ONLINE MAGAZIN

Šamanské rituály aj krvavé obete

V džungli pokrytom štátom Chiapas na juhu Mexika leží malá, zdanlivo nenápadná dedinka San Juan Chamula. V jej kostole sa však odohráva niečo, za čím jazdia turisti z celého sveta. Aj za cenu, že si z nevšedného zážitku neodnesú jedinú fotografiu.

Chiapas nemá v Mexiku práve prominentné postavenie. Hornatá oblasť je pokrytá divokou, nepoddajnou džungľou a patrí k najchudobnejším častiam krajiny. Podobne nepoddajní sú aj jej obyvatelia, potomkovia pôvodnej mayskej civilizácie, ktorí stále hovoria indiánskymi dialektmi. Za ich práva bojuje od 90. rokov minulého storočia guerillové hnutie zapatistov, ktorí Chiapasu u mexickej vlády vydobyli určitú autonómiu aj s ňou spojené problémy.

San Juan de Chamula; United Mexican States – may 15 2018 : the picturesque church

Vďaka potomkom mayských kultúr je ale Chiapas unikátnym miestom, kde ľudia dodržiavajú staré indiánske zvyky, vykonávajú obetné obrady a prepájajú svoje náboženstvo s kresťanskou tradíciou. Najdôležitejším miestom šamanských rituálov je kostol sv. Jána Krstiteľa v malej dedinke San Juan Chamula.

Biely kostol so zdobeným tyrkysovým oblúkom nad hlavnou bránou a vežičkami v rovnakej farbe láka turistov nie tak pre svoju krásnu fasádu v koloniálnom štýle, ale hlavne pre neobyčajný zážitok, ktorý sa naskytá vo vnútri.

Pri vstupe do kostola vás na moment oslepí šero a ovane silná vôňa kadidla. Akonáhle si na temné prostredie zvyknete a rozhliadnete sa okolo, tajomná atmosféra kostola vás úplne pohltí. Uvidíte tisíce horiacich sviec a na zemi sediacich a modliacich sa indiánov. Tradičné lavice tu nenájdete. Podlaha je vystlaná len vrstvou čerstvého ihličia, ktorého vôňa spolu s kadidlom a horiacimi sviečkami vytvára opojnú kombináciu. Kostol je vyzdobený nespočetnými svätými obrázkami, ktorým samozrejme dominuje Panna Mária Guadalupská. Každý svätý obrázok či soška pri sebe má zrkadlo, ktoré vraj odráža zlé sily.

SAN JUAN CHAMULA, MEXICO – Mar 18, 2017: The town and its local customs in San Juan Chamula, Chiapas. Mexico

Indiáni sediaci v malých skupinkách na ihličej borovice, ktorú Chamulovia považujú za posvätnú, odriekavajú svoje dlhé modlitby a vykonávajú rituálne obrady. Na prekvapenie turistov k rituálom často používajú Coca-Colu, ktorej povzbudzujú krkanie, a vypúšťajú tak z tela zlých duchov. Za podobným účelom konzumujú aj miestny alkoholický nápoj. Aby ani deti neboli o rituál ochudobnené, alkoholom im pomazávajú aspoň hlavy. Vrcholom šamanského rituálu potom býva položenie obetného daru – najčastejšie úbohé sliepky či kurčaťa, ktoré sa ľahko pochytali na dvore a indiáni nepotrebovali žiadne poľovnícke potreby. Následne sa im zlomí či podreže krk. Obrad niekedy sprevádzajú aj piesne a tlmený spev miestnych muzikantov.

Magnet, ktorý priťahuje turistov

Návštevníci opúšťajú kostol v San Juan Chamula s veľmi silnými, hocikedy rozporuplnými pocitmi. Z rituálneho miesta sa za posledných niekoľko rokov stala vyhľadávaná turistická atrakcia, kam mieria sólo cestovatelia aj celé zájazdy. Vedenie radnice sa návštevnosť snaží obmedziť aspoň zavedením drobného poplatku za vstup a prísnym zákazom fotografovania vo vnútri kostola. Turisti však do chudobnej dediny prinášajú peniaze, ťažia z nich aj miestni predajcovia na trhu. Napriek tomu sa na nich domorodí obyvatelia stále pozerajú trochu nedôverčivo spoza svojho širokého sombrera. Možno ale vďaka tomu si Chiapas zachováva svoju jedinečnú atmosféru.

Zdroj:https://www.delfintravel.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3zEEs42
Fotografie: depostphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip Príroda

Ohrozené ekosystémy sa nachádzajú po celom svete

Vydajte sa spolu s populárnym biológom za poznaním krehkej biodiverzity našej planéty. V štvordielnom dokumente Divočina Patricka Aryeeho sa spoločne s ďalšími odborníkmi a aktivistami vydáme na inšpiratívnu cestu do najdivokejších kútov sveta. Zistíte, ako zdanlivé drobnosti udržujú ekosystémy v rovnováhe, aká zložitá sieť interakcií spája koruny stromov s neviditeľným svetom pod našimi nohami ako aj to, ako najmenšie tvory […]

Čítať ďalej