ONLINE MAGAZIN

Taliansky poklad rozosiaty po skalách – to je Cinque Terre

Predstavte si trieštivé zvuky morských vĺn a až gýčovito malebnú oázu pokoja, s uličkami tak úzkymi, že mnohými z nich neprejde ani ten najmenší fiat. Aj to je Taliansko, toľko vzdialené zažitej predstave rušných a hlučných letovísk. To je jedinečné Cinque Terre.

Vernazza, Corniglia, Riomaggiore, Monterosso al Mare a Manarola, tak sa volá päť pôvodne rybárskych dediniek na severozápadnom pobreží Talianska. Známe sú však skôr pod názvom celej oblasti – Cinque Terre.

Genius loci malebných mestečiek tkvie v ich architektúre – pastelovo farebné domčeky majstrovsky posadené do skál a rozsiahle hradby sú dominantou každého z nich. V minulosti mali tieto stredoveké tvrze mesto chrániť pred nájazdmi ziskuchtivých pirátov, dnes je ich návšteva obvykle spestrením po popoludňajšej talianskej káve a príležitostí na nafotenie pôsobivých snímok do rodinného albumu.
Jedinečnú atmosféru stredovekého Talianska dopĺňa unikátna kombinácia čerstvého vzduchu, zelených viníc a očarujúce okolité prírody. Ak máte radi taliansku kuchyňu, pokoj a dych vyrážajúce výhľady zo skalnatých útesov, tak si tieto mestečká zaručene zamilujete.

Riomaggiore village street, boats and sea in Five lands on sunset, Cinque Terre National Park, Liguria Italy Europe.

Najkrajšie sú tu rana. Taliani si radi prispia, takže o siedmej hodine budete mať pokojné uličky sami pre seba a príjemnú prechádzku môžete využiť na nákup čerstvej zeleniny na ranných trhoch. Jedené, čo z rána ľahko započujete, sú kroky ranostajov a tiché zvuky, ktoré vydáva starobylá drevená plávajúca podlaha v romantických obydliach

Predtým v každom z mestečiek žili sebestačné komunity, ktorých zárobok bol založený predovšetkým na rybolove, výrobe olivového oleja a spracovaní vína. Dodnes tieto tri artikle dominujú a bol by hriech počas návštevy neochutnať aspoň niečo z týchto tunajších pokladov. Hmlový jazýček gurmána poteší predovšetkým miestne pesto, o ktorom sa hovorí, že je najlepšie v celom Taliansku. A toskánske víno snáď netreba bližšie predstavovať.

Fantastické jedlo a pitie ale nie je všetko, čo si tu budete z plného hrdla užívať. Severozápadné pobrežie Talianska je kruto krásne. Ostré zuby skál sa akoby zahrýzajú do hlbokých modrých vôd Stredozemného mora. Všetkých päť mestečiek sa nachádza blízko seba. Asi na desiatich kilometroch pobrežia tak budete mať možnosť zažiť iné, surové Taliansko v pravom slova zmysle.

Prírodná izolácia od zvyšku sveta je hlavnou výhodou Cinque Terre a zároveň dôvodom, prečo je tu taký pokoj. Mestečka spája so svetom aj železničná trať plná tunelov vysekaných do skál. Rovnako ako romantická železnica sú aj mestečká a domy posadené ako jednohubky do skalnatých útesov. Je preto nutné počítať s chôdzou alebo využiť lanovky či vláčiky na navštívenie tých najkrajších miest s výhľadom.

Monterosso beach, sea bay and rocks landscape. Five lands, 5 terre, Ligury Italy

Rovnako obľúbené sú aj výlety člny, ktoré poskytujú novú dimenziu výhľadov na zelené pobrežie posiate terasovitými políčkami plné olivovníkov a vínnej révy. Možno si teraz hovoríte, či budete mať možnosť sa tu aj vykúpať, a odpoveď znie – samozrejme. Každé mestečko ponúka aj malebné miesta na zvlaženie v horúcich letných dňoch a bolo by škoda ich nevyužiť.

Národný park Cinque Terre, obľúbená zastávka mnohých poznávacích zájazdov a cieľ státisícov turistov z celého sveta, je dnes pod ochranou UNESCO.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/
Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3BEC5iW
Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej