ONLINE MAGAZIN

Veszprém a Región Bakony-Balaton

Veszprém a Región Bakony-Balaton očakávajú hostí zo Slovenska na podujatia  v rámci roka Európske hlavné mesto kultúry

Dňa 1. januára 2023 prebral Veszprém spoločne s regiónom Bakony-Balaton jeden z najprestížnejších titulov v oblasti kultúry Európskej únie a tak sa na rok 2023 stal Európskym hlavým mestom kultúry (EHMK).
Iniciatíva Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) znamená najvýznamnejší programový prvok kultúrnej politiky Európskej únie. Cieľom EHMK je vzájomné zblíženie národov Európy prostredníctvom kultúry.

Fotó: VEB2023 EHMK

Je dôležité zdôrazniť, že názov EHMK neznamená iba množstvo programov prebiehajúcich počas tohto roka, ale ide hlavne o rozbehnutie a posilnenie dlhodobých udržateľných procesov. Tento rok ponúka jedinečnú možnosť na to, aby sme región Bakony-Balaton, v stredobode s mestom Veszprém, ako európske kreatívne a kultúrne centrum propagovali aj pre hostí zo Slovenska.

Veszprém pestuje už aj v súčasnosti silné kultúrne vzťahy so Slovenskom. Hostia zo Slovenska sa pravidelne zúčastňujú na rôznych podujatiach a festivaloch a zastupujú tak aj partnerské mesto regiónu, Nitru. Ako súčasť programu Európske hlavné mesto kultúry 2023 očakávame ďalšie posilňovanie kultúrnych vzťahov medzi oboma krajinami.

Napríklad, v dňoch 20. novembra až 3. decembra 2023 navštívi v rámci projektu InterUrban región Veszprém-Balaton viacero umelcov z Trenčína a Nitry. V súčasnosti ohlásenou interpretkou je 19 ročná slovenská hudobníčka Nina Kohout, ktorá žije momentálne v Spojenom Kráľovstve, kde nedávno ukončila svoje štúdia v The BRIT School.

Fotó: VEB2023 EHMK

Nina získala za svoj debutový singel ocenenie Radio_Head Award 2020 (pod kuratelou Rozhlasu a televízie Slovenska) Newcomer of the Year. Okrem iného, v dňoch 23. februára 2023 až 26. februára 2023 vystúpi na Holtszezon Irodalmi Fesztivál , v rámci čiastočne improvizovaného, audiovizuálneho, postapokaliptického pokusného projektu s názvom suΣma. Toto je iba niekoľko slovenských vrcholov kultúrneho roka, v rámci ktorého sa uskutoční 3000 rôznych programov v 116 mestách a obciach regiónu Veszprém-Balaton počas celého roka.

Programový zošit (v anglickom jazyku) so špeciálnymi programami a harmonogramom je možné si stiahnuť. Programy v online podobe rovnako ako v oblasti kultúry – hudba, divadlo, výtvarné umenie, tanec, víno a gastronómia – boli podobne triedené podľa klastrov zahŕňajúcich hlavné snahy nového kultúrneho regiónu. 9 klastrov – Zene/Város (Hudba/Mesto), TeszVeszprém (Veszprém-Koná), Élő Régió (Živý región), Törékeny Balaton (Krehký Balaton), Tükörkép (Zrkadlový odraz), Hidak (Mosty), Rendhagyó (Výnimočný), Ünnep és jövő idő (Sviatok a Budúci čas) – spoločne zahŕňajú niekoľko stoviek jedinečných programov, resp. sériu programov, ktoré oživia celé mesto i región.

Fotó: VEB2023 EHMK

Programy organizované prostredníctvom VEB2023 EHMK a ich partnermi odpovedajú na vážne výzvy súčasnej doby prostriedkami umenia a kultúry. Nech ide napríklad o to, že navrátia život a spoločenstvo do našich miest. Medzi ďalšie ciele patrí podpora tradičných činností a aktivít formujúcich budúcnosť v takých obciach, ktoré sa nachádzajú na “menej frekventovaných cestách”. Uvedomenie si ekologických výziev, ktorým čelí Balaton a jeho povodie; zapájanie mladých a vzbudenie ich záujmu o kultúru skrz pozoruhodných predstavení a premiér, ako aj posilňovanie vzájomných medziľudských väzieb i vo vzťahu k prostrediu a kultúrnemu spolunažívaniu.

Cesta do mesta Veszprém od Nitry trvá 2 hodiny 45 minút autom, 5-6 hodín vlakom; z Bratislavy 2 a pol hodiny a vlakom 4 hodiny. Zažiarte spolu s Veszprémom a oslávte titul Európske hlavné mesto kultúry!

 

Foto na titulke: zdroj – Fotó: VEB2023 EHMK

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej