ONLINE MAGAZIN

Aký je vzťah ľudstva k planéte?

Staroveké civilizácie verili, že Zem je inteligentný organizmus, ktorý živí všetkých tých, ktorí s ňou dokážu žiť v súlade a ničí tých, ktorí ju drancujú. S príchodom modernej vedy táto predstava ustúpila takmer sterilnému pohľadu, v rámci ktorého vnímame našu planétu ako obrovský balvan pohybujúci sa nekonečným vesmírom.

Profesorka Bettany Hughesová spoločne s ďalšími odborníkmi oživí teóriu o Matke Zemi. S využitím starovekých dôkazov aj najnovších technológií NASA naznačuje, že predstavy dávnych civilizácii o Gaie, teda živej Zemi, nemusí byť ďaleko od pravdy. Strhujúci dokument História Matky Zeme: Odhalená Gaia o hľadaní odpovedí či minulosť ukrýva kľúč k našej budúcnosti, si budú môcť diváci pozrieť v decembri na Viasat History.

Náš postoj k Zemi je aktuálne pod drobnohľadom vedcov, filozofov, ekonómov, vlád ako aj korporácií. Historička Bettany Hughesová skúma vzťah ľudstva a planéty z úplne iného uhla pohľadu. Je presvedčená, že staroveké civilizácie našli kľúč k pochopeniu symbiózy medzi Zemou a jej využívaním. Divákov zavedie do Grécka, Egypta, Istanbulu a Spojeného kráľovstva, kde spoločne s miestnými odborníkmi poodhalí dávny pohľad na svet prostredníctvom predkresťanských bohov reprezentujúcich životodarnú Zem a vzťah starovekých civilizácii k nej.

Starovekí ľudia verili, že Zem je inteligentný organizmus, s ktorým je potrebné vychádzať. Túto verziu sa pokúšala Bettany dokázať aj pomocou najnovších vedeckých poznatkov.
Naozaj planéta vníma, ako s ňou zaobchádzame a reaguje? A ak áno, chce sa naozaj zbaviť bremena nazývaného ľudstvo?

Podľa Jamesa Lovelocka, ktorý v 70. rokoch minulého storočia ako prvý začal hovoriť o skutočnej ekológii, tak ako ju poznáme dnes, je Zem naozaj niečo ako živý organizmus. Planéta pripomína Gaiu, ktorá je prepojená doposiaľ nepochopenými fyzickými a chemickými procesmi, ktoré udržujú v rovnováhe rôzne ekosystémy. Hughesová tútp hypotézu diskutuje s klimatickým vedcom, profesorom  Timom Lentonom. S odborníkom na klímu, doktorom Joem McConnellom odhaduje, ako začalo drancovanie planéty dávno pred priemyselnou revolúciou a s indickým filozofom Satishom  Kumarom hľadá dôkazy o prepojení všetkých živých aj neživých vecí na planéte, ale aj mimo nej aj v samotnom vesmíre. Tie následne konfrontuje s najsnovejšími výskumami NASA.

Dokument ponúka tiež pohľad k našim dvom najbližším susedom, k Marsu a Venuši. Mali by sme zamerať pozornosť aj na iné planéty, aby sme využili aj ich potenciálne zdroje alebo by sme skôr mali riešiť krízu, v ktorej sa Zem nachádza? Odpoveď nie len na túto otázku dostanete na Viasat History v piatok 16. decembra od 21:00 v dokumente História Matky Zeme: Odhalená Gaia.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Zážitok z adventných trhov: Vyberáme tie najkrajšie v Dolnom Rakúsku

Príroda, uličky s pivničkami, zámky, hrady, ale aj námestia v dedinkách či mestách sú súčasťou adventu v Dolnom Rakúsku. Vybrali sme pre vás tie najoriginálnejšie adventné trhy, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky, a zároveň prinášame niekoľko skvelých tipov na ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť počas čarovného adventného obdobia.   Advent v Puchbergu sa predstaví v […]

Čítať ďalej
Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Lifestyle Náš tip

Ako dopadli najznámejší mafiánski bossovia a gangstri?

V televíznych seriáloch a dokumentoch o skutočných zločinoch žiari len málo mien tak jasne ako meno Colina McLarena. McLaren, bývalý detektív s vášňou pre odhaľovanie tajomstiev zločineckého podsvetia, preniesol svoje odborné znalosti na televíznu obrazovku v strhujúcom dokumentárnom seriáli Vrahovia mafie s Colinom McLarenom. Túto sériu prinesie televízna stanica Viasat Explore už 22. novembra o 21:00. V rámci […]

Čítať ďalej