ONLINE MAGAZIN

Poznáte príbeh Čiernych panterov, prvej afroamerickej jednotky?

Druhá svetová vojna je v plnom prúde a 761. tankový prápor, známy ako Black Panthers, chce odvážne čeliť nepriateľovi. Ten však nečíha len v zahraničí, ale aj doma v Spojených štátoch. Rasová segregácia, rasistické zákony Jima Crowa aj opovrhovanie od bielych generálov postavili tento afroamerický prápor do nezávideniahodnej situácie. Aj nacistickí zajatci mali viac práv ako oni.  Aj napriek tomu bojovali na oboch frontoch a ako sa neskôr ukázalo, úspešne.

Jednotka Čiernych panterov vznikla v roku 1942. Hnacím motorom týchto mladých a odvážnych mužov bola nádej na lepšie zajtrajšky. Ich snaha dokázať, že aj oni sú hodní uznania sa odrážala v motte „Come out fighting“, čo znamená „Poď von bojovať“. Avšak americkí generáli ich nehodlali poslať do vojny a to aj napriek tomu, že „panteri“ tvrdo trénovali a dokazovali vynikajúce fyzické ako aj taktické schopnosti.

Po dvoch rokoch však vrchné velenie americkej armády prehodnotilo svoj postoj. Čierni panteri dostali príležitosť v auguste roku 1944 po vylodení spojeneckých vojakov v Normandii. Ocitli sa tak zoči voči tvárou smrti v centre pekelnej Európy.

Ich húževnatosť sa prejavila hneď pri prvom kontakte s nepriateľom v októbri 1944. V boji pri Vic-sur-Seille a v malej dedinke Morville-lès-Vic padlo mnoho vojakov na oboch stranách. Nacisti sa snažili afroamerickú jednotku demoralizovať pomocou rozhlasu, keď vysielali heslá typu „toto je vojna bieleho muža“ a obdobných viet. Na panterov to však malo úplne opačný efekt. Získali ešte väčšiu motiváciu do boja. V bitke pri Ardenách sa už s nimi počítalo ako s rovnocennými vojakmi a po poslednom neúspešnom pokuse nemeckej armády vytlačiť spojenecké jednotky z kontinentu začali osloboditelia, vrátane Čiernych panterov, postupovať Európou. Keď v marci 1945 dorazili do Nemecka, zapísali sa do histórie.

 

Nový dokument Čierni panteri 2. svetovej vojny je dramatickou rekonštrukciou tohto príbehu. Prostredníctvom rozhovorov s veteránmi a ich rodinami sa vydáme po stopách dosiaľ málo známeho tankového práporu, ktorý čelil nepriazni osudu aj doma. Ich úspech v boji bol zároveň prvou nádejou vedúcou k ukončeniu rasovej segregácie za oceánom.

Sledujte dokument v sobotu 12. novembra o 21:00 na Viasat History.

 

 

 

Trailer: https://youtu.be/13Ui-GCbDl0

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda Radíme Vám

Kedy sa veľryby presťahovali do mora a stratili nohy?

História veľrýb je jedným z najväčších zázrakov a tajomstiev evolúcie. Ako tieto cicavce dýchajúce pľúcami prišli o nohy a vrátili sa do mora? Na túto otázku sa pokúsi odpovedať dokument Tajomné údolie veľrýb v Egypte, ktorý bude mať premiéru vo štvrtok 29. februára o 20:00 na Viasat Nature. Z 90 druhov dnes žijúcich veľrýb sú […]

Čítať ďalej
Architektúra Náš tip Tlačová správa

Brnianske Vodojemy Žlutý kopec sa otvoria v celej svojej kráse!

Tretí mesiac v roku, tri vodojemy, tri dni! Mágia Vodojemov Žlutý kopec pritiahla od ich otvorenia tisíce návštevníkov. Všetky tri nádrže aj s návštevníckym centrom a revitalizovaným parkom sa verejnosti otvoria na Svetový deň vody, 22. marca 2024. Oficiálne otvorenie za prítomnosti zástupcov mesta Brna prebehne 21. marca. Celý nasledujúci víkend budú návštevníkov čakať pôsobivé […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Umenie a kultúra

DOMINA – Predbehla dobu o mnoho storočí

Neuveriteľný skutočný príbeh Livie Drusilly, manželky Caesara Augusta, ožíva tento mesiac na televíznej stanici Epic Drama. DOMINA ponúka divákom pútavý pohľad do starovekého Ríma, konkrétne do obdobia okolo roku 27 pred Kristom. Seriál, ktorý predstavil režisér David Evans, sa však opiera o príbehy žien, ktoré stáli za mocnými mužmi vtedajšej doby. Hlavnou postavou je Lívia […]

Čítať ďalej