ONLINE MAGAZIN

Poznáte príbeh Čiernych panterov, prvej afroamerickej jednotky?

Druhá svetová vojna je v plnom prúde a 761. tankový prápor, známy ako Black Panthers, chce odvážne čeliť nepriateľovi. Ten však nečíha len v zahraničí, ale aj doma v Spojených štátoch. Rasová segregácia, rasistické zákony Jima Crowa aj opovrhovanie od bielych generálov postavili tento afroamerický prápor do nezávideniahodnej situácie. Aj nacistickí zajatci mali viac práv ako oni.  Aj napriek tomu bojovali na oboch frontoch a ako sa neskôr ukázalo, úspešne.

Jednotka Čiernych panterov vznikla v roku 1942. Hnacím motorom týchto mladých a odvážnych mužov bola nádej na lepšie zajtrajšky. Ich snaha dokázať, že aj oni sú hodní uznania sa odrážala v motte „Come out fighting“, čo znamená „Poď von bojovať“. Avšak americkí generáli ich nehodlali poslať do vojny a to aj napriek tomu, že „panteri“ tvrdo trénovali a dokazovali vynikajúce fyzické ako aj taktické schopnosti.

Po dvoch rokoch však vrchné velenie americkej armády prehodnotilo svoj postoj. Čierni panteri dostali príležitosť v auguste roku 1944 po vylodení spojeneckých vojakov v Normandii. Ocitli sa tak zoči voči tvárou smrti v centre pekelnej Európy.

Ich húževnatosť sa prejavila hneď pri prvom kontakte s nepriateľom v októbri 1944. V boji pri Vic-sur-Seille a v malej dedinke Morville-lès-Vic padlo mnoho vojakov na oboch stranách. Nacisti sa snažili afroamerickú jednotku demoralizovať pomocou rozhlasu, keď vysielali heslá typu „toto je vojna bieleho muža“ a obdobných viet. Na panterov to však malo úplne opačný efekt. Získali ešte väčšiu motiváciu do boja. V bitke pri Ardenách sa už s nimi počítalo ako s rovnocennými vojakmi a po poslednom neúspešnom pokuse nemeckej armády vytlačiť spojenecké jednotky z kontinentu začali osloboditelia, vrátane Čiernych panterov, postupovať Európou. Keď v marci 1945 dorazili do Nemecka, zapísali sa do histórie.

 

Nový dokument Čierni panteri 2. svetovej vojny je dramatickou rekonštrukciou tohto príbehu. Prostredníctvom rozhovorov s veteránmi a ich rodinami sa vydáme po stopách dosiaľ málo známeho tankového práporu, ktorý čelil nepriazni osudu aj doma. Ich úspech v boji bol zároveň prvou nádejou vedúcou k ukončeniu rasovej segregácie za oceánom.

Sledujte dokument v sobotu 12. novembra o 21:00 na Viasat History.

 

 

 

Trailer: https://youtu.be/13Ui-GCbDl0

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej