ONLINE MAGAZIN

Megastavba storočia, nová alžbetínska dráha v Londýne

Alžbetínska dráha v Londýne je jedným z najambicióznejších stavebných projektov. V Británii sa jedna o vôbec prvú podzemnú dráhu vybudovanú po 40 rokoch. Triumf britského inžinierstva dodnes pohltil 19 miliárd libier, čo predstavuje o 4 miliardy viac, ako predpokladali  pôvodne inžinieri.

Aj napriek komplikáciám, ktoré stavbu sprevádzali, ide o famózne dielo, ktoré má odľahčiť londýnsku dopravu. Dopravní experti predpokladajú, že linku využije ročne viac ako 200 miliónov cestujúcich.

Deväť nových centrálnych staníc sú klenotom súčasnej architektúry a pritom ide len o zlomok toho, čo cestujúci uvidia. Mimoriadne 120 kilometrové dlhé dielo spája londýnske východné predmestie so západným okrajom britskej metropole. Za pomoci najmodernejších technologických postupov tak vznikala v Londýne sústava tunelov s jedinečnými konštrukčnými riešeniami.

 

 

 

 

 

 

Každoročne v Londýne pribúda približne 100 tisíc obyvateľov, ktorí predstavujú nápor na dopravu. A práve alžbetínska dráha má pomôcť zvládnuť tento tlak a zjednodušiť životy ľudí. Prvá centrálna časť bola sprístupnená verejnosti v máji a ďalšie dve, východná a západná by mali byť otvorené 6. novembra. Pritom posledná a finálna časť úseku je naplánovaná na rok 2023.

Ak máte pocit, že len v našich končinách sa stavby neskutočne predlžujú ani v zahraničí nejde vždy všetko podľa švajčiarskych, alebo skôr britských, hodiniek. Projekt novej alžbetínskej dráhy bol odsúhlasený a podpísaný premiérom Gordonom Brownom v roku 2007, pričom predpokladali, že dráhu otvoria v roku 2017 a čiastka, ktorá mala byť minutá na stavbu mala predstavovať 15,9 miliárd libier.

Kvôli početným problémom, ktoré pri obdobných gigantických projektoch nie sú ničím výnimočným, sa netreba diviť, že sa projekt omeškal o 5 rokov, pričom ani konečná čiastka minutá na stavbu ešte ani nie je známa.

Najnovší dokument televíznej stanice Viasat Explore s názvom Železnica za 15 miliárd libier: Slávnostné otvorenie sleduje desaťdielnu prácu inžinierov, technikov a pracovníkov na alžbetínskej dráhe. Budete mať možnosť pozrieť si bezpečnostné testy, skúšobné evakuácie, simulácie požiarov, ale najmä tohtoročné májové slávnostné otvorenie, ktorého sa ujala samotná menovkyňa dráhy, už zosnulá kráľovná Alžbeza II.

Vrcholom dokumentárnej série, ktorá štartuje na Viasat Explore 12.10. o 20:00, je prítomnosť kráľovnej Alžbety na nádvorí Paddington. Jej výsosť spolu so starostom Londýna Sadiqom Khanom a ďalšími významnými osobnosťami slávnostne prestrihne pásku pred približne 130 000 ľuďmi. A prvý vlak mohol vyraziť.

 

Trailer: https://youtu.be/thXyLCrwXzc

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej