ONLINE MAGAZIN

Šamanské rituály aj krvavé obete

V džungli pokrytom štátom Chiapas na juhu Mexika leží malá, zdanlivo nenápadná dedinka San Juan Chamula. V jej kostole sa však odohráva niečo, za čím jazdia turisti z celého sveta. Aj za cenu, že si z nevšedného zážitku neodnesú jedinú fotografiu.

Chiapas nemá v Mexiku práve prominentné postavenie. Hornatá oblasť je pokrytá divokou, nepoddajnou džungľou a patrí k najchudobnejším častiam krajiny. Podobne nepoddajní sú aj jej obyvatelia, potomkovia pôvodnej mayskej civilizácie, ktorí stále hovoria indiánskymi dialektmi. Za ich práva bojuje od 90. rokov minulého storočia guerillové hnutie zapatistov, ktorí Chiapasu u mexickej vlády vydobyli určitú autonómiu aj s ňou spojené problémy.

San Juan de Chamula; United Mexican States – may 15 2018 : the picturesque church

Vďaka potomkom mayských kultúr je ale Chiapas unikátnym miestom, kde ľudia dodržiavajú staré indiánske zvyky, vykonávajú obetné obrady a prepájajú svoje náboženstvo s kresťanskou tradíciou. Najdôležitejším miestom šamanských rituálov je kostol sv. Jána Krstiteľa v malej dedinke San Juan Chamula.

Biely kostol so zdobeným tyrkysovým oblúkom nad hlavnou bránou a vežičkami v rovnakej farbe láka turistov nie tak pre svoju krásnu fasádu v koloniálnom štýle, ale hlavne pre neobyčajný zážitok, ktorý sa naskytá vo vnútri.

Pri vstupe do kostola vás na moment oslepí šero a ovane silná vôňa kadidla. Akonáhle si na temné prostredie zvyknete a rozhliadnete sa okolo, tajomná atmosféra kostola vás úplne pohltí. Uvidíte tisíce horiacich sviec a na zemi sediacich a modliacich sa indiánov. Tradičné lavice tu nenájdete. Podlaha je vystlaná len vrstvou čerstvého ihličia, ktorého vôňa spolu s kadidlom a horiacimi sviečkami vytvára opojnú kombináciu. Kostol je vyzdobený nespočetnými svätými obrázkami, ktorým samozrejme dominuje Panna Mária Guadalupská. Každý svätý obrázok či soška pri sebe má zrkadlo, ktoré vraj odráža zlé sily.

SAN JUAN CHAMULA, MEXICO – Mar 18, 2017: The town and its local customs in San Juan Chamula, Chiapas. Mexico

Indiáni sediaci v malých skupinkách na ihličej borovice, ktorú Chamulovia považujú za posvätnú, odriekavajú svoje dlhé modlitby a vykonávajú rituálne obrady. Na prekvapenie turistov k rituálom často používajú Coca-Colu, ktorej povzbudzujú krkanie, a vypúšťajú tak z tela zlých duchov. Za podobným účelom konzumujú aj miestny alkoholický nápoj. Aby ani deti neboli o rituál ochudobnené, alkoholom im pomazávajú aspoň hlavy. Vrcholom šamanského rituálu potom býva položenie obetného daru – najčastejšie úbohé sliepky či kurčaťa, ktoré sa ľahko pochytali na dvore a indiáni nepotrebovali žiadne poľovnícke potreby. Následne sa im zlomí či podreže krk. Obrad niekedy sprevádzajú aj piesne a tlmený spev miestnych muzikantov.

Magnet, ktorý priťahuje turistov

Návštevníci opúšťajú kostol v San Juan Chamula s veľmi silnými, hocikedy rozporuplnými pocitmi. Z rituálneho miesta sa za posledných niekoľko rokov stala vyhľadávaná turistická atrakcia, kam mieria sólo cestovatelia aj celé zájazdy. Vedenie radnice sa návštevnosť snaží obmedziť aspoň zavedením drobného poplatku za vstup a prísnym zákazom fotografovania vo vnútri kostola. Turisti však do chudobnej dediny prinášajú peniaze, ťažia z nich aj miestni predajcovia na trhu. Napriek tomu sa na nich domorodí obyvatelia stále pozerajú trochu nedôverčivo spoza svojho širokého sombrera. Možno ale vďaka tomu si Chiapas zachováva svoju jedinečnú atmosféru.

Zdroj:https://www.delfintravel.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3zEEs42
Fotografie: depostphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej