ONLINE MAGAZIN

V stopách Vinnetoua po Plitvických jazerách

Neobyčajná zeleň, nespočet úchvatných vodopádov a sýto azúrová farba vody – nielen na tieto prírodné krásy láka svetoznámy jazerný areál Plitvických jazier, ktorý je právom už od roku 1979 zapísaný na Zozname svetového prírodného bohatstva UNESCO.

Niečo málo o jazerách

Jazerný komplex leží na vápencovom podloží v prelákline, ktorej vznik sa datuje do doby zhruba pred ôsmimi tisíckami rokov. Celej oblasti dala názov riečka Plitvice, ktorá ale nepreteká ani nespája žiadne z jazier, ale padá vysokým vodopádom do kaňonu pri najnižšie položenom jazere. Jazerá sú naplňované vodou z riek Bijela Rijeka a Crna Rijeka.

Ráz jazier, vodopádov a okolitej prírody prechádza neustálou premenou vďaka stále prebiehajúcej erózii a zmenám klímy. K vzniku bariérových terás, ktoré sú tak typické práve pre Plitvičky, výrazne prispievajú unikátne baktérie obývajúce mach a trávu rastúcu na terasách, vďaka ktorým tak bariéry narastajú až o 3 cm ročne.

Komplex je rozdelený na horné a dolné jazerá, ktorých je dokopy 16. Najvyššie položené Prošćansko jazero je zároveň aj druhým najväčším. Dolné jazerá vznikli zrútením stropov podzemných jaskýň a ich následným naplnením vodou. V národnom parku nájdete celkom 140 vodopádov a 20 jaskýň.

Praktické informácie

Do areálu národného parku Plitvické jazerá sa ľahko dostanete dvoma oficiálnymi vstupmi, pri ktorých pohodlne zaparkujete (platené parkoviská) a môžete sa tu samozrejme aj občerstviť. Súčasťou vstupenky do národného parku je aj mapka, podľa ktorej sa môžete v areáli orientovať. Sú tu vyznačené prehliadkové trasy, autobusová aj lodná doprava, ktorá je zahrnutá v cene vstupenky. Pokladne fungujú denne od 7:00 do 18:00. Potom už je na vás, akú odporúčanú prehliadkovú trasu zvolíte. Môžete si nechať poradiť od zamestnancov národného parku. Tak ako tak je ale potrebné počítať skôr s piatimi hodinami voľného času, ktorý je potrebný na prehliadku tohto úžasného miesta. Samozrejme, polovníci si v tychto chranených miestach na svoje neprídu a polovnícke potreby, môžu nechať v aute.

Pohybovať sa po areáli je možné po vyznačených trasách, po drevených chodníčkoch a mostoch, ktoré sú vybudované tak, aby bolo možné obdivovať krásy jednotlivých vodopádov z bezprostrednej blízkosti. Cesty sú udržiavané a pohyb po nich je bezpečný.

Vinnetou na Plitvičkách

Strieborné jazero – tu bol ukrytý známy poklad v jednom z filmových dielov o príbehoch Vinnetoua a statočného Old Shatterhanda. Vo filmovej podobe Pokladu na Striebornom jazere sa objavilo hneď niekoľko Plitvických jazier. Ono Strieborné jazero bolo v skutočnosti jazero Kaludjerovac, ktoré sa nachádza v dolnej sústave jazier. Jaskyňu, kde bol ukrytý poklad, nájdete neďaleko tohto jazera. Nielen jazero Kaludjerovac sa v tomto filme blyslo. Boli to práve jazerá Galovac a Kozjak, pri ktorých chceli banditi zavesiť Freda Engela, a prebiehala tu aj známa prestrelka. Okrem Plitvických jazier sa známe „indiánky“ nakrúcali aj v ďalšom nemenej zaujímavom chorvátskom národnom parku Paklenica, ktorý sa môže stať vašim ďalším objektom záujmu a turistickým cieľom pri pobyte v Chorvátsku.

Záverom

Pokiaľ zavítate do Chorvátska a nebaví vás bezúčelné niekoľkodenné povaľovanie na pláži a opaľovanie, rozhodne navštívte Plitvické jazerá, kde matička príroda naozaj nešetrila krásou, ktorú kedysi dávno rozdávala. Jedná sa o unikátnu jazernú sústavu, ktorú nenájdete len tak vo svete, nieto ešte v Európe. A ak ste nenapraviteľní milovníci prírody a dlhých prechádzok, rozhodne nesmiete minúť ani národný park Paklenica, o ktorom tu už bola zmienka. A že je Chorvátsko plné ďalších prírodných krás a národných parkov, o tom sa môžete sami presvedčiť práve ich návštevou!

 

Viac informáci na: https://bit.ly/3GUV62Q
Zdroj: https://www.ingema.net/
Foto: CreativeCommons licenses

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Za divočinou nemusíte cestovať ďaleko

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad do oči bijúce, Európa je domovom úchvatných živočíchov. Tí musia v posledných desaťročiach čeliť výzvam dynamicky sa meniaceho sveta, ako aj klímy. V unikátnej šesťdielnej dokumentárnej sérii, ktorú predstaví Viasat Nature, sa zoznámime s najväčšími, najrýchlejšími a najvzácnejšími zvieratami žijúcimi na starom kontinente. Stretneme sa s najväčším európskym dravcom, ktorým je orlosup […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky Radíme Vám

Čedok je späť na Slovensku

Čedok je späť na Slovensku, záujem o odlety z Bratislavy je obrovský Novým country manažérom Čedoku pre Slovensko bude Juraj Sliacky Odkedy cestovná kancelária Čedok oznámila svoj návrat na slovenský trh, tisíce Slovákov si zakúpilo svoju dovolenku pri mori s odletom z Bratislavy. Počas týchto dvoch mesiacov dominovali najmä pobytové zájazdy do Turecka, Albánska, Bulharska a na grécke ostrovy […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej