ONLINE MAGAZIN

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť.

160 pretekárov zo 17 krajín sveta

Na prelome marca a apríla sa Nízke Tatry stanú stredom skialpinistického vesmíru. Na Chopku sa totiž od 31. marca do 2. apríla budú konať Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov. Na podujatie sa prihlásilo 160 pretekárov zo 17 krajín, medzi ktorými nebudú chýbať zástupcovia z okolitých krajín, ale ani z Francúzska, Nemecka, Švajčiarska, Talianska, Španielska, Nórska, USA či dokonca Brazílie.

„Pojem veterán môže byť trochu mätúci, no určite to neznamená, že na pretekoch budú súťažiť dôchodcovia. Je to oficiálna kategorizácia podľa Medzinárodnej skialpinistickej federácie, a do tejto kategórie spadajú pretekári vo veku 35 a viac rokov,“ vysvetľujú organizátori pretekov. Podľa ich slov môžu na týchto majstrovstvách štartovať aj bežní skialpinisti, teda aj tí, ktorí nie sú registrovaní v Slovenskej skialpinistickej asociácií (SSA). „Je to jedinečná príležitosť, ako si porovnať sily so svetovou elitou, ale aj s tou slovenskou.“ Účasť totiž prisľúbila aj aktuálna majsterka sveta v disciplíne šprint Marianna Jagerčíková z Polomky, ktorá sa nedávno postarala o historicky prvé zlato pre Slovensko.

Spomienka na tragicky zosnulého záchranára

V rovnakom termíne, ako svetový šampionát, sa na Chopku uskutoční aj Slovenský pohár v skialpinizme a memoriál MediSkialp, ktorý je určený pre zdravotníckych pracovníkov zo štátneho i súkromného sektora. Podujatie je venované pamiatke ich kolegu, záchranára a skialpinistu Karola Javorského, ktorý v roku 2006 tragicky zahynul pri nehode vrtuľníka leteckej záchrannej služby v Západných Tatrách.

Samotné preteky bude sprevádzať bohatý kultúrny a spoločenský program vrátane rodinných a detských zábavných aktivít, ktoré spolu s organizátormi zabezpečila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie. Návštevníci sa môžu tešiť na Race Village, kde ich budú čakať miestne špeciality, jedinečný horehronský folklór, ako aj stánky so športovým tovarom. V spolupráci so samosprávou, organizáciami cestovného ruchu na národnej, regionálnej aj lokálnej úrovni, s podporou najvýznamnejšieho slovenského lyžiarskeho strediska, ako aj športových zväzov a Slovenského olympijského a športového výboru veríme, že toto podujatie bude úspešné v medzinárodnom meradle.

S finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Zdroj: redakcia Brezňan

Fotografie: Active Planet Outdoor Centrum

Mohlo by vás zaujímať:

Film Náš tip Osobnosti Lines Radíme Vám

Kráľovné starovekého Egypta 10 zaujímavých faktov o dcére slávnej Kleopatry

Kleopatra je bezpochýb najznámejšou kráľovnou starého Egypta. Avšak nebola jedinnou vládkyňou zo zeme pyramíd. Preskúmajte spolu s Viasat History zaujímavosti zo života najznámejších a najzáhadnejších kráľovien tejto veľkej civilizácie.  Nový trojdielny špeciál Kráľovné starovekého Egypta, ktorý má premiéru v piatok 2. júna, sa na základe najnovších vedeckých výskumov zaoberá príbehom kráľovnej Tiye, ktorá bola pred viac […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia Náš tip outdoor Radíme Vám

Smolenický zámok privíta premierový ročník podujatia Pálffyho slávnosti vína

Smolenice, 29. 5. 2023 – Premiérový ročník podujatia Pálffyho slávnosti vína sa uskutoční v sobotu 3. júna na Smolenickom zámku. Región Trnava je oblasťou svetových vín, kde nejedno vinárstvo tohto kraja prinieslo svojim producentom ocenenia a medaily zo svetových súťaží. Podujatie Pálffyho slávnosti vína ponúka možnosť ochutnať to najlepšie z produkcie lokálnych vinárstiev. „Miestom podujatia je […]

Čítať ďalej
Náš tip Novinky Umenie a kultúra

Kvetinové svety Alfonsa Muchu

Muchova nadácia tento rok predstavuje verejnosti novú sériu výstav „Muchova cesta“. Pod názvom Alfons Mucha: Kvetinové svety sa venuje Muchovým ikonickým dielam s kvetmi, jednej z najcharakteristickejších zložiek Muchovho grafického štýlu, ktorý sa stal synonymom pre secesiu v Paríži v období Belle Époque. Výstavy je možné vidieť na štyroch miestach: v Ivančiciach, v Hrušovanoch nad […]

Čítať ďalej