ONLINE MAGAZIN

Aký je vzťah ľudstva k planéte?

Staroveké civilizácie verili, že Zem je inteligentný organizmus, ktorý živí všetkých tých, ktorí s ňou dokážu žiť v súlade a ničí tých, ktorí ju drancujú. S príchodom modernej vedy táto predstava ustúpila takmer sterilnému pohľadu, v rámci ktorého vnímame našu planétu ako obrovský balvan pohybujúci sa nekonečným vesmírom.

Profesorka Bettany Hughesová spoločne s ďalšími odborníkmi oživí teóriu o Matke Zemi. S využitím starovekých dôkazov aj najnovších technológií NASA naznačuje, že predstavy dávnych civilizácii o Gaie, teda živej Zemi, nemusí byť ďaleko od pravdy. Strhujúci dokument História Matky Zeme: Odhalená Gaia o hľadaní odpovedí či minulosť ukrýva kľúč k našej budúcnosti, si budú môcť diváci pozrieť v decembri na Viasat History.

Náš postoj k Zemi je aktuálne pod drobnohľadom vedcov, filozofov, ekonómov, vlád ako aj korporácií. Historička Bettany Hughesová skúma vzťah ľudstva a planéty z úplne iného uhla pohľadu. Je presvedčená, že staroveké civilizácie našli kľúč k pochopeniu symbiózy medzi Zemou a jej využívaním. Divákov zavedie do Grécka, Egypta, Istanbulu a Spojeného kráľovstva, kde spoločne s miestnými odborníkmi poodhalí dávny pohľad na svet prostredníctvom predkresťanských bohov reprezentujúcich životodarnú Zem a vzťah starovekých civilizácii k nej.

Starovekí ľudia verili, že Zem je inteligentný organizmus, s ktorým je potrebné vychádzať. Túto verziu sa pokúšala Bettany dokázať aj pomocou najnovších vedeckých poznatkov.
Naozaj planéta vníma, ako s ňou zaobchádzame a reaguje? A ak áno, chce sa naozaj zbaviť bremena nazývaného ľudstvo?

Podľa Jamesa Lovelocka, ktorý v 70. rokoch minulého storočia ako prvý začal hovoriť o skutočnej ekológii, tak ako ju poznáme dnes, je Zem naozaj niečo ako živý organizmus. Planéta pripomína Gaiu, ktorá je prepojená doposiaľ nepochopenými fyzickými a chemickými procesmi, ktoré udržujú v rovnováhe rôzne ekosystémy. Hughesová tútp hypotézu diskutuje s klimatickým vedcom, profesorom  Timom Lentonom. S odborníkom na klímu, doktorom Joem McConnellom odhaduje, ako začalo drancovanie planéty dávno pred priemyselnou revolúciou a s indickým filozofom Satishom  Kumarom hľadá dôkazy o prepojení všetkých živých aj neživých vecí na planéte, ale aj mimo nej aj v samotnom vesmíre. Tie následne konfrontuje s najsnovejšími výskumami NASA.

Dokument ponúka tiež pohľad k našim dvom najbližším susedom, k Marsu a Venuši. Mali by sme zamerať pozornosť aj na iné planéty, aby sme využili aj ich potenciálne zdroje alebo by sme skôr mali riešiť krízu, v ktorej sa Zem nachádza? Odpoveď nie len na túto otázku dostanete na Viasat History v piatok 16. decembra od 21:00 v dokumente História Matky Zeme: Odhalená Gaia.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Za divočinou nemusíte cestovať ďaleko

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad do oči bijúce, Európa je domovom úchvatných živočíchov. Tí musia v posledných desaťročiach čeliť výzvam dynamicky sa meniaceho sveta, ako aj klímy. V unikátnej šesťdielnej dokumentárnej sérii, ktorú predstaví Viasat Nature, sa zoznámime s najväčšími, najrýchlejšími a najvzácnejšími zvieratami žijúcimi na starom kontinente. Stretneme sa s najväčším európskym dravcom, ktorým je orlosup […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky Radíme Vám

Čedok je späť na Slovensku

Čedok je späť na Slovensku, záujem o odlety z Bratislavy je obrovský Novým country manažérom Čedoku pre Slovensko bude Juraj Sliacky Odkedy cestovná kancelária Čedok oznámila svoj návrat na slovenský trh, tisíce Slovákov si zakúpilo svoju dovolenku pri mori s odletom z Bratislavy. Počas týchto dvoch mesiacov dominovali najmä pobytové zájazdy do Turecka, Albánska, Bulharska a na grécke ostrovy […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej