ONLINE MAGAZIN

Atraktívne turistické ciele Pardubického kraja sú pripravené na hlavnú návštevnícku sezónu

Pardubický kraj je štvrtým najmenším krajom Českej republiky, to však neznamená, že by nemal turistom a výletníkom čo ponúknuť. Naopak, je to región, v ktorom nájdete pamiatky UNESCO, jedinečnú krajinu, ideálne podmienky pre cyklonadšencov a dokonca aj svetové unikáty ako napríklad najdlhší visutý most sveta v horskom stredisku Dolná Morava.

 Sky Bridge, foto Lukas_Zeman

Horský rezort Dolná Morava v masíve Králického Sněžníka je nielen významným strediskom zimných športov, ale od vlaňajšieho mája sa pýši aj unikátnym visutým mostom Sky Bridge 721, architektonicko-technickým pokladom, ktorý je i turistickým magnetom pre slovenských a zahraničných návštevníkov. Za prvých osem mesiacov prevádzky v minulom roku ho navštívilo 280 tisíc osôb. Na Dolnej Morave si možete užiť aktívnu dovolenku aj v sieti bikových trailov rôznej náročnosti, vyskúšať si adrenalínový park, prejsť sa po „Stezce v oblacích“ alebo sa pohrať s deťmi v Mamutíkovom vodnom parku. Milovníkom pešej turistiky odporúčame vystúpiť na Králický Sněžník, ktorý je so svojimi 1423 metrami najvyšším vrcholom Pardubického kraja a treťou najvyššou horou Českej republiky. Leží na hranici s Poľskom a v minulom roku bola na jeho vrchole z poľskej strany dostavaná a sprístupnená rozhľadňa.
 Zámek Litomyšl foto Lukáš Zeman 2020

Pre milovníkov hradov a zámkov je Pardubický kraj doslova rajom. Renesančný zámok v Litomyšli je od roku 1999 zapísaný na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hoci v tomto roku sa začne jeho dlho očakávaná  rekonštrukcia, zámok zostane verejnosti otvorený a sprístupnený jednou návštevníckou trasou. Naopak, po rozsiahlej rekonštrukcii sa v máji otvára vo svojej plnej kráse majestátny hrad Kunětická hora, kde bude na prehliadky pripravený hlavný hradný palác, kaplnka sv. Kataríny a obnovený Jurkovičov palác. Zámok Slatiňany je očarujúca šľachtická rezidencia vzdialená od Pardubíc len 15 km. Zámok si zahral v slovensko-českom filme Slúžka, ktorý mali možnosť zhliadnuť slovenskí diváci už od januára tohto roku. Na zámku a v jeho okolí strávil filmový štáb 29 nakrúcacích dní a produkcia využila interiéry zámku od pivnice až po povalu, vrátane nádherného parku a záhrady. V tesnej blízkosti zámku sa nachádza žrebčín, kde sa chovajú starokladrubskí vraníci.

Dostihové závodiště Pardubice, foto archiv DZ Pce

Kone sú symbolom Pardubického kraja z viacerých dôvodov. Nielen milovníkom koní a dostihov, ale aj širokej verejnosti je známe Dostihové závodisko Pardubice, predovšetkým Veľká pardubická steeplechase. Tradícia tohto jedinečného a ťažkého dostihu má už 133 rokov. Tento rok sa bude konať v nedeľu, 8. októbra 2023. Absolútnym unikátom je Národný žrebčín Kladruby nad Labem, ktorý bol pre chov a výcvik ceremoniálnych koní zapísaný v roku 2019 na zoznam UNESCO. V areáli žrebčína je sprístupnených niekoľko návštevníckych trás, uvidíte zámok, kde sa zdržiavala aj cisárovná Sissi, unikátnu zbierku kočiarov i stajňu, kde chovajú starokladrubské kone.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem, foto Magdaléna Straková

Krajské mesto Pardubice alias „mesto perníka“, prekvapí návštevníkov svojou zachovalou mestskou pamiatkovou rezerváciou i jedinečným zámkom, ktorý prilieha priamo k centru starého mesta. Pardubice sa nachádzajú v nížine, na sútoku Labe a Chrudimky a sú ideálnym miestom pre nenáročnú cykloturistiku a vodné športy. Na brehu rieky Chrudimky sa nachádza areál Automatických mlynov, postavených podľa návrhu architekta Jozefa Gočára (rodáka z Pardubického kraja), známych pod názvom „Gočárovy mlýny“. V súčasnej dobe prebieha posledná etapa prestavby tohto areálu na nové kultúrne a spoločenské centrum východných Čiech. Slávnostné otvorenie areálu bude 8. – 10. septembra 2023.

Záznam z tlačovej konferencie Východné Čechy v Bratislave:

Fotografia na titulke: Kladruby nad Labem hřebčín, foto: Tomáš Kubelka

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Šport Tlačová správa

Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

  Lyžovanie Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Après-ski na korutánsky spôsob

Keď do Korutánska zavíta noc, prebúdza sa svet plný nezabudnuteľných zážitkov. Pod jagavou hviezdnou oblohou a za romantického svitu mesiaca môžu malí aj veľkí návštevníci zažiť chvíle, ktoré oslovia všetky zmysly a navždy sa zapíšu do ich pamäte. V nočnom tichu príroda ukazuje svoju ešte fascinujúcejšiu stránku: Hviezdy na oblohe žiaria ešte jasnejšie, sneh sa trbliece ešte tajuplnejšie a čistý, chladný vzduch ešte intenzívnejšie […]

Čítať ďalej