Wiener Künstlerhaus. Profesor Schubert vytvára prostredníctvom fotografií fasád secesných domov „umelecký dokument“. Nepravidelné okraje snímok predstavujú detaily „vytrhnuté z fasád“ a zodpovedajú fotografickej praxi okolo roku 1900.
V Piešťanoch je výstava obohatená o špeciálnu časť venovanú Muchovmu vzťahu k tomuto medzinárodne známemu kúpeľnému mestu na začiatku 30. rokov 20. storočia. Kurátor výstavy PhDr. Vladimír Krupa predstavil výber vzácnych archívnych dokumentov a fotografií Muchu a jeho rodiny, ako aj reprodukciu Muchovho obrazu Buď pozdravená, požehnaná studňa zdravia (1932), jedinej veľkej olejomaľby na slovenský námet, ktorú Alfons Mucha vytvoril behom pobytu rodiny v Nice. Obraz bol poďakovaním piešťanským kúpeľom za uzdravenie jeho dcéry Jaroslavy.
Kurátorkou výstav je Tomoko Sato, autorka všetkých veľkých výstav a projektov Nadácie Mucha za posledných 30 rokov nielen v Českej republike, ale taktiež vo svete. Podľa názoru rodiny Johna Muchu ide o Najvýznamnejšieho znalca života a diela Alfonsa Muchu na svete. Tomoko vyštudovala Manchesterskú univerzitu a pôsobí v Cambridge.
Nadácia Mucha je veľmi šťastná, že môže so svojimi partnermi v projekte Muchova cesta predstaviť príbeh malého chlapca z Ivančíc, ktorý ovplyvnil svetové dejiny umenia. Príbeh chlapca z Moravy, ale tiež Európana a svetoobčana.
Projekt Muchovej cesty iniciovala Nadácia Mucha a formálne ho potvrdila Memorandom o spolupráci pri prezentácii odkazu a diela Alfonsa Muchu a spája miesta významne spojené so životom umelca. Stalo sa tak behom slávnostného večera k návratu Slovanskej epopeje do Moravského Krumlova 10. septembra 2021.
Dokument podpísali:
Jan Grolich, župan Juhomoravského kraja
Milan Buček, starosta Ivančíc
Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova
John Mucha, prezident Muchovej nadácie
Ďalšími členmi projektu sú:
Mesto Mikulov
Obec Hrušovany nad Jevišovkou
Obec Doubravice nad Svitavou
V roku 2023 sme privítali prvých zahraničných členov, ktorými sa stali:
Mesto Piešťany
Trnavský samosprávny kraj
Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s.
Ambíciou projektu je širšie zapojenie miest spojených so životom a dielom Alfonsa Muchu po celom svete.
Výstavy budú trvať do 31. októbra 2023. Celkove sa na výstavách predstavuje 118 umeleckých diel Alfonsa Muchu.
Nadácia Mucha je nezávislá, obecne prospešná spoločnosť s medzinárodnou pôsobnosťou, ktorú v roku 1992 založili vnuk maliara John Mucha a nevesta Alfonsa Muchu Geraldine Thomson Mucha. Cieľom Muchovej nadácie je chrániť a uchovávať rodinnú zbierku, ktorá je najväčšou a najobsiahlejšou zbierkou diel Alfonsa Muchu na svete, a propagovať dielo Alfonsa Muchu. V priebehu rokov usporiadala Nadácia Mucha viac ako 50 výstav po celom svete, na ktorých sa nielen s dielom Alfonsa Muchu, ale aj s českou kultúrou zoznámilo viac ako 6 500 000 návštevníkov. Nadácia Mucha je medzinárodne uznávanou autoritou v oblasti života a diela Alfonsa Muchu. Predsedom správnej rady nadácie je John Mucha, výkonným riaditeľom je Johnov syn Marcus Mucha.