ONLINE MAGAZIN

Za vianočnou atmosférou na sever Čiech

Lyžiarske areály v severných Čechách sú pripravené na novú sezónu a Liberecký kraj láka na skvelé prepojenie, kedy spoznáte nielen stovky kilometrov zjazdoviek a bežkárskych trás, ale aj umenie miestnych sklárov. Liberecký kraj predstavil v Bratislave zimnú ponuku.

 Na zjazdovky aj bežky

Poznávacím znamením celého Libereckého kraja je neprehliadnuteľný Ještěd s hotelom a vysielačom, ktorý je unikátom svetovej architektúry. Čoraz väčšiu pozornosť na seba strháva aj lyžiarsky areál s viac ako 10 km zjazdoviek, minulú zimu k nim pribudla ďalšia nová a plne osvetlená. Prepojenie mesta Liberec so zimnými športmi je svižné aj vďaka električke, ktorá privezie lyžiarov priamo k zjazdovkám. Ski opening na Ještěde prebehne už 17. decembra. V ponuke sú desiatky ďalších areálov v Krkonošiach alebo Jizerských horách, výnimočná je i obrovská ponuka pre bežkárov, ktorí určite ocenia skvelé stopy s dĺžkou viac ako 170 km. Na bežkách sú prepojené celé Jizerské hory, vrátane rozsiahleho areálu na poľskej strane hôr. Legendárny závod Jizerská 50 bude z Bedřichova štartovať v nedeľu 12. 2. 2023.

Príďte sa ohriať k sklárom v Krištáľovom údolí

Sklo a šperky sa vyrábajú na severe Čiech už viac ako 700 rokov. Viac než 2,5 tisíc firiem tu vyrába poháre, lustre, bižutériu, šperky alebo vianočné ozdoby. Unikátne svietidlá vyrábané na mieru palácom, lodiam alebo napríklad staniciam metra mieria od veľkých firiem ako je Preciosa alebo Lasvit zákazníkom po celom svete. Šíria tak slávu českého krištáľu, ktorý dodáva lustrom povestný lesk už od 17. storočia. Tieto svietidlá ožiarili aj pražskú korunováciu Márie Terézie v r. 1743, meno najslávnejšiemu lustru dala sama cisárovná. Na túto tradíciu nadväzujú aj dnešní sklári a umelci.

Krištáľové údolie je dnes celosvetovo výnimočným regiónom, z pohľadu návštevníka prepája viac ako 70 sklárskych hutí, šperkárskych ateliérov a múzeí, otvorených pre verejnosť. Keď je sychravo, návšteva sklárne je skvelou voľbou – je tu totiž vždy teplo. Najstaršia z nich funguje nepretržite od r. 1712 v krkonošskom Harrachove. V niektorých sklárňach sú dokonca reštaurácie s priamym výhľadom na prácu majstrov sklárov, obľúbená je Sklárska krčma v Lindave alebo Novotný Glass v Novom Bore. „Pozrieť sa do sklárskych prevádzok je pre miestnych aj návštevníkov stále atraktívne. Človek zrazu vidí, akú prácu dá vyrobiť taký pohárik, vázu, či sklenený šperk. Ľudia majú možnosť na akciách Krištáľového údolia spoznať tradíciu sklárskej výroby nášho kraja, ktorá je stále živá a neponúka len pohľad do histórie, ale je výsostne súčasná a moderná“, hovorí Květa Vinklátová, námestníčka pre kultúru, pamiatkovú starostlivosť a cestovný ruch Libereckého kraja.

Vianoce s ozdobami zo zoznamu svetového kultúrneho dedičstva

Na mnohých miestach v Krištáľovom údolí si môžu návštevníci vyskúšať svoju zručnosť nielen pri ručnom fúkaní skla, ale napríklad aj pri výrobe vianočných ozdôb. Práve v Bratislave predstavili svoje umenie ľudia z Poniklej, záujemcovia si v Českom dome vytvárali svoje vlastné vianočné ozdoby. Bola to ale len malá ochutnávka zážitku, ktorý čaká na návštevníkov pri prehliadke prevádzky firmy Rautis priamo v Krkonošiach. Perličkové vianočné ozdoby tu vyrábajú tradičnými postupmi viac ako 100 rokov a práve táto schopnosť je súčasťou svetového nehmotného dedičstva UNESCO.

Viac ako 20 výrobcov a múzeí si pripravilo špeciálny program na víkend 10. – 11. 12. 2022. V sklárni si tak môžete dať nielen varené víno, ale započúvať sa napríklad do adventných rozprávok alebo si pozrieť divadelné predstavenia. A samozrejme, vyrobiť si vlastnými rukami vianočnú ozdobu. Vianoce sa začínajú v Krištáľovom údolí.

Viac informácií na www.crystalvalley.cz

Záznam z tlačovej konferencie / Znižená kvalita zvuku /

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Film Náš tip Umenie a kultúra

DOMINA – Predbehla dobu o mnoho storočí

Neuveriteľný skutočný príbeh Livie Drusilly, manželky Caesara Augusta, ožíva tento mesiac na televíznej stanici Epic Drama. DOMINA ponúka divákom pútavý pohľad do starovekého Ríma, konkrétne do obdobia okolo roku 27 pred Kristom. Seriál, ktorý predstavil režisér David Evans, sa však opiera o príbehy žien, ktoré stáli za mocnými mužmi vtedajšej doby. Hlavnou postavou je Lívia […]

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip Umenie a kultúra

Ríša snov Mira Žbirku zaujala filmárov

Videoklip k skladbe Mira Žbirku – Ríša snov je už piatym klipom a singlom z oceňovaného albumu Posledné veci. Skladbu z albumu, ktorý získal  štyri ceny Anděl, Cenu SOZA za najpredávanejší album a mnoho ďalších cien a ktorú nahrali David Žbirka a Oliver Torr, si do seriálu ADIKTS vybral režisér Adam Sedlák, držiteľ Českého leva za film […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Novinky Umenie a kultúra

Bedári, oceňovaná seriálová adaptácia prichádza na slovenské obrazovky!  

Pripravte sa na to, že vás strhne nadčasové majstrovské dielo. Strhujúca adaptácia literárnej klasiky 19. storočia Victora Huga „Les Misérable“ od scenáristu Andrewa Daviesa, držiteľa ceny Bafta, bude mať svoju veľkú premiéru na televíznej stanici Epic Drama 21. decembra o 21:00. Pozoruhodná šesťdielna dráma rozpráva príbeh Jeana Valjeana, bývalého trestanca, ktorý nedokáže uniknúť tieňu svojej […]

Čítať ďalej