ONLINE MAGAZIN

Už celé storočie nás fascinuje egyptský faraón Tutanchamon

16. februára 1923 je mnohými archeológmi považovaný za jeden z najvýznamnejších dní histórie. Ak sa sústredíme na egyptské archeologické nálezy, tak potom tento deň sa zapísal zlatým písmom do dejín egyptológie. Presne pred sto rokmi Howard Carter otvoril Tutanchamonovu hrobku. Pri tejto príležitosti vám Viasat History ponúkne historický dokumentárny film Tutanchamon: Posledná výstava, ktorý mapuje presun 150 unikátnych predmetov z hrobky na dosiaľ najväčšiu medzinárodnú výstavu venovanú „zlatému chlapcovi“.

Dnes legendárny archeológ Howard Carter nazrel malou škárou do faraónovej hrobky 26. novembra 1923. Už vtedy si zrejme uvedomil význam svojho objavu, nakoľko sa pozeral na nedotknutú miestnosť plnú predmetov, ktoré naznačovali, že pochovaná osoba musela byť vo svojom období veľmi vážená. Carter aj Tutanchamon sa vzápätí stali legendami. Faraónove meno je od tej doby súčasťou akejsi kolektívnej predstavy a symbolizuje zašlú slávu starovekého Egypta – tajomné pyramídy, impozantná civilizácia aj faraónove prekliatia.

Strhujúci dokumentárny film prenesie divákov  v rámci 90 minút nie len do miestnosti slávneho objavu, ktorá stále pulzuje svojou históriou, ale tiež do múzea v Káhire, kde je možné si na vlastné oči pozrieť predmety zo slávnej hrobky.

Dokumentaristi sa súčasne obrátili na odborníkov z celého sveta, ktorí popisujú zložitosť reštaurátorských prác a tiež cestu spomínaných predmetov do múzeí v Los Angeles, Paríža a Londýne.

Vďaka newyorskému Metropolitnému múzeu umenia a Griffithového inštitútu v Oxforde sa diváci dozvedia mnoho nečakaných detailov. Zachovala sa totiž celá rada fotografických ako aj filmových materiálov venovaných otvoreniu hrobky a jej pokladov.

Okrem Carterovho dojemného odhalenia komnaty bude priblížený život mladého faraóna, ktorý bol síce uctievaný ako poloboh, ale zomrel keď mal len devätnásť rokov.

Tutanchamon zomrel po krátkej vláde v roku 1323 pred našim letopočtom a čoskoro upadol do zabudnutia.

Lenže 3343 rokov po jeho pohrebe je všetko inak. Dnes je vďaka Carterovi jedným z najznámejších faraónov, jeho meno poznajú ľudia po celom svete, a tak dávny vládca dosiahol celkom novú dimenziu večného života, dalo by sa povedať, že až status celebrity.

 

 

Celovečerný film Tutanchamon: Posledná výstava je tak malou oslavou storočného výročia otvorenia tisíc rokov driemajúcej komnaty s faraónovým telom a jeho podkladmi. Nenechajte si ujsť oslavu vo štvrtok 16. februára o 21:55 na Viasat History.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Osobnosti Lines Tlačová správa

Cestovateľské návyky Slovákov sa za dve dekády výrazne zmenili

TUI ReiseCenter Slovensko oslavuje 20 rokov svojej existencie TUI ReiseCenter Slovensko sa za 20rokov svojej existencie stala vďaka vysokej spokojnosti zákazníkov poprednou cestovnou kanceláriou v republike. Na Slovensku si každoročne rezervujú zájazdy s TUI tisícky zákazníkov, ktorí sa v rámci osláv 20. výročia TUI na Slovensku môžu tešiť počas celého jubilejného roka na množstvo súťaží. […]

Čítať ďalej
Typická linksová jamka na ihrisku Trump International Golf Links Doonbeg, foto: Miroslava Dulova
Cestovanie Náš tip outdoor Šport

CESTUJEME OPÄŤ ZA GOLFOM DO ÍRSKA

Výborné golfové ihriská v Írsku navštevujú mnohí golfisti z Európy aj zo zámoria. Z dvesto linksových ihrísk na svete, až jednu tretinu nájdeme na pôsobivom pobreží okolo Dublinu a Limericku. Táto naša cesta je už trinástou v poradí a náš počet odohraných ihrísk, najmä linksov, v Írsku prekročil piatu desiatku, napriek tomu je tu stále bohatý výber ešte […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Novinky Radíme Vám

Novinky turistickej sezóny stredných Čiech: expozícia zlata, eko kemp i velikáni hudby

Stredné Čechy sú známe zaujímavými a ľahko dostupnými turistickými cieľmi. Okrem bohatej histórie, prírodných úkazov či živých tradícií ponúkajú každoročne i nové cestovateľské aktivity. Prehľad noviniek tohtoročnej sezóny predstavila na tlačovej konferencii v Bratislave Stredočeská centrála cestovného ruchu, ktorá pozýva do nových alebo upravených expozícií, pamiatok, kempov i na oslavy českej kultúry v Stredočeskom kraji. […]

Čítať ďalej