Nahliadnite do malebnej krajiny Švajčiarska a staňte sa znalcami miestnych vyhlásených syrov. Rozoznáte potom všetky tri druhy syra Appenzeller, ochutnáte fondue aj raclette. Môžete sa tiež pokúsiť rozoznať 75 rôznych vôní syrov Gruyère. S plným žalúdkom potom môžete navštíviť romantický hrad Chillon na brehu Ženevského jazera.
Lahodný Appenzeller
Povedzte syr! Tu uprostred tej krásnej prírody, fotiť seba? Ale kdeže! Fotoaparát odložte nabok a ochutnajte jedny z najchutnejších syrov – veď Švajčiarsko je nimi preslávené po celom svete. Tak napríklad malebný kraj v severovýchodnom Švajčiarsku menom Appenzell je domovom lahodného syra Appenzeller. Ten sa vyznačuje veľmi aromatickou chuťou, pričom doba zrenia ovplyvňuje jeho chuť. S výhľadom na okolitú kopcovitú krajinu ako vystrihnutú z knižiek si tak môžete vychutnať tri rôzne druhy. Classic, ktorý je 3-4 mesiace starý a je balený do strieborného obalu. Pozlátený obal je znakom 4-6 mesiacov vyzretého druhu Surchoix, zatiaľ čo čierny obal ukrýva 6 a viac mesiacov starý syr označený ako Extra.
Fondue alebo raclette?
A hoci nie je dobré hovoriť v prípade krásnej alpskej krajiny iba o syroch a zabudnúť tak na úchvatnú prírodu, vedzte, že obe záležitosti sa dajú pomerne ľahko spojiť. Stačí vyjsť zubačkou na Gornergrat (3 090 m), pokochať sa výhľadom na štvortisícové velikány av reštaurácii sa posilniť lahodným fondue (zmes syrov, alkoholu a korenia podávaná v tradičnej nádobe). Cestou dole potom oceníte panorámu mohutnú a pre mnoho horolezcov zradné hory Matterhorn.
Syry sú základom aj ďalšieho tradičného pokrmu menom raclette.
Ten je pripravovaný z rovnomenného syra a je veľkou lahôdkou. Dodnes sa Švajčiari sporia s Francúzmi, kde vlastne raclette pôvodne vzniklo. Syr raclette má výraznú a ostrú chuť a pokrm z neho pripravovaný patrí k najobľúbenejším jedlám vo Švajčiarsku. Servíruje sa nabodnutý na nástavci, kde sa syr rozpeká a zoškrabuje sa na horúce zemiaky, to všetko väčšinou doplnené miestnou údeninou a uhorkami. A keďže rovnako ako v prípade fondue ide o jedlo spoločenské, nie je výnimkou u neho stráviť niekoľko hodín. Ale pozor – syr, ktorý vám v reštaurácii donesú, nemusíte nutne zjesť celý. To už by ste zrejme museli navštevovať alpské velikány iba zo sedačky lanovky a turistická obuv by vám bola na nič
Okolo Ženevského jazera za syrmi aj kultúrou
Ak bude vaša cesta Švajčiarskom smerovať aj k Ženevskému jazeru, nenechajte si ujsť severovýchodne ležiace mestečko Gruyères. Švajčiari o ňom hovoria, že tu nájdete to „najšvajčiarske Švajčiarsko“ a okrem polohy v predhorí Álp sa preslávilo ako výrobňa rovnomenného tvrdého syra. Len bez „s“ na konci – teda Gruyère. Tieto syry majú špecifickú arómu a údajne v nich môžete nájsť až 75 rôznych vôní. A zatiaľ čo mladý syr býva označovaný ako „doux“ a je jemnej chuti, jeho starší súrodenec sa chváli prízviskom „salé“ a intenzívnou, vyzretou chuťou. V miestnej výrobni vám počas prehliadky dajú ochutnať, a tak pocítite rozdiel medzi nimi na vlastné chuťové bunky.
A pretože syrov a ich chutí už bolo dosť, návratom späť k Ženevskému jazeru zídete k jednému z najkrajších miest vo Švajčiarsku: Lausanne. To sa môže pochváliť polohou na severnom brehu jazera a malebnou architektúrou. Celá oblasť je tiež rajom pre cyklistov a tak niet divu, že mnoho z nich zavíta k romantickému hradu menom Chillon. Ten, rovnako ako Lausanne, zaujme svojou polohou na brehu jazera a tým pádom jedinečnou atmosférou. Hrad preslávil lord Byron, a to predovšetkým svojou básňou z roku 1816 – Väzeň z Chillonu. Báseň pojednáva o mužovi menom François Bonivard, ktorý bol na hrade väznený v rokoch 1530-1536 za politické poburovanie. Lord Byron vyryl jeho meno do piliera, ku ktorému bol údajne pripútaný. A aj dnes počas návštevy podzemia na vás dýchne zvláštny „genius loci“. A až na vás v chladných komnatách príde hlad, pokračujte v syrových hodoch. Švajčiarsko vám skrátka zachutí.
Viacej informácií na: https://bit.ly/3XqVf3L
Zdroj: http://www.hyperstudent.cz/
Foto: depositphotos, flickr, pxhere