Viac ako desať rokov po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima sa do niektorých prázdnych miest vracajú ľudia. Stretávajú sa tu s prekvapivým javom. V evakuačnej zóne, ktorá je postupne čistená od rádioaktívneho odpadu, začína byť nevídane živo. Presvedčiť sa môžete na vlastné oči v dokumente Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, ktorý v premiére prinesie Viasat Nature.
V hodinovom dokumente s medzinárodnou skupinou odborníkov budeme skúmať zvieratá, ktoré vzdorujú toxickej krajine a teraz žijú tam, kde ešte v relatívne nedávnej dobe bujnela civilizácia. Potom však došlo k explózii všetkých troch jadrových redaktorov v elektrárne Fukušima. Cez noc bolo narýchlo vysídlených 460 tisíc ľudí, ktorí sa nemohli vrátiť a zanechali svoje obydlia v prospech prírody.
Domy obrastajú machom a rastlinami. Chodníky a cesty zarastajú trávou a kríkmi, a v záhradách, ktoré boli predtým udržiavané, sa v jedovatej zemine hrabú diviaci. Scény ako z postapokalyptického filmu sa vo Fukušime premenili v realitu.
V dokumente zároveň odhalíte, ako môžu zvieratá v takejto oblasti nie len prežívať, ale aj prosperovať. Zistíte, aký má žiarenie vplyv na ich chovanie, vzhľad a genetickú štruktúru. Zároveň preskúmame miestnu divokú flóru a spoločne s vedcami sa pokúsime zistiť, koľko druhov tu žije v tieni katastrofy.
Šesťdesiatminútový dokument Fukušima: Príroda v nebezpečnej oblasti, sledujte v sobotu 5. novembra od 19:00 na Viasat Nature.