ONLINE MAGAZIN

V rytme Champs-Elysées, najslávnejšej ulice Paríža

Mesto nad Seinou

Paríž je bezpochyby jedným z najzaujímavejších európskych veľkomiest. Mesto nad Seinou je obchodným, kultúrnym a ekonomickým centrom Francúzska, a okrem toho býva označované ako jedno z najromantickejších miest na svete. Je miestom, kde si na svoje prídu naozaj všetci. Romanticky ladené duše sa môžu prechádzať po kľukatých uličkách štvrti Montmartre, milovníci histórie môžu stráviť hodinzy a hodiny a ticho našlapovať aby historická plávajúca podlaha v Louvri, nerušila ostatných návštevníkov. Športovci sa môžu prebehnúť v Bulonskom lesíku a deti môžu navštíviť Disneyland. A čo milovníci ruchu veľkomesta, luxusných butikov, módy a najdrahších reštaurácií? Odpoveď môže byť iba jediná. Bulvár Champs-Elysées.

Sedím v kresielku obrátenom smerom do ulice, usrkávam penu zo svojej kávy a vidličkou ukrajujem jemnú a voňavú crêpe – francúzsku palacinku. Vonku začína pomaly pršať, a aké veľké kvapky dopadajú na chladný chodník, ľudia náhlivo vyťahujú dáždniky a klapot vysokých dámskych lodičiek okolo sa znateľne zrýchľuje. Mám výhodu, že som vo vnútri a v suchu. A to na dlhú dobu. Jednou z nesporných výhod francúzskych kaviarní je práve fakt, že vás po dopití kávy „nevyhodia“ von. Zvykom je naozaj dlho posedieť, a či ste už dopili svoj obľúbený nápoj alebo nie, nikoho nezaujíma. Naopak. Niekedy je skôr nutné sa zdvihnúť a ísť si povedať, ak máte o niečo ďalšie záujem. Skrátka neuponáhľaný štýl života je poznať dokonca aj vo francúzskej metropole.

Tepna parížskej metropoly

Hneď predo mnou sa nachádza najznámejšia parížska ulica, Champs-Elysées. Tá spolu s Rue St-Honoré dominuje tejto oblasti. U Champs-Elysées Vás pravdepodobne prekvapí jej neskutočná šírka, a tiež všadeprítomné kaviarne, reštaurácie, drahé obchody a predovšetkým davy ľudí. Táto hlavná trieda je tiež miestom, kam jazdí nakupovať slávni, alebo kam si jazdí pochutnať na ustriciach, prípadne crème brulée (typický francúzsky desert s karamelovou krustou na povrchu). Ulica bola tiež mnohokrát svedkom veľkolepých prehliadok, stretnete sa tu s poslednými výkríkmi módy as pôžitkárskym štýlom života. Musíme však povedať, že ani ostatné ulice, vybiehajúce z Champs-Elysées, sa rozhodne nenechávajú zahanbiť. Práve tu nájdete najdrahšie reštaurácie a päťhviezdičkové hotely.

Hviezda a Víťazný oblúk

Vášmu zraku celkom iste neujde námestie Charles de Gaulle, dnes stále ešte známe ako place de l´Étoile. Étoile znamená v preklade hviezda a onú ​​hviezdu tvoria ramená dvanástich širokých avenues, z ktorých najznámejšia je práve Champs-Elysées. Tu tiež nájdete jednu z najvýznamnejších pamiatok tejto oblasti, legendárny Víťazný oblúk. Táto grandiózna stavba, ktorú Napoleon venoval svojim mužom na pamäť víťazstva v bitke pri Slavkove, bola dokončená v roku 1836. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na rozvrhnutie okolitých ulíc a tiež na hemženie okolo prvého organizovaného kruhového objazdu na svete. Päťdesiat metrov vysoká stavba sa stala tradičným východiskovým bodom slávností a vojenských prehliadok a je tiež väčšinou prvým miestom, ktoré si návštevníci pred prechádzkou po Champs-Elysées prezerajú.

Konečne prestalo pršať a tak sa prechádzkou po širokom bulvári presúvam na jej druhý koniec. Place de la Concorde je miestom, kde človek ťažko prejde ulicou a zároveň miestom, kde pod úderom gilotíny zomrelo v rokoch 1793-1795 okolo 1 300 osôb. Jedným z nich bol aj Ľudovít XVI. alebo Mária Antoinetta. Uprostred rušného námestia sa nachádza obelisk z chrámu v Luxore, ktorý mestu v roku 1829 venoval egyptský miestokráľ. Prichádzam až k Tuilerijským záhradám, sadám si na lavičku a nasávam krásnu atmosféru jesenného Paríža. Ulice zdobia zlaté lístie, slnko stále ešte hreje do chrbta a osvetľuje elegantné francúzske budovy. Ešte sa rýchlo posilním chrumkavou bagetou, aby som nasledujúcich pár hodín vydržala. V Louvri je totiž stále na čo sa pozerať.

Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3DUO4bY
Zdroj: https://www.turistika.cz/
Fotografie: depositphotos

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej