ONLINE MAGAZIN

Dovolenka so psom pri mori – na čo dať pozor?

Chcete na letnú dovolenku k moru vziať aj vášho psieho parťáka, ale bojíte sa, či slanú vodu a vysoké teploty zvládne? Prinášame niekoľko tipov na čo nezabudnúť počas dovolenky pri mori, aby sa spoločne strávené chvíle so psíkom obišli bez komplikácií a obe strany si čas pri mori užili. Cestovať so psom k moru je zábava

Aby si pes dovolenku užil, treba zvážiť jeho zdravotný stav. Je váš psík starý, chorý, alebo neznáša cestovanie a nové prostredie? Potom ho na dovolenku k moru radšej neberte, mohlo by sa mu priťažiť. Naopak pokiaľ mu nevadí zmeny, rád cestuje, je zvyknutý na kvalitné granule pre psov, dobre znáša letné teploty a je v dobrej zdravotnej kondícii, nie je sa čoho báť. Pre istotu ale nechajte psíka pred cestou skontrolovať u veterinára.

Slaná morská voda – dobrý sluha, ale zlý pán
Lámete si hlavu, či psíka pustiť do mora? Rovnako ako pre ľudí, aj pre psov je slaná morská voda výborným pomocníkom pri kožných problémoch. Je prospešná pre kožu a srsť a pomáha liečiť kožné problémy, nemusíte tak mať vyraziť so psom k moru a užiť si zaslúženú dovolenku.

Myslite ale na to, že vo väčšom množstve môže soľ ublížiť – koža potom začne byť suchá, šupinatá, srsť sa začne lámať a stratí svoj lesk. Preto je nutné po kúpaní psíka opláchnuť sladkou vodou. Počas dovolenky aj psa kúpte prírodným šampónom pre psov, ktorý vymyje soľ, piesok a zároveň hydratuje ako kožu, tak srsť.

U psov, ktorí majú veľa srsti, je nutné mokrú srsť rukou našuchoriť a riadne vytrieť uterákom, aby ste predišli tvorbe hotspotov a zaparenín, ktoré sú pre psíka veľmi bolestivé a nepríjemné. V každom prípade so sebou zabaľte púder zo zeleného ílu, ktorý je pri tvorbe zaparenín a hotspotov skvelou prvou pomocou.

Obzvlášť veľký pozor dajte, pokiaľ pes pije slanú morskú vodu. Pri hrátkach vo vode môže pes prehltnúť slanú vodu, čo má za následok hnačku a zvracanie. Preto dbajte na to, aby pes bol počas dňa v pokoji, hry prerušujte a často mu podávajte pitnú vodu, aby dochádzalo k nariedeniu vody slanej, ktorú prehltne. Pokiaľ požije veľké množstvo vody z mora, môže sa vo výnimočných prípadoch stať, že psovi stúpne hladina sodíka v krvi a hrozí tak kŕče, opuch mozgu av extrémnych prípadoch aj smrť. Strážte teda vášho psíka, aby slanú vodu nepil, a vždy dbajte na to, aby mal k dispozícii dostatok pitnej vody.

Pozor na prehriatie organizmu
Počas dovolenky pri mori myslite na to, že na psa číha veľké riziko spojené s vysokými letnými teplotami – prehriatiu organizmu. Psy nemajú na rozdiel od ľudí veľké množstvo potných žliaz a sú preto náchylnejšie na prehriatie organizmu viac, než dvojnožce. Nezabudnite preto na dostatočný pitný režim psíka, vyhýbajte sa zvýšenej fyzickej aktivite, cez deň buďte so psom v tieni a na prechádzky vyrážajte skoro ráno alebo neskôr večer. S ochladením môže pomôcť aj náš prírodný šampón pre psov – hĺbkovo čistiaci, ktorý má chladivý efekt a je teda výborný do horúcich letných dní, kedy vášho psa schladí. Navyše uľaví psom od svrbivej a podráždenej kože zo slanej vody.

Psia lekárnička je nutnosť
Rovnako ako človeku sa na dovolenke môže urobiť zle aj psíkovi. Samozrejmosťou by preto mala byť aj lekárnička, v ktorej budú pripravené nevyhnutné veci pre prípad zranenia či nevoľnosti. Čo by nemalo chýbať?

dezinfekcia
čistič očí + kvapky do očí + vodička na výplach očí
čistič uší + kvapky do uší
vatové tyčinky + tampóny alebo gáza
ovínadlo, obväz
krém na labky
pinzeta na kliešte
lieky proti alergii a hnačke
upokojujúci šampón v prípade alergickej reakcie

So psom k moru – starajte sa o srsť a kožu
Počas pobytu na slnku a kúpaní v slanej morskej vode dostáva srsť a koža poriadne zabrať. Slaná morská voda spoločne so slnkom vysušuje, navyše môže dôjsť k alergickej reakcii či podráždeniu z piesku alebo morskej vody. Je preto dôležité okrem sprchovania čistou vodou psíka pravidelne kúpať v prírodnom šampóne pre psov, ktorý koži dodá potrebné živiny a dôkladne pomôže vymyť zo srsti zvyšnú soľ a nečistoty.

Okrem šampónu je veľmi dôležitý aj kondicionér alebo hydratačná maska ​​pre psov, ktoré do hĺbky hydratujú kožu aj srsť. Vďaka týmto pomocníkom predídete lámavosti a zmatneniu srsti.

Zdoj: https://www.furnatura.com/
Viac informácií: https://bit.ly/3D2C2hK

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej