ONLINE MAGAZIN

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory ovplyvňujú mocných mäsožravcov.

Televízny moderátor a biológ Patrick Aryee strávil v divokej prírode už viac ako desať rokov.
Ako sám priznáva, vždy ho fascinovalo, v akej dokonalej harmónii fungujú ekosystémy na našej planéte. Prečo niektoré morské živočíchy žiaria v tme? Ako je možné, že púštne zvieratá prežijú bez vody?  Prečo niektoré tvory žijú aj stovky rokov? Patrick hľadal odpovede na tieto otázky a zároveň túžil svoje poznanie posunúť ďalej ostatným. Ako dieťa miloval dokumenty, a nakoniec aj on sám skončil pred kamerou ako sprievodca prírodovedných dokumentov.  Spolupracoval z významnými tvorcami ako aj rešpektovanými televíznymi stanicami.

Teraz ho môžete sledovať na  Viasat Nature.

Premiérový diel Divočina Patricka Aryeeho uvidíte v pondelok 20. marca o 20:00.

V prvej epizóde Patrick pátra v jednom z najviac narušených ekosystémoch na svete, na Veľkých planinách Severnej Ameriky. Oblasť tiahnuca sa okolo stého poludníka západnej dĺžky cez Spojené štáty je silne narušená ľudskou aktivitou a jej charakter sa pomaly, ale iste mení. Patrick sa snaží pochopiť fascinujúcu sieť miestnych vzťahov, ktorá prepája trávnatú prériu, hovniválov, bizónov a mocného medveďa grizlyho.

V druhom diele sa presunieme viac na sever. Do Britskej Kolumbie v Kanade na každoročný výlov lososov. Veľkolepá migrácia týchto rýb nezaisťuje len prežitie samotného druhu, ale celého ekosystému. Ten je na lososoch maximálne závislý a jeho osud visí doslova na udici. Vzhľadom na skutočnosť, že počty lososov dramaticky klesajú, obraz miestnej krajiny sa nenápadne mení. Ako vážna je situácia? Na to sa pokúsi odpovedať Patrick spolu s miestnymi odborníkmi.


V tretej epizóde uvidíte Patricka, ako sa v Kostarike pokúša pozorovať “arribadu”, hromadné hniezdenie tisícky morských korytnačiek, ktoré každoročne priplávajú na breh, aby nakládli vajíčka.  Je tu ale jeden problém. Táto famózna udalosť priťahuje hladných jaguárov, čo nie je dobrá správa pre ohrozené korytnačky.

Aj v poslednej epizóde zostane Patrick v Kostarike. Tentokrát sa ponorí hlboko do džungle, ktorú v posledných rokoch ničí striedanie extrémne suchých období s ničivými záplavami. Táto nerovnováha má katastrofálny dopad na počty miestneho hmyzu, ktorý je základnou súčasťou potravinového reťazca. Patrick je odhodlaný zistiť, aký má tento úbytok vplyv na miestne zvieracie populácie. A ako sa ukáže, meniace sa vzorce počasia majú priamy vplyv na každého živého tvora v tomto pozoruhodnom ekosystéme.

Prvú sériu dokumentu Divočina Patricka Aryeeho uvedie v premiére Viasat Nature v pondelok 20. marca o 20:00.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej