ONLINE MAGAZIN

Svedok obžaloby – mrazivá poviedka od Agathy Christie vás dostane

Nesmrteľné príbehy spisovateľky Agathy Christie sa objavujú na televíznych obrazovkách pomerne často. Však kto by nepoznal galantného Hercula Poirato s dokonale zastrihnutými fúzami? Divákov určite poteší aj trojdielna poviedka „Svedok obžaloby“, ktorú autorka pôvodne napísala pre časopis. Premiéra prvej časti sa objaví na televíznych obrazovkách 7. decembra na stanici Epic Drama.

Príbeh odohrávajúci sa v roku 1020 v britskej metropole začne hneď zostra. Brutálna vražda bohatej  Emily Frenchové otrasie tamojšou smotánkou. Vinníka ale nie je treba dlho hladať. Mladý prospechár Leonard Vole a jediný dedič po mŕtvej nechcel čakať na rozprávkové dedičstvo a tak zabíjal. Alebo je všetko inak? Začnete rozmotávať klbko klamu, túhy a lásky a zistíte aké je prvé zdanie klamlivé. V článku, ktorý vám prinášame, ale aj ďalšie zaujímavé fakty o poviedkach a ich adaptáciách.

Prvýkrát ako “Ruka zradcu”

“Svedka obžaloby” prvýkrát publikoval poviedkový magazín Flynn’s. Teraz ale príbeh vyšiel ako “Ruka zradcu”. Až v roku 1933 sa ako súčasť zbierky “Smrtipes” objavil pod dnes známym názvom. Paradoxné na tejto skutočnosti je fakt, že zbierka obsahovala príbehy s prvkami nadprirodzena, teda až na jeden. Hádajte ktorý.

 

Divadelná adaptácia s prekvapivým záverom

Agatha Christie v roku 1953 príbeh znovu reinkarnovala ako divadelnú hru “Svedkyňa obžaloby”. Opäť s úspechom. Recenzisti nešetrili chválou a to aj vďaka veľmi záhadnému koncu, ale k tomu sa ešte dostaneme.

Hra bola dokonca v roku 1995 organizáciou Mystery Writers of America zaradená medzi sto najlepších mysterióznych románov všetkých čias. Hrala sa ako v Londýne, tak aj na Broadwayi.

Divadelná adaptácia vzbudila také nadšenie, že mala počas dvoch rokov neuveriteľných  645 repríz. Christie pre divadlo upravila niektoré postavy a scény. Najmä záver, ktorý je iný ako v pôvodnej predlohe, zamotal hlavu aj divákom aj recenzistom.

Spisovateľka tento krok obhajovala tým, že na javisko sa viac hodí teatrálnejšie zakončenie, čo sa nakoniec ukázalo ako prozaický ťah. Ba čo viac, zločin v divadelnej verzii ostal nepotrestaný, čo bolo v päťdesiatich rokoch veľmi neobvyklé.

Spravodlivosť predsa musí zvíťaziť. Podľa Christie áno, ale na javisku je ju možné prehliadnuť. Na doskách, ktoré znamenajú svet, predsa len ide v prvom rade o umelecký zážitok.

 

K prvej filmovej adaptácii hry došlo v roku 1957. Réžie sa ujal Billy Wilder a pred kameru sa okrem iných postavil obľúbený Charles Laughton či Marlene Dietrich, ktorá dokonca kvôli svojej postave podstúpila plastickú operáciu. Film bol nominovaný na 6. Oskarov a stal sa diváckym hitom. Aj Christie ho pochválila, čo u nej nebolo zvykom.

Televízna miniséria sa drží pôvodnej poviedky

Novú minisériu, ktorú uvedie Epic Drama, natočila BBC. Oproti všetkým predchádzajúcim filmovým a televíznym spracovaniam je založená na pôvodnej dvadsaťstranovej poviedke. Ako sa autori k tejto výzve postavili? Sarah Phelpsová, ktorá pripravila televíznu verziu pre BBC uviedla, že išlo o obrovskú výzvu. Musela čerpať z mnohých detailov krátkeho príbehu a rozvinúť ich do audiovizuálnej podoby v súlade s duchom doby. „Svedok obžaloby“ sa predsa odohral len niekoľko rokov po prvej svetovej vojne.

 

Legendárny mrazivý príbeh režíroval Julian Jarrold. V hlavných úlohách sa divákom predstaví Toby Jones, Andrea  Riseborough, Kim Catrall a Billy Howle. Tešiť sa na nich môžete 7. decembra o 21:00 na Epic Drama.

 

Trailer: https://youtu.be/M5PD5RRQ3JY

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Za divočinou nemusíte cestovať ďaleko

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad do oči bijúce, Európa je domovom úchvatných živočíchov. Tí musia v posledných desaťročiach čeliť výzvam dynamicky sa meniaceho sveta, ako aj klímy. V unikátnej šesťdielnej dokumentárnej sérii, ktorú predstaví Viasat Nature, sa zoznámime s najväčšími, najrýchlejšími a najvzácnejšími zvieratami žijúcimi na starom kontinente. Stretneme sa s najväčším európskym dravcom, ktorým je orlosup […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky Radíme Vám

Čedok je späť na Slovensku

Čedok je späť na Slovensku, záujem o odlety z Bratislavy je obrovský Novým country manažérom Čedoku pre Slovensko bude Juraj Sliacky Odkedy cestovná kancelária Čedok oznámila svoj návrat na slovenský trh, tisíce Slovákov si zakúpilo svoju dovolenku pri mori s odletom z Bratislavy. Počas týchto dvoch mesiacov dominovali najmä pobytové zájazdy do Turecka, Albánska, Bulharska a na grécke ostrovy […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej