ONLINE MAGAZIN

10 dôvodov, prečo cestovať na Balkán

Keď som našim prvýkrát povedal, že sa chystám na Balkán, chytali sa za hlavu. Pamätali si historky od strýka, ktorého známy (alebo jeho známeho známy?) sa pokúšal dôjsť až do Rumunska autom, ale po ceste prišiel o všetko, vrátane toho auta.

Také divoké to na Balkáne dnes už naozaj nie je. Zabudnite na skazky typu „jedna pani rozprávala“, zbaľte batoh a vydajte sa spoznávať nepoznané.

The landscape of old city Budva, Montenegro

Najprv však – ktoré krajiny vlastne tvoria Balkán? Ide najmä o tieto:

Albánsko
Bosna a Hercegovina
Bulharsko
Severná Macedónsko
Čierna Hora
Z väčšej časti tiež ešte Grécko a Srbsko, a aj Chorvátsko, Slovinsko, Rumunsko a Turecko majú menšiu časť svojho územia na Balkáne.

Takže prečo do regiónu vyraziť, a to najlepšie s bandou kamarátov?

Neobjavené s minimom turistov
Na Balkáne sa nebudete tiesniť v davoch turistov, používať lakte, aby ste niečo zbadali a odpustíte si pohľady na večne otrávené výrazy „konvenčných“ turistov. Jedinou výnimkou, ktorú by ste ale na dovolenke v Čiernej Hore nemali vynechať, je staré mesto Kotoru. Akonáhle v zálive zakotví obrovská loď a vypľuje tisíce amerických turistov na deň do mesta, začne tam byť tesne. Stačí ale do uličiek však vyraziť večer a už tu zase budete skoro sami.

Divoká príroda
Kto zbožňuje outdoor, vie, že na Balkáne sa dajú zažiť tie najlepšie dobrodružstvá. Či už ide o zipline, rafting, canyoning, alebo len túry a prechádzky, na Balkáne si všetko užijete v divokej prírode. Z veľkej časti sú tieto krajiny pokryté národnými parkami a chránenými prírodnými rezerváciami. Žiadne manikúrované parky západnej Európy. A tiež odporúčame, ak sa rozhodnete taboriť v lesoch, vziať si sprej na medvede. Človek nikdy nevie

Hory, hory a zase hory
Nejedno srdce horomila na Balkáne zaplesá. Také albánske hory, kde sa teraz trekuje ľahšie aj vďaka českým značkovačom, sú prenádherné, a pritom o nich skoro nikto nevie. Väčšina ľudí z nejakého dôvodu jazdí iba na pobreží.

Aj Severná Macedónia sa pýši zelenými tisíckami s dych berúcimi výhľadmi do všetkých smerov a občasnými plátmi snehu. Áno, aj v lete.

More a jazerá
Natiahnuť sa na bulharskej pláži jazdili možno už vaše babičky, a aj keď to potom na pár dekád prestalo byť cool, trend sa zase otáča. Len to už nie je o tom, vyvaliť sa ako vorvaň a chytať bronz, ale skôr len si kúpačku dopriať medzi objavovaním. Čím viac na divoko, tým lepšie. A nemusíte len k moru. Taká Severná Macedónia sa pýši jazerom, ktoré síce nadnáša o niečo menej ako slaná voda, inak ale mori môže smelo konkurovať.

Ani o vodopády núdze nie je. Napríklad tie najväčšie v Bosne – vodopády Kravica široké 120 metrov. A v mnohých z nich sa môžete okúpať a zablbnúť si, žiadne prírodné úkazy obohnané pomaly ostnatým drôtom.

Miestna kuchyňa
Plán schudnúť bude musieť zostať doma a byť odložený na neurčito. Miestna kuchyňa je úplne výborná a občas aj dosť ťažká. Záleží ale, kam presne vyrazíte. Kuchyňu založenú na mäse a pečive nájdete na Balkáne všade, ale nájdu sa aj špeciality typu žabích stehienok a morských potvoriek. Sympatický je aj miestny zvyk ku všetkému vo veľkom jesť svieže šaláty.

„Miestniaci“ a ich nátura
Pohostinnosť majú Balkánci v krvi. Bude sa to prejavovať nadmernou pohostinnosťou v reštauráciách – niekto panáka miestnej pálenky? A tiež sa vám vo všetkom budú snažiť vyjsť v ústrety, aj keď sa budete dorozumievať rukami nohami a určitú úlohu zohrá aj občasná lenivosť niektorých národov (zdravím Čiernohorca!).

Kultúrna blízkosť
Balkánci sú nám akosi prirodzene blízki. A to nehovoríme len o Banáte, českej dedinke zašitej v Rumunsku. Pokiaľ nevládnete angličtinou, nemusíte vešať hlavu. Nejako sa tu dohovoríte.
Dobré pitie
Čo naplatiť, keď sa cestuje po Balkáne, je často vhodné aj trochu popiť, aby si v žalúdku všetko správne sadlo. O tekutiny na vypálenie červa tu rozhodne núdza nie je, najmä tie domáce. Rakija je všadeprítomná, a do toho sa ponúka skvelé miestne víno. Pivári si tiež prídu na svoje.

The view of houses in village Shiroka Laka in Bulgaria

Nestrojené pamiatky
Každý pozná instagramový hit každej dovolenky v Bosne a Hercegovine: Starý most v meste Mostar.

Ale ponúka sa toho oveľa viac. Navyše je tu všetko také uvoľnenejšie. Napríklad v Albánsku keď prídete k pevnosti, môžete preliezť všetky jej zákutia, vrátane podzemných úkrytov.

Bizár
A čo si budeme nahovárať, občas je to aj trochu bizár. A to robí Balkán ešte lákavejším. Vezmite si napríklad tisíce bunkrov rozosiate po Albánsku vďaka paranoi diktátora Envera Hodžu. Alebo diaľnicu Transfagarasan v Rumunsku postavenú zase ich miestnym diktátorom Ceaušescu ako odpoveď na sovietsku inváziu do Československa.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej