ONLINE MAGAZIN

BALATON

Balaton – najväčšie jazero v strednej Európe, sa nachádza len necelé dve hodiny (80 km) od maďarského hlavného mesta, Budapešti, odkiaľ k nemu vedie diaľnica. Jednoznačne najpopulárnejší letný rezort našich južných susedov sa zvykne nazývať aj maďarským morom.

Na začiatok si predstavíme jazero v číslach…

Priemerná hĺbka sú 3-4 metre a najhlbšie voda v jazere dosahuje 11 m (medzi Siófokom a Szemeskou kotlinou). Jazero sa tiahne 77 km a je známe aj pre svoju „úzku šírku“, ktorá je v rozmedzí už od 3 do 14 km. Jazero má rozlohu 596 km2. Balaton má taktiež povesť najteplejšieho jazera v Európe a to práve vďaka plytkej vode, ktorá sa v lete môže zohriať až na 28-29°C.

HISTÓRIA BALATONU

Okolie Balatonu bolo prvotne osídlené už v dobe železnej v 2. storočí po Kristovi. Jazero bolo zdrojom vody, rýb, slamy a ľadu. V 16. storočí bol Balaton prírodnou hranicou, ktorá oddeľovala Turkov na juhu a Habsburgovcov na severozápade. V 18. storočí sa v okolí začali usídľovať Nemci, Chorváti a Slováci. Práve v tejto dobe boli postavané hlavné usadlosti v okolí jazera, ktoré sú dnes známymi strediskami ako napríklad Sümeg, Veszprém and Keszthely v barokovom štýle.

Najznámejšie strediská v bezprostrednej blízkosti jazera, ako Balatonfüred na severe a Hévíz na jeho južnom pobreží, boli spočiatku osídľované maďarskou aristokraciou. Nebolo to až do 19. storočia, kedy začala jazero navštevovať aj stredná trieda. Statkári začali v okolí prvé stavať domy pre buržoáziu. V roku 1861 bola dostavaná južná železničná trať a v roku 1909 ju doplnila severná linka. To uľahčilo dopravu aj pre bežný ľud a na začiatku 20. storočia dosiahol počet turistov vyše 50 tisíc ročne.
Počas druhej svetovej vojny jazero Balaton zažilo viacero bojov. Posledná veľká bitka sa odohrala v marci 1945, kedy sa proti sebe postavili nemecké a maďarské vojská. Nepokoje ukončil až príchod Červenej armády.
Po druhej svetovej vojne komunistická vláda vyvlastnila súkromné pozemky a postavila vlastné letné rezorty pre odborové organizácie. Mnohé z ubytovní sa postupne premenili na hotely, ktoré ubytovávali nielen členov odborov a bežných maďarských pracujúcich, ale aj zahraničných turistov z východného bloku.
Čo sa týka histórie samotného jazera, ložisko Balatonu sa vyformovalo pred vyše milión rokmi. Pôvodne bolo na jeho území päť menších jazier, ktoré sa vďaka erózií pospájali do jedného.

Parkovanie

Parkovanie na chodníku je povolené, ak:
– je povolené dopravnými značkami alebo označením,
– šírka vozidla nezaberie viac než polovicu chodníka,
– najmenej 1,5 metra chodníku je ponechaných voľných pre peších.
Obmedzené parkovacie zóny
V oblasti sú časovo obmedzené parkovacie zóny, kde si motoristi musia kúpiť lístok z parkovacieho automatu. Platbu možno urobiť hotovosťou (mincami), alebo možno platiť mobilným telefónom. Maximálny povolený čas je 2 až 3 hodiny. Na dlhší čas sú návštevníci povinní používať P + R parkovisko. Parkovanie je zadarmo v noci a v nedeľu.  V Budapešti nesmie nákladné vozidlo parkovať na hlavnej dopravnej triede. Po zotmení musí mať stojace motorové vozidlo zapnuté parkovacie svetlá, ak je nedostatok osvetlenia alebo stojí mimo parkoviska. Tak je nastavená parkovacia politika v Maďarsku, nie len v okolí Balatonu

PÔVOD NÁZVU A LEGENDA O NÁZVE

Balaton bol Rimanmi prezývaný Pelso. Nemci ho nazývali Plattensee. Až neskôr sa ujal názov najbližší súčasnému Balatonu. Takzvané “bolto” ukrývalo význam v slovanských jazykoch (česky – bláto, srbsko-chorvátsky – blȁto, slovensky – Blatenské jazero).

Súčasný názov jazera nemá v maďarčine presný preklad. Jedna z miestnych povier hovorí o tom, že na planine Badacsony žili kedysi obri. Posledný z nich, Balaton, mal dcéru Haláp, ktorá sa chodievala hrať s ľuďmi z okolia. Keď jej odišla posledná kamarátka, Haláp od žiaľu umrela. Jej hrob bol postavený pri prameni z blízkehojazera, ktorý ľudia po čase nazvali po jej otcovi – Balaton, a uctili si tak jeho pamiatku.

POČASIE A TEPLOTA

Najvhodnejším obdobím na kúpanie sú práve letné mesiace, kedy teplota málokedy klesne pod 22°C.
Balaton je sladkovodné jazero, čistota vody je pravidelne kontrolovaná.
Od polovice mája do konca septembra – polovice októbra, vonkajšia teplota taktiež neklesne pod 22°C a počasie je tak príjemné teplé, slnečné a s minimálnymi zrážkami. Najvyššie teploty dosahujú 28-30°C. V júli a v auguste vás však môžu prekvapiť poriadne horúčavy.
V zimných mesiacoch sa Balaton mení na mesto duchov. Teploty sa pohybujú okolo nuly, jazero zamŕza a veľa prší. Za návštevu však stoja okolité mestečká.

PLÁŽE BALATONU

Na brehoch dlhých 197 km sa nachádza 127 pláží. Severné a južné pláže Balatonu sa od seba v mnohom odlišujú, záleží na vás čo pre svoju dovolenku hľadáte. Väčšina pláží je s trávovým porastom. Mnohé z nich však majú dostavané umelé pieskové pláže, tie sú zväčša súkromné.
Vstup na pláže nie je vždy bezplatný, pri výbere destinácie je preto lepšie informovať sa dopredu.
Voda je na južných brehoch všeobecne plytkejšia, je preto vhodná pre návštevu rodín s malými deťmi a neplavcov. V niektorých častiach môžete vo vode kráčať aj 500 m od brehu. Hlbšie vody Balatonu si plavci môžu vychutnať na severe, kde už po vyše 30 m nedosiahnete na dno.
Kúpanie a plávanie je len jedna z možností ako sa na jazere zabaviť. Na väčšine pláží sa nachádzajú požičovne vodných bicyklov, surfov, kanoe, kajakov či vodných lyží.

HISTORICKÝ SEVER VS. STREDISKOVÝ JUH

Sever Balatonu je známy pre svoje hlbšie vody, prírodnú scenériu tvorenú pohoriami a niekoľko historických pamiatok. Najvačšie rezortné mestá sú Keszthely a Balatonfüred.

Keszthely láka množstvo turistov pre známy zámok Festetics postavený v barokovom štýle. Nachádza sa tu aj Balatonské múzeum s archeologickými a geologickými výstavami.

Balatonfüred je známy ako obľúbená jachtárska destinácia a tiež pre svoje vinárne. Od roku 1987 si úspešne drží titul Medzinárodného mesta hrozna a vína. V polovici 18. storočia bol Balatonfüred vyhlásený prvým oficiálnym zdravotným rezortom Maďarska.

V rámci severu stojí za zmienku polostrov Tihany a dedinka s rovnomenným názvom, ktorá je známa napríklad aj Levanduľovým festivalom. Práve na polostrove je Balaton najužší a dosahuje šírku iba 5 km. Okrem tejto zaujímavosti je v Tihany toho ešte veľa čo vidieť.
Navštíviť môžete symbol tejto oblasti – Benediktínske opátstvo Bencés apátság, ktoré okrem iného ponúka aj múzeum a hudobné koncerty počas celého roka. V krypte opátstva leží hrobka kráľa Andrása I.
V severnej časti Tihany sa nachádzajú pozostatky pustovníckej kolónie z 11. storočia s jaskynnými domčekmi, ktoré siahajú až do výšok 20 m.

Kopec Visszhang sa nazýva aj kopcom ozveny – ponúka totiž turistom jedinečnú atrakciu. Ak stojíte na vrchole kopca a z plných pľúc zakričíte, vaše slová sa rozoznejú po stenách opátstva.

Tihani je skutočne povinnou jazdou ak vás lákajú prírodné scenérie. Nájdete tu národný park Balatonfelvidéki Nemzeti Park, jazerá Belső-tó a Külső-tó a niekoľko pohorí s kedysi aktívnou sopečnou činnosťou, ktoré sú perfektné na turistiky a jedinečné výhľady okolia.

Hévíz je mestom wellnessu a kúpeľnej architektúry. Neďaleko od mesta sa nachádza termálne jazero s rovnomenným názvom, čo v preklade znamená teplý prameň. Jedná sa o najväčšie termálne jazero na svete s priezračnou vodou a čistým vzduchom. Teplota vody dosahuje v lete až 35°C a v zime neklesá pod 22°C. Jazero je hlboké až 38 metrov, odporúča sa preto pre dobrých plavcov. Voda v jazere má liečivé účinky na celé spektrum zdravotných ťažkostí, medzi nimi reumatické a dýchacie problémy.

Na juhu Balatonu sa za sebou popri brehu nachádza niekoľko rezortných mestečiek. Najväčšou destináciou je prístav Siófok, kde pristávajú lodné linky. Siófok je známy ako „hlavné party mesto Maďarska“. V meste je niekoľko disco barov a klubov, diskotéka Flört je jedna z najznámejších v celej krajine. Taktiež sa tu pravidelne konajú rôzne koncerty a festivaly. V lete sem preto zavíta množstvo mladých ľudí, pre ktorých je vždy pripravených niekoľko desiatok tisíc lôžok.
Pre náročnejších sú k dispozícií štvorhiezdičkové hotely. Jókai Villa Hotel Siófok ponúka luxusné ubytovanie a hotelové wellness. Hotel CE Plaza v tesnej blízkosti jazera má ubytovanie na úrovni a taktiež hotelové koralové wellness centrum s masážami, gejzírmi a vírivkami.

Len necelých 35 km západne od Siófoku sa nachádza mestečko Balatonlelle s 3 km plážou, známe pre každoročný vinársky festival. Miesto je skôr vhodné pre oddych a relaxáciu, veľa nočných podnikov tu totiž nenájdete.

Ďalším z letných rezortov je Fonyód s množstvom ubytovacích možností. Hotel Dam Fonyódliget má k dispozícií vlastnú súkromnú pláž a obrovské wellness centrum. Z Fonyódu sa môžete na trajekte preplaviť do obľúbenej vinárskej oblasti Badacsony na severnom brehu.

Mestečko Zamárdi každoročne (v polovici júla) láka návštevníkov (no hlavne nadšencov elektronickej hudby) aj svojim hudobným festivalom Balaton Sound. Festival trvá nepretržite tri dni.

Známe pre svoje vinársku históriu je mesto Balatonboglár. Zaujímavosťou je, že tu bola postavená socha Pála Telekiho – maďarského expremiéra, ktorý bol mnohými považovaný za národného hrdinu, inými zas za kontroverznú postavu maďarskej politiky.

MAĎARSKÁ (BALATONSKÁ) KUCHYŇA

Maďarská kuchyňa je vo všeobecnosti bohatá na mäso, ryby a zeleninu. V mnohých jedlách nesmie chýbať známa červená paprika. Medzi najznámejšie maďarské pokrmy patrí székelykáposzta (segedínsky guláš), lecsó (lečo), túróscsusza (rezance s tvarohom), pörkölt (perkelt), maďarské klobásy a samozejme azda najznámejší bográcsgulyás (kotlíkový guláš). Maďari veľmi obľubujú sladké maškrty a práve odtiaľto pochádza aj medzi našincami obľúbený trdelník. Určite je vašim chuťovým bunkám známy aj koláč z piškotového cesta – doboška, štrúdla a plnené palacinky.
Oblasť Balatonu ponúka tiež jedlá s rôznymi druhmi rýb a divinou z okolitých lesov. O výber z desiatok reštaurácií určite nebude núdza. Nechajte si poradiť od známych, alebo skúsených turistov, aby ste mali plnohodnotný gastronomický zážitok.

DOPRAVA A UBYTOVANIE

Na Balaton (a až ku chorvátskym hraniciam) vedie z Budapešti pohodlná diaľnica M7. Z Bratislavy cesta trvá vyše troch hodín, z Košíc štyri.

O najrôznejšie možnosti ubytovania na Balatone nie je núdza – bez problémov sa dajú nájsť lacnejšie alternatívy v súkromí, alebo ubytovanie v hoteli. Hoci nie je nevyhnutne nutné zajednávať izbu dopredu a napriek veľkým návalom turistov sa dá stále ubytovanie zohnať aj “naslepo”, vždy je lepšie sa poistiť zarezervovaním si izby ešte pred odchodom. Ak je pre vás zároveň dovolenka na Balatone lacnejšou alternatívou (napríklad k rutinnému Chorvátsku) a hľadáte spôsoby ako ušetriť, pozrite si ponuku zľavových portálov.
Leto na Balatone sa v posledných rokoch teší stále väčšej obľube a preto nie je problém nájsť výhodné balíčky letných pobytov, ktoré veľakrát už v cene zahŕňajú stravu, alebo wellness procedúry.

Zdroj informácie: http://www.walkers.sk/
Viac informácií na : https://bit.ly/3h1X7Ae

Fotografie: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

„The Big Five“ – päť najkrajších diaľkových turistických chodníkov na slnečnej strane rakúskych Álp

V Korutánsku na slnečnom juhu Rakúska už na vás čakajú diaľkové turistické trasy v jedinečnej krajine, ktorú tvoria hory a kopce rôznych výšok. V ich bezprostrednej  blízkosti sa nachádzajú teplé jazerá na kúpanie. K piatim pozoruhodným diaľkovým turistickým chodníkom v Korutánsku patria Alpe-Adria-Trail (750 km), Nockberge Trail (128 km), Karnischer Höhenweg (150 km), Tauernhöhenweg (60 […]

Čítať ďalej
Cestovanie Gastronómia Náš tip Nezaradené outdoor Príroda Radíme Vám Šport Zdravie

Turistika na južnej strane Álp

Korutánsko má pre vás pripravené nespočetné množstvo turistických trás v jedinečnej vysokohorskej krajine vo všetkých nadmorských výškach. V bezprostrednej blízkosti sa často nachádzajú jazerá na kúpanie s príjemne teplou vodou. Okrem niekoľkodňových panoramatických diaľkových turistických trás tu na vás čakajú aj ľahšie turistické túry pre malých i veľkých, ktoré sa často dajú spojiť s výletom […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej