ONLINE MAGAZIN

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť.

160 pretekárov zo 17 krajín sveta

Na prelome marca a apríla sa Nízke Tatry stanú stredom skialpinistického vesmíru. Na Chopku sa totiž od 31. marca do 2. apríla budú konať Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov. Na podujatie sa prihlásilo 160 pretekárov zo 17 krajín, medzi ktorými nebudú chýbať zástupcovia z okolitých krajín, ale ani z Francúzska, Nemecka, Švajčiarska, Talianska, Španielska, Nórska, USA či dokonca Brazílie.

„Pojem veterán môže byť trochu mätúci, no určite to neznamená, že na pretekoch budú súťažiť dôchodcovia. Je to oficiálna kategorizácia podľa Medzinárodnej skialpinistickej federácie, a do tejto kategórie spadajú pretekári vo veku 35 a viac rokov,“ vysvetľujú organizátori pretekov. Podľa ich slov môžu na týchto majstrovstvách štartovať aj bežní skialpinisti, teda aj tí, ktorí nie sú registrovaní v Slovenskej skialpinistickej asociácií (SSA). „Je to jedinečná príležitosť, ako si porovnať sily so svetovou elitou, ale aj s tou slovenskou.“ Účasť totiž prisľúbila aj aktuálna majsterka sveta v disciplíne šprint Marianna Jagerčíková z Polomky, ktorá sa nedávno postarala o historicky prvé zlato pre Slovensko.

Spomienka na tragicky zosnulého záchranára

V rovnakom termíne, ako svetový šampionát, sa na Chopku uskutoční aj Slovenský pohár v skialpinizme a memoriál MediSkialp, ktorý je určený pre zdravotníckych pracovníkov zo štátneho i súkromného sektora. Podujatie je venované pamiatke ich kolegu, záchranára a skialpinistu Karola Javorského, ktorý v roku 2006 tragicky zahynul pri nehode vrtuľníka leteckej záchrannej služby v Západných Tatrách.

Samotné preteky bude sprevádzať bohatý kultúrny a spoločenský program vrátane rodinných a detských zábavných aktivít, ktoré spolu s organizátormi zabezpečila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie. Návštevníci sa môžu tešiť na Race Village, kde ich budú čakať miestne špeciality, jedinečný horehronský folklór, ako aj stánky so športovým tovarom. V spolupráci so samosprávou, organizáciami cestovného ruchu na národnej, regionálnej aj lokálnej úrovni, s podporou najvýznamnejšieho slovenského lyžiarskeho strediska, ako aj športových zväzov a Slovenského olympijského a športového výboru veríme, že toto podujatie bude úspešné v medzinárodnom meradle.

S finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Zdroj: redakcia Brezňan

Fotografie: Active Planet Outdoor Centrum

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda Radíme Vám

Kedy sa veľryby presťahovali do mora a stratili nohy?

História veľrýb je jedným z najväčších zázrakov a tajomstiev evolúcie. Ako tieto cicavce dýchajúce pľúcami prišli o nohy a vrátili sa do mora? Na túto otázku sa pokúsi odpovedať dokument Tajomné údolie veľrýb v Egypte, ktorý bude mať premiéru vo štvrtok 29. februára o 20:00 na Viasat Nature. Z 90 druhov dnes žijúcich veľrýb sú […]

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip Tlačová správa

Brnianske Vodojemy Žlutý kopec sa otvoria v celej svojej kráse!

Tretí mesiac v roku, tri vodojemy, tri dni! Mágia Vodojemov Žlutý kopec pritiahla od ich otvorenia tisíce návštevníkov. Všetky tri nádrže aj s návštevníckym centrom a revitalizovaným parkom sa verejnosti otvoria na Svetový deň vody, 22. marca 2024. Oficiálne otvorenie za prítomnosti zástupcov mesta Brna prebehne 21. marca. Celý nasledujúci víkend budú návštevníkov čakať pôsobivé […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Umenie a kultúra

DOMINA – Predbehla dobu o mnoho storočí

Neuveriteľný skutočný príbeh Livie Drusilly, manželky Caesara Augusta, ožíva tento mesiac na televíznej stanici Epic Drama. DOMINA ponúka divákom pútavý pohľad do starovekého Ríma, konkrétne do obdobia okolo roku 27 pred Kristom. Seriál, ktorý predstavil režisér David Evans, sa však opiera o príbehy žien, ktoré stáli za mocnými mužmi vtedajšej doby. Hlavnou postavou je Lívia […]

Čítať ďalej