ONLINE MAGAZIN

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť.

160 pretekárov zo 17 krajín sveta

Na prelome marca a apríla sa Nízke Tatry stanú stredom skialpinistického vesmíru. Na Chopku sa totiž od 31. marca do 2. apríla budú konať Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov. Na podujatie sa prihlásilo 160 pretekárov zo 17 krajín, medzi ktorými nebudú chýbať zástupcovia z okolitých krajín, ale ani z Francúzska, Nemecka, Švajčiarska, Talianska, Španielska, Nórska, USA či dokonca Brazílie.

„Pojem veterán môže byť trochu mätúci, no určite to neznamená, že na pretekoch budú súťažiť dôchodcovia. Je to oficiálna kategorizácia podľa Medzinárodnej skialpinistickej federácie, a do tejto kategórie spadajú pretekári vo veku 35 a viac rokov,“ vysvetľujú organizátori pretekov. Podľa ich slov môžu na týchto majstrovstvách štartovať aj bežní skialpinisti, teda aj tí, ktorí nie sú registrovaní v Slovenskej skialpinistickej asociácií (SSA). „Je to jedinečná príležitosť, ako si porovnať sily so svetovou elitou, ale aj s tou slovenskou.“ Účasť totiž prisľúbila aj aktuálna majsterka sveta v disciplíne šprint Marianna Jagerčíková z Polomky, ktorá sa nedávno postarala o historicky prvé zlato pre Slovensko.

Spomienka na tragicky zosnulého záchranára

V rovnakom termíne, ako svetový šampionát, sa na Chopku uskutoční aj Slovenský pohár v skialpinizme a memoriál MediSkialp, ktorý je určený pre zdravotníckych pracovníkov zo štátneho i súkromného sektora. Podujatie je venované pamiatke ich kolegu, záchranára a skialpinistu Karola Javorského, ktorý v roku 2006 tragicky zahynul pri nehode vrtuľníka leteckej záchrannej služby v Západných Tatrách.

Samotné preteky bude sprevádzať bohatý kultúrny a spoločenský program vrátane rodinných a detských zábavných aktivít, ktoré spolu s organizátormi zabezpečila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie. Návštevníci sa môžu tešiť na Race Village, kde ich budú čakať miestne špeciality, jedinečný horehronský folklór, ako aj stánky so športovým tovarom. V spolupráci so samosprávou, organizáciami cestovného ruchu na národnej, regionálnej aj lokálnej úrovni, s podporou najvýznamnejšieho slovenského lyžiarskeho strediska, ako aj športových zväzov a Slovenského olympijského a športového výboru veríme, že toto podujatie bude úspešné v medzinárodnom meradle.

S finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Zdroj: redakcia Brezňan

Fotografie: Active Planet Outdoor Centrum

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Tlačová správa

Doprajte si autentický zážitok pre celú rodinu. Stredoveké stany opäť na novom mieste!  

Rodinný výlet na obľúbené celodenné podujatie alebo stredoveký zážitok na 2 dni a 1 noc? Je len na vás, čomu dáte prednosť. Zažiť môžete aj oboje naraz! Obľúbené rodinné podujatie HRONSEKANIE (13.7.), ktoré sa každoročne koná v obci Hronsek pri Banskej Bystrici, prichádza v novom šate. Tentokrát vás prenesieme do obdobia renesancie, doby osvietencov, mysliteľov i veľkých […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Umenie a kultúra

ZAČÍNAJÚ SA BEZPLATNÉ PREHLIADKY TRNAVY

V Trnave sa s príchodom letných prázdnin opäť začínajú konať bezplatné prehliadky mesta. Návštevníci môžu so sprievodcom absolvovať prehliadku najzaujímavejších pamiatok päť dní v týždni až do konca augusta.   Bezplatné prehliadky mesta opäť organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, a to od 1. júla do 30. augusta. Návštevníci môžu využiť túto možnosť každý […]

Čítať ďalej
Cestovanie Osobnosti Lines Tlačová správa

Cestovateľské návyky Slovákov sa za dve dekády výrazne zmenili

TUI ReiseCenter Slovensko oslavuje 20 rokov svojej existencie TUI ReiseCenter Slovensko sa za 20rokov svojej existencie stala vďaka vysokej spokojnosti zákazníkov poprednou cestovnou kanceláriou v republike. Na Slovensku si každoročne rezervujú zájazdy s TUI tisícky zákazníkov, ktorí sa v rámci osláv 20. výročia TUI na Slovensku môžu tešiť počas celého jubilejného roka na množstvo súťaží. […]

Čítať ďalej