ONLINE MAGAZIN

V rytme Champs-Elysées, najslávnejšej ulice Paríža

Mesto nad Seinou

Paríž je bezpochyby jedným z najzaujímavejších európskych veľkomiest. Mesto nad Seinou je obchodným, kultúrnym a ekonomickým centrom Francúzska, a okrem toho býva označované ako jedno z najromantickejších miest na svete. Je miestom, kde si na svoje prídu naozaj všetci. Romanticky ladené duše sa môžu prechádzať po kľukatých uličkách štvrti Montmartre, milovníci histórie môžu stráviť hodinzy a hodiny a ticho našlapovať aby historická plávajúca podlaha v Louvri, nerušila ostatných návštevníkov. Športovci sa môžu prebehnúť v Bulonskom lesíku a deti môžu navštíviť Disneyland. A čo milovníci ruchu veľkomesta, luxusných butikov, módy a najdrahších reštaurácií? Odpoveď môže byť iba jediná. Bulvár Champs-Elysées.

Sedím v kresielku obrátenom smerom do ulice, usrkávam penu zo svojej kávy a vidličkou ukrajujem jemnú a voňavú crêpe – francúzsku palacinku. Vonku začína pomaly pršať, a aké veľké kvapky dopadajú na chladný chodník, ľudia náhlivo vyťahujú dáždniky a klapot vysokých dámskych lodičiek okolo sa znateľne zrýchľuje. Mám výhodu, že som vo vnútri a v suchu. A to na dlhú dobu. Jednou z nesporných výhod francúzskych kaviarní je práve fakt, že vás po dopití kávy „nevyhodia“ von. Zvykom je naozaj dlho posedieť, a či ste už dopili svoj obľúbený nápoj alebo nie, nikoho nezaujíma. Naopak. Niekedy je skôr nutné sa zdvihnúť a ísť si povedať, ak máte o niečo ďalšie záujem. Skrátka neuponáhľaný štýl života je poznať dokonca aj vo francúzskej metropole.

Tepna parížskej metropoly

Hneď predo mnou sa nachádza najznámejšia parížska ulica, Champs-Elysées. Tá spolu s Rue St-Honoré dominuje tejto oblasti. U Champs-Elysées Vás pravdepodobne prekvapí jej neskutočná šírka, a tiež všadeprítomné kaviarne, reštaurácie, drahé obchody a predovšetkým davy ľudí. Táto hlavná trieda je tiež miestom, kam jazdí nakupovať slávni, alebo kam si jazdí pochutnať na ustriciach, prípadne crème brulée (typický francúzsky desert s karamelovou krustou na povrchu). Ulica bola tiež mnohokrát svedkom veľkolepých prehliadok, stretnete sa tu s poslednými výkríkmi módy as pôžitkárskym štýlom života. Musíme však povedať, že ani ostatné ulice, vybiehajúce z Champs-Elysées, sa rozhodne nenechávajú zahanbiť. Práve tu nájdete najdrahšie reštaurácie a päťhviezdičkové hotely.

Hviezda a Víťazný oblúk

Vášmu zraku celkom iste neujde námestie Charles de Gaulle, dnes stále ešte známe ako place de l´Étoile. Étoile znamená v preklade hviezda a onú ​​hviezdu tvoria ramená dvanástich širokých avenues, z ktorých najznámejšia je práve Champs-Elysées. Tu tiež nájdete jednu z najvýznamnejších pamiatok tejto oblasti, legendárny Víťazný oblúk. Táto grandiózna stavba, ktorú Napoleon venoval svojim mužom na pamäť víťazstva v bitke pri Slavkove, bola dokončená v roku 1836. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na rozvrhnutie okolitých ulíc a tiež na hemženie okolo prvého organizovaného kruhového objazdu na svete. Päťdesiat metrov vysoká stavba sa stala tradičným východiskovým bodom slávností a vojenských prehliadok a je tiež väčšinou prvým miestom, ktoré si návštevníci pred prechádzkou po Champs-Elysées prezerajú.

Konečne prestalo pršať a tak sa prechádzkou po širokom bulvári presúvam na jej druhý koniec. Place de la Concorde je miestom, kde človek ťažko prejde ulicou a zároveň miestom, kde pod úderom gilotíny zomrelo v rokoch 1793-1795 okolo 1 300 osôb. Jedným z nich bol aj Ľudovít XVI. alebo Mária Antoinetta. Uprostred rušného námestia sa nachádza obelisk z chrámu v Luxore, ktorý mestu v roku 1829 venoval egyptský miestokráľ. Prichádzam až k Tuilerijským záhradám, sadám si na lavičku a nasávam krásnu atmosféru jesenného Paríža. Ulice zdobia zlaté lístie, slnko stále ešte hreje do chrbta a osvetľuje elegantné francúzske budovy. Ešte sa rýchlo posilním chrumkavou bagetou, aby som nasledujúcich pár hodín vydržala. V Louvri je totiž stále na čo sa pozerať.

Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3DUO4bY
Zdroj: https://www.turistika.cz/
Fotografie: depositphotos

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej