ONLINE MAGAZIN

Slováci v návšteve Česka dosiahli svoj absolútny vrchol

Rozhodovať sa, kam v lete, im pomôže aj nová aplikácia portálu Kudy z nudy.

Minulý rok vycestovalo do Česka rekordných 779 555 slovenských turistov, čím dosiahli svoj absolútny cestovateľský rekord.

 Slovensko si v návštevnosti Česka udržalo svoje stabilné druhé miesto hneď za Nemeckom, z ktorého do Česka vlani pricestovalo 1,8 miliónov (- 11 %) turistov. Za Slovenskom –  780 tisíc (+ 4,0 %) turistov – skončilo Poľsko so  615 tisíc (- 8,5 %) turistami, po ktorom nasledovali hostia zo Spojených štátov amerických. Tých vlani do Česka prišlo 372 tisíc (-36,3%), ďalších 316-tisíc cestovateľov z Veľkej Británie (-36,3 %). Percentuálne porovnanie sa vzťahuje k predcovidovému roku 2019.

Zahraničných hostí, rovnako ako turistov z Česka, najviac zaujímala PrahaJuhomoravský kraj. Hlavné mesto sa navyše prvýkrát za desať rokov dostalo na prvé miesto aj čo sa týka návštevnosti rezidentov. Pomyselné tretie miesto v obľúbenosti lokalít v Česku sa líši. Zatiaľ čo cudzinci preferovali Karlovarský kraj, domácich turistov v roku 2022 zaujímal najviac región Královéhradecký.


Lednicko Valtický areál, foto: Jiří Jiroušek

Slováci sa okrem Prahy najčastejšie vybrali na južnú Moravu (viac ako 123 tisíc), do Moravskosliezskeho Zlínskeho kraja, na štvrtom mieste popularity sa umiestnil Stredočeský kraj a na piatom Juhočeský.

„Z rekordného počtu slovenských návštevníkov máme obrovskú radosť, najmä ak si uvedomíme, že čísla reflektujú len 9 mesiacov, pretože do konca marca sa kvôli pandémii ešte stále nedalo cestovať . Rekord je aj potvrdením, že našu prácu robíme zmysluplne. Ani v čase reštrikcií pre Covid-19 sme neprestali byť prítomní vo verejnom priestore, v médiách a na sociálnych sieťach. Na uvoľnenie opatrení zareagovali Slováci okamžite vycestovaním do Čiech a na Moravu,“ vyhlásila riaditeľka agentúry CzechTourism Slovensko Nora Gill a dodala, že „číslo príjazdov sa dá interpretovať vo viacerých rovinách. Pre nás je najpodstatnejšie to, že Česko pre Slovákov nestráca na popularite a hoci už 30 rokov kráčame vedľa seba samostatne, zostali sme si blízki. Na tejto, v medzinárodnom kontexte unikátnej blízkosti, chceme stavať aj naďalej.“

Populárnym pomocníkom potenciálnych návštevníkov Česka je agentúrou CzechTourism prevádzkovaný portál Kudy z nudy, ktorý aktuálne ponúka viac ako 80 tisíc tipov kde a ako tráviť voľný čas. Vyhľadávať sa dá podľa aktualít, regiónu alebo predmetu záujmu. K dispozícii je i aplikácia Tipy na výlety, ktorá funguje aj v offline móde. „Portál Kudy z nudy je fenoménom nielen medzi českými webmi o cestovnom ruchu. Potvrdzuje to nedávny výskum, ktorý ukázal, že ho pozná už 90 % ľudí plánujúcich si výlety po Česku. Minulý rok web Kudy z nudy zaznamenal  23 miliónov návštev, čo je nový rekord,“ hovorí riaditeľ Českej centrály cestovného ruchu – CzechTourism Jan Herget.

V roku 2022 navštívilo portál Kudy z nudy 381 028 Slovákov prostredníctvom svojich mobilov (74%), počítačov (23%) a zvyšok prostredníctvom tabletov.

Fotografia na titulke: Praha, Martin Rak

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej