ONLINE MAGAZIN

Poznáte príbeh Čiernych panterov, prvej afroamerickej jednotky?

Druhá svetová vojna je v plnom prúde a 761. tankový prápor, známy ako Black Panthers, chce odvážne čeliť nepriateľovi. Ten však nečíha len v zahraničí, ale aj doma v Spojených štátoch. Rasová segregácia, rasistické zákony Jima Crowa aj opovrhovanie od bielych generálov postavili tento afroamerický prápor do nezávideniahodnej situácie. Aj nacistickí zajatci mali viac práv ako oni.  Aj napriek tomu bojovali na oboch frontoch a ako sa neskôr ukázalo, úspešne.

Jednotka Čiernych panterov vznikla v roku 1942. Hnacím motorom týchto mladých a odvážnych mužov bola nádej na lepšie zajtrajšky. Ich snaha dokázať, že aj oni sú hodní uznania sa odrážala v motte „Come out fighting“, čo znamená „Poď von bojovať“. Avšak americkí generáli ich nehodlali poslať do vojny a to aj napriek tomu, že „panteri“ tvrdo trénovali a dokazovali vynikajúce fyzické ako aj taktické schopnosti.

Po dvoch rokoch však vrchné velenie americkej armády prehodnotilo svoj postoj. Čierni panteri dostali príležitosť v auguste roku 1944 po vylodení spojeneckých vojakov v Normandii. Ocitli sa tak zoči voči tvárou smrti v centre pekelnej Európy.

Ich húževnatosť sa prejavila hneď pri prvom kontakte s nepriateľom v októbri 1944. V boji pri Vic-sur-Seille a v malej dedinke Morville-lès-Vic padlo mnoho vojakov na oboch stranách. Nacisti sa snažili afroamerickú jednotku demoralizovať pomocou rozhlasu, keď vysielali heslá typu „toto je vojna bieleho muža“ a obdobných viet. Na panterov to však malo úplne opačný efekt. Získali ešte väčšiu motiváciu do boja. V bitke pri Ardenách sa už s nimi počítalo ako s rovnocennými vojakmi a po poslednom neúspešnom pokuse nemeckej armády vytlačiť spojenecké jednotky z kontinentu začali osloboditelia, vrátane Čiernych panterov, postupovať Európou. Keď v marci 1945 dorazili do Nemecka, zapísali sa do histórie.

 

Nový dokument Čierni panteri 2. svetovej vojny je dramatickou rekonštrukciou tohto príbehu. Prostredníctvom rozhovorov s veteránmi a ich rodinami sa vydáme po stopách dosiaľ málo známeho tankového práporu, ktorý čelil nepriazni osudu aj doma. Ich úspech v boji bol zároveň prvou nádejou vedúcou k ukončeniu rasovej segregácie za oceánom.

Sledujte dokument v sobotu 12. novembra o 21:00 na Viasat History.

 

 

 

Trailer: https://youtu.be/13Ui-GCbDl0

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej