ONLINE MAGAZIN

Krampuslauf. Vyrazte v ústrety svojim najdesivejším nočným morám!

Na Slovensku máme vo zvyku pozývať Mikuláša s čertom a anjelom. V Rakúsku podobná tradícia funguje tiež, ale rozhodne nie je určená na neškodné postrašenie malých detí. Z tamojších Krampusov si totiž občas traumu odnesie aj nejeden dospelák. No, presvedčte sa sami.

Rakúske sprievody čertov sú známe po celom svete. Každoročne ich navštevujú tisíce divákov. A niet divu, zažiť pekelný raj tých najstrašidelnejších démonov pekla na vlastné oči je zážitok, na ktorý budete spomínať nadosmrti. Ich divoké vyčíňanie na uliciach rakúskych miest pôsobí, ako keby boli prinajmenšom zasiahnutí vysokým napätím a žiaden prúdový chránič ich nevypína…

Kde sa vzal, tu sa vzal…
Postava čerta pochádza ešte z predkresťanských čias a bola vždy neoddeliteľnou súčasťou pohanskej mytológie. Čerti údajne chránili pred zlými duchmi a symbolizovali vyháňanie zimy. Krampusovia sú naproti tomu strašné príšery – napoly kozy, napoly démoni – ktorých údelom je biť zlé deti tak dlho, kým sa nepolepšia. Naši slovenskí čerti sú teda vo svojej podstate Krampusovci – len o niečo milejší (namiesto bitia trestajú deti uhlím a zemiakmi) a menej hrôzostrašní.

Trocha histórie

S príchodom kresťanstva sa z postavy čerta stal záporný protipól svätcov a začal predstavovať zosobnenie vládcu pekiel. Teda až do čias inkvizície, za ktoré bolo akékoľvek vyvolávanie predstavy diabla trestané na hranici. V odľahlých častiach Rakúska však zvyk údajne pretrval a bol praktizovaný aj naďalej. Niekedy v 17. storočí sa z prostredia kláštorných škôl zvyk rozšíril aj do domácností. O storočie neskôr sa od čertov opäť upustilo, vtedajší osvietenci totiž čertov považovali za zastaraný prežitok podrývajúci morálku a verejný poriadok. Svoju renesanciu čerti zažili až s úderom roku 1900, kedy sa začalo s čertovými sprievodmi – tzv. Krampuslaufy, ktoré pretrvávajú dodnes.

Krampus a Mikuláš

Tradícia, že Krampusovia alebo čerti sprevádzajú na svojich obchôdzkach medzi deťmi Mikuláša, pochádza zo starého nemeckého kresťanského zvyku. Podľa neho bol Krampus stvorený ako zlý protipól k hodnému Mikulášovi. Odvtedy obchádzajú títo dvaja spoločníci rodiny s deťmi a odmeňujú tie hodné sladkosťami, tie neposlušné výpraskom. U nás sme zvyk prevzali takmer bez zmeny. Akurát naši čerti už neposlušné deti nebijú.

Krampuslaufy dnes

Slovenský čert je v porovnaní s Krampusom taký roztomilý pekelník. Jeho hrôzostrašní bratia z Rakúska sú naproti tomu doslova démoni z horúcich pekiel. Čertovské remeslo sa v Rakúsku už po generácie dedí z otca na syna a taký kostým pamätá aj celé desaťročia. Ručne vyrezávané drevené masky, zvieracie rohy krútiace sa rôznymi smermi až do dĺžky jedného metra, kožušinové hávy, rinčiace reťaze a tu a tam aj nejaká pyrotechnika robia z poriadneho kostýmu Krampusa celkom drahú zábavu. Taká fungl nová maska ​​vyjde aj na viac ako 2 000 eur.

Kam na čerty vyraziť?
Krampuslaufy prebiehajú už od konca novembra snáď v každom väčšom meste v Nemecku av Rakúsku. Najväčšie čertie sprievody sa ale konajú v okolí Salzburgu, Innsbrucku a Grazu. A ak tohtoročné sprievody nestihnete, potom môžete navštíviť jedinečné čertovské múzeum v Korutánsku vo Feistritz. V zásobách tam majú viac ako 70 hrozivých čertovských masiek a kostýmov.

Pokiaľ sa na čertov do Rakúska vydáte, dajte si pozor. Oficiálne sa majú Krampusovia vyhýbať alkoholu a neohrozovať prizerajúcich, ale jeden nikdy nevie.

 

Viac informácií tu: https://bit.ly/3T61eZA

Zdroj: https://www.ervpojistovna.cz/

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Cestovanie Tlačová správa

Na World Travel Market 2022 nechýbala Česká republika. Ocenenie Traverse creator awards získala agentúra CzechTourism.

5 000 svetových destinácií a značiek, 100 odborných prezentácií vrátane Českej národnej expozície či workshopu zameraného na MICE sektor. Tak vyzeral tohtoročný World Travel Market (WTM), ktorý sa uskutočnil v Londýne. Trojdňová akcia patrí medzi najväčšie na poli európskych B2B stretnutí týkajúcich sa turizmu. Česká republika sa jej tento rok prvýkrát zúčastnila s ocenením Traverse […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Radíme Vám

Eiffelova veža: milovaná aj zatracovaná

Paríž sa môže pýšiť množstvom zaujímavých miest, ale iba jednou dominantou. Ťažko povedať, či mal v roku 1886 Gustav Eiffel tušenie, že návrh jeho kovovej veže sa stane jednou z najdôležitejších stavieb novodobej histórie. Za jej vznikom však najprv stálo sté výročie Veľkej francúzskej revolúcie a tiež Svetová výstava, ktorá sa pri tejto príležitosti konala […]

Čítať ďalej