ONLINE MAGAZIN

Taliansky poklad rozosiaty po skalách – to je Cinque Terre

Predstavte si trieštivé zvuky morských vĺn a až gýčovito malebnú oázu pokoja, s uličkami tak úzkymi, že mnohými z nich neprejde ani ten najmenší fiat. Aj to je Taliansko, toľko vzdialené zažitej predstave rušných a hlučných letovísk. To je jedinečné Cinque Terre.

Vernazza, Corniglia, Riomaggiore, Monterosso al Mare a Manarola, tak sa volá päť pôvodne rybárskych dediniek na severozápadnom pobreží Talianska. Známe sú však skôr pod názvom celej oblasti – Cinque Terre.

Genius loci malebných mestečiek tkvie v ich architektúre – pastelovo farebné domčeky majstrovsky posadené do skál a rozsiahle hradby sú dominantou každého z nich. V minulosti mali tieto stredoveké tvrze mesto chrániť pred nájazdmi ziskuchtivých pirátov, dnes je ich návšteva obvykle spestrením po popoludňajšej talianskej káve a príležitostí na nafotenie pôsobivých snímok do rodinného albumu.
Jedinečnú atmosféru stredovekého Talianska dopĺňa unikátna kombinácia čerstvého vzduchu, zelených viníc a očarujúce okolité prírody. Ak máte radi taliansku kuchyňu, pokoj a dych vyrážajúce výhľady zo skalnatých útesov, tak si tieto mestečká zaručene zamilujete.

Riomaggiore village street, boats and sea in Five lands on sunset, Cinque Terre National Park, Liguria Italy Europe.

Najkrajšie sú tu rana. Taliani si radi prispia, takže o siedmej hodine budete mať pokojné uličky sami pre seba a príjemnú prechádzku môžete využiť na nákup čerstvej zeleniny na ranných trhoch. Jedené, čo z rána ľahko započujete, sú kroky ranostajov a tiché zvuky, ktoré vydáva starobylá drevená plávajúca podlaha v romantických obydliach

Predtým v každom z mestečiek žili sebestačné komunity, ktorých zárobok bol založený predovšetkým na rybolove, výrobe olivového oleja a spracovaní vína. Dodnes tieto tri artikle dominujú a bol by hriech počas návštevy neochutnať aspoň niečo z týchto tunajších pokladov. Hmlový jazýček gurmána poteší predovšetkým miestne pesto, o ktorom sa hovorí, že je najlepšie v celom Taliansku. A toskánske víno snáď netreba bližšie predstavovať.

Fantastické jedlo a pitie ale nie je všetko, čo si tu budete z plného hrdla užívať. Severozápadné pobrežie Talianska je kruto krásne. Ostré zuby skál sa akoby zahrýzajú do hlbokých modrých vôd Stredozemného mora. Všetkých päť mestečiek sa nachádza blízko seba. Asi na desiatich kilometroch pobrežia tak budete mať možnosť zažiť iné, surové Taliansko v pravom slova zmysle.

Prírodná izolácia od zvyšku sveta je hlavnou výhodou Cinque Terre a zároveň dôvodom, prečo je tu taký pokoj. Mestečka spája so svetom aj železničná trať plná tunelov vysekaných do skál. Rovnako ako romantická železnica sú aj mestečká a domy posadené ako jednohubky do skalnatých útesov. Je preto nutné počítať s chôdzou alebo využiť lanovky či vláčiky na navštívenie tých najkrajších miest s výhľadom.

Monterosso beach, sea bay and rocks landscape. Five lands, 5 terre, Ligury Italy

Rovnako obľúbené sú aj výlety člny, ktoré poskytujú novú dimenziu výhľadov na zelené pobrežie posiate terasovitými políčkami plné olivovníkov a vínnej révy. Možno si teraz hovoríte, či budete mať možnosť sa tu aj vykúpať, a odpoveď znie – samozrejme. Každé mestečko ponúka aj malebné miesta na zvlaženie v horúcich letných dňoch a bolo by škoda ich nevyužiť.

Národný park Cinque Terre, obľúbená zastávka mnohých poznávacích zájazdov a cieľ státisícov turistov z celého sveta, je dnes pod ochranou UNESCO.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/
Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3BEC5iW
Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej