ONLINE MAGAZIN

Megastavba storočia, nová alžbetínska dráha v Londýne

Alžbetínska dráha v Londýne je jedným z najambicióznejších stavebných projektov. V Británii sa jedna o vôbec prvú podzemnú dráhu vybudovanú po 40 rokoch. Triumf britského inžinierstva dodnes pohltil 19 miliárd libier, čo predstavuje o 4 miliardy viac, ako predpokladali  pôvodne inžinieri.

Aj napriek komplikáciám, ktoré stavbu sprevádzali, ide o famózne dielo, ktoré má odľahčiť londýnsku dopravu. Dopravní experti predpokladajú, že linku využije ročne viac ako 200 miliónov cestujúcich.

Deväť nových centrálnych staníc sú klenotom súčasnej architektúry a pritom ide len o zlomok toho, čo cestujúci uvidia. Mimoriadne 120 kilometrové dlhé dielo spája londýnske východné predmestie so západným okrajom britskej metropole. Za pomoci najmodernejších technologických postupov tak vznikala v Londýne sústava tunelov s jedinečnými konštrukčnými riešeniami.

 

 

 

 

 

 

Každoročne v Londýne pribúda približne 100 tisíc obyvateľov, ktorí predstavujú nápor na dopravu. A práve alžbetínska dráha má pomôcť zvládnuť tento tlak a zjednodušiť životy ľudí. Prvá centrálna časť bola sprístupnená verejnosti v máji a ďalšie dve, východná a západná by mali byť otvorené 6. novembra. Pritom posledná a finálna časť úseku je naplánovaná na rok 2023.

Ak máte pocit, že len v našich končinách sa stavby neskutočne predlžujú ani v zahraničí nejde vždy všetko podľa švajčiarskych, alebo skôr britských, hodiniek. Projekt novej alžbetínskej dráhy bol odsúhlasený a podpísaný premiérom Gordonom Brownom v roku 2007, pričom predpokladali, že dráhu otvoria v roku 2017 a čiastka, ktorá mala byť minutá na stavbu mala predstavovať 15,9 miliárd libier.

Kvôli početným problémom, ktoré pri obdobných gigantických projektoch nie sú ničím výnimočným, sa netreba diviť, že sa projekt omeškal o 5 rokov, pričom ani konečná čiastka minutá na stavbu ešte ani nie je známa.

Najnovší dokument televíznej stanice Viasat Explore s názvom Železnica za 15 miliárd libier: Slávnostné otvorenie sleduje desaťdielnu prácu inžinierov, technikov a pracovníkov na alžbetínskej dráhe. Budete mať možnosť pozrieť si bezpečnostné testy, skúšobné evakuácie, simulácie požiarov, ale najmä tohtoročné májové slávnostné otvorenie, ktorého sa ujala samotná menovkyňa dráhy, už zosnulá kráľovná Alžbeza II.

Vrcholom dokumentárnej série, ktorá štartuje na Viasat Explore 12.10. o 20:00, je prítomnosť kráľovnej Alžbety na nádvorí Paddington. Jej výsosť spolu so starostom Londýna Sadiqom Khanom a ďalšími významnými osobnosťami slávnostne prestrihne pásku pred približne 130 000 ľuďmi. A prvý vlak mohol vyraziť.

 

Trailer: https://youtu.be/thXyLCrwXzc

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Arménsko – kostol, kam sa pozrieš

Arménsko je malá krajina ležiaca v oblasti Zakaukazska. Rozlohou 30 000 km2 je len o málo väčšia ako Morava av roku 2011 tu žili iba 3 milióny obyvateľov. Prakticky celé Arménsko leží vo vysokých horách. Krajina je tu pomerne nehostinná a bujnú vegetáciu je možné zahliadnuť len málokde. Dejiny Arménov v mnohom silne pripomínajú dejiny […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Odhaľte pravdu o živote a fungovaní Vikingov

Snáď každý pozná Vikingov, severských bojovníkov, ktorí vyplienili značnú časť Európy a počas svojich výpadov za sebou zanechávali krv, nešťastie, zničené mestá a pošramotené duše. Obraz tohoto dobyvateľského národa, ktorému dominuje húževnatosť a mužnosť, sa začala formovať až v 8. storočí. Vikingská história je o niečo zaujímavejšia ako tušíme. Ako sa tento tajomný národ formoval a prečo po sebe nezanechal žiadne […]

Čítať ďalej