ONLINE MAGAZIN

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala roku 1889. Vtedy sa súťaže o národnú dominantu zúčastnilo 107 projektov.

Stavba začala 28. januára 1887 ao dva roky neskôr už stála v meste nad Seinou Eiffelova veža. Milovaná aj nenávidená, stala sa symbolom, bez ktorého si dnešný Paríž vie málokto predstaviť.
Napriek tomu, že dnes má mnoho napodobenín po celom svete (veža sa stala inšpiráciou aj pre Petřínsku rozhľadňu), v 19. storočí bola predmetom mnohých diskusií, veľmi ostro ju odsúdili napr. parížski estetici. Tiež známy básnik Paul Verlaine obchádzal vežu oblúkom, aby sa na ňu nemusel pozerať.

Paris cityscape at sunset – eiffel tower

Tu je na mieste povedať, že to šlo zrejme dosť ťažko, lebo do roku 1931 (kedy bola dokončená stavba Empire State Building v New Yorku) bola táto kovová konštrukcia najvyššou stavbou sveta. Napriek všetkým rozporuplným reakciám ale môžeme povedať, že dnes je stavba a priľahlý park obľúbeným miestom, kam chodia miestni i turisti.
Či už je leto alebo skorá jeseň, na starostlivo strihanej zelenej tráve nájdete odpočívajúcich študentov, zamilované dvojice alebo okolo behajúce povykujúce deti. Nehovoriac o športovcoch, ktorí preťahujú svoje telo joggingom alebo skrátka len prechádzkou so psím kamarátom.

Pokiaľ sa budete chcieť tiež trochu zadýchať, môžete vystúpiť na vrchol „Eiffelovky“ vlastnými silami. Ale počítajte s tým, že ak nie ste trenovaný, večer bude vašou najlepšou priateľkou masážna pištol na stuhnute svaly  Do tretieho poschodia vedie 1 665 schodov az jej vrcholku (324 metrov vrátane antény) sa Vám ponúkne prekrásny pohľad do parížskych ulíc. Pokiaľ sa vám však do toľkých schodov nechce, môžete využiť jeden z výťahov, prípadne zvoliť kombináciu pol na pol.
Mesto nad Seinou ako najromantickejšie miesto na svete

Návštevu nemožno ako odporučiť. Veď Paríž má povesť najromantickejšieho mesta na svete a vo vnútri „železnej dámy“, ako ju Parížania niekedy prezývajú, si povedalo svoje „áno“ nemalé množstvo dvojíc. Medzi tie najslávnejšie zrejme patrí hviezda filmu Mission Impossible Tom Cruise s krásnou tmavovláskou Katie Holmes, hoci práve im šťastie nepriniesla (dnes sú rozvedení). Pár počas svojho zasnúbenia večeral v reštaurácii Julesa Verna, ktorá sa nachádza na druhom poschodí. Tá patrí medzi najlepšie reštaurácie v Paríži a preto aj jej menu osloví aj tie najväčšie svetové osobnosti.
No a ak sa vrátime späť k neobľúbenosti Eiffelovej veže, jedným z pravidelných návštevníkov reštaurácie bol aj slávny spisovateľ Guy de Maupassant. Dôvod jeho návštev bol pritom prostý. Reštaurácia bola vraj jediným miestom v Paríži, odkiaľ sa na vežu nemusí pozerať.

Krava na vrcholku veže, lietajúce krajčír a iné experimenty

Stačilo pritom málo a veža mu vo výhľade nemusela tak dlho brániť. Pôvodné plány boli oveľa skromnejšie, mala stáť iba 20 rokov (do roku 1909). Časom ale nadobudla taký obrovský význam, že na brehu rieky Seiny stojí dodnes.
Počas rokov na nej bolo inštalované rôzne osvetlenie a veža tak nielen počas vianočného obdobia zdobí túto parížsku štvrť. Tak ako tomu bolo kedysi, názory na nej sa líšia aj dnes. V poslednej dobe sa veľa hovorilo o tom, že by sa nechala zarásť brečtanom a stala by sa tak symbolom ekologického prístupu. Konieckoncov, nebol by to experiment prvý.

Roku 1968 bola napríklad na vrchol vytiahnutá krava, ktorá mala naučiť ľudí kupovať mliečne výrobky. Na jej vrchol tiež vyšplhala skupinka horolezcov (bez použitia schodov) a medzerou medzi nohami veže preletela lietadlá (menej či viac úspešne).
Spomenúť musíme tiež bláznivý pokus krajčíra Reichelta, ktorý chcel z jej vrcholku zlietnuť v plášti, nahrádzajúcom krídla.
Namiesto oslobodzujúceho letu však našiel iba svoju smrť. Možno teda čakať, že aj v dnešnej dobe sa nejakých ďalších zaujímavostí určite dočkáme. A či už to bude nové osvetlenie alebo postupná premena na „dýchajúcu“ zelenú vežu, rozhodne toto miesto počas svojej návštevy navštívte. Pretože kto Eiffelovu vežu nevidel, ako by v Paríži ani nebol.

Zdroj: https://www.ingema.net/
Viacej informácií: https://bit.ly/3DVRRFX

Fotografie: depostiphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej