ONLINE MAGAZIN

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory ovplyvňujú mocných mäsožravcov.

Televízny moderátor a biológ Patrick Aryee strávil v divokej prírode už viac ako desať rokov.
Ako sám priznáva, vždy ho fascinovalo, v akej dokonalej harmónii fungujú ekosystémy na našej planéte. Prečo niektoré morské živočíchy žiaria v tme? Ako je možné, že púštne zvieratá prežijú bez vody?  Prečo niektoré tvory žijú aj stovky rokov? Patrick hľadal odpovede na tieto otázky a zároveň túžil svoje poznanie posunúť ďalej ostatným. Ako dieťa miloval dokumenty, a nakoniec aj on sám skončil pred kamerou ako sprievodca prírodovedných dokumentov.  Spolupracoval z významnými tvorcami ako aj rešpektovanými televíznymi stanicami.

Teraz ho môžete sledovať na  Viasat Nature.

Premiérový diel Divočina Patricka Aryeeho uvidíte v pondelok 20. marca o 20:00.

V prvej epizóde Patrick pátra v jednom z najviac narušených ekosystémoch na svete, na Veľkých planinách Severnej Ameriky. Oblasť tiahnuca sa okolo stého poludníka západnej dĺžky cez Spojené štáty je silne narušená ľudskou aktivitou a jej charakter sa pomaly, ale iste mení. Patrick sa snaží pochopiť fascinujúcu sieť miestnych vzťahov, ktorá prepája trávnatú prériu, hovniválov, bizónov a mocného medveďa grizlyho.

V druhom diele sa presunieme viac na sever. Do Britskej Kolumbie v Kanade na každoročný výlov lososov. Veľkolepá migrácia týchto rýb nezaisťuje len prežitie samotného druhu, ale celého ekosystému. Ten je na lososoch maximálne závislý a jeho osud visí doslova na udici. Vzhľadom na skutočnosť, že počty lososov dramaticky klesajú, obraz miestnej krajiny sa nenápadne mení. Ako vážna je situácia? Na to sa pokúsi odpovedať Patrick spolu s miestnymi odborníkmi.


V tretej epizóde uvidíte Patricka, ako sa v Kostarike pokúša pozorovať “arribadu”, hromadné hniezdenie tisícky morských korytnačiek, ktoré každoročne priplávajú na breh, aby nakládli vajíčka.  Je tu ale jeden problém. Táto famózna udalosť priťahuje hladných jaguárov, čo nie je dobrá správa pre ohrozené korytnačky.

Aj v poslednej epizóde zostane Patrick v Kostarike. Tentokrát sa ponorí hlboko do džungle, ktorú v posledných rokoch ničí striedanie extrémne suchých období s ničivými záplavami. Táto nerovnováha má katastrofálny dopad na počty miestneho hmyzu, ktorý je základnou súčasťou potravinového reťazca. Patrick je odhodlaný zistiť, aký má tento úbytok vplyv na miestne zvieracie populácie. A ako sa ukáže, meniace sa vzorce počasia majú priamy vplyv na každého živého tvora v tomto pozoruhodnom ekosystéme.

Prvú sériu dokumentu Divočina Patricka Aryeeho uvedie v premiére Viasat Nature v pondelok 20. marca o 20:00.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Novinky outdoor Radíme Vám

TRNAVSKÝ RÍNEK OPÄŤ PRINESIE BOHATÝ PROGRAM

Aktuálny 11. ročník obľúbeného Trnavského rínku sa uskutoční v sobotu 18. mája na Námestí sv. Mikuláša a Kapitulskej ulici v Trnave. Návštevníci tu nájdu viac ako 130 lokálnych výrobcov a remeselníkov. Organizátori pripravujú aj množstvo kultúrneho programu a sprievodných aktivít.  Jednodňový pouličný festival lokálnej tvorby prinesie do historického centra Trnavy vyše 130 lokálnych tvorcov, výrobcov […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám Tlačová správa

Chorvátsko – more zábavy pre malých aj veľkých

Chorvátsko je krajina plná vzrušenia a dobrodružstva aj pre tých najmenších. Je síce najznámejšie svojim prekrásnym morom, no nie je len o hradoch z piesku a plážových radovánkach. Zábava je tu všade, kam sa pozriete: predstavte si, že ste na Divokom západe, kde sa hráte na kovbojov a indiánov na miestach, kde sa natáčali vinetuovky, […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip

Poistenie je v cestovných nákladoch najnižšia položka. Nešetrite na nej.

Slobodu cestovania si dnes užívame aj vďaka nízkym cenám nízkonákladových leteckých spoločností a inovatívnym rezervačným aplikáciám ubytovania. Dnes nie je problém stráviť predĺžený víkend v Ríme a o tri týždne sa vykúpať na pláži v Aténach. A to dokonca za cenu častokrát výhodnejšiu ako je cesta vlastným autom s ubytovaním na Slovensku. Cestovanie sa však […]

Čítať ďalej