
Tajomný anglický Stonehenge nemusíme nikomu predstavovať. Na najrôznejších miestach sveta má však táto najslávnejšia megalitická pamiatka konkurenciu. Desiatkami mystických kamenných monumentov sa pýši aj ostrov Menorca.
Prvé známky o obyvateľoch Menorcy sa datujú už viac ako 2 000 rokov pred Kristom. Pretože tento malý, na najširšom mieste 50-kilometrový ostrov je doslova pretkaný atraktívnymi prehistorickými nálezmi, sústredí sa sem pozornosť archeológov z celej Európy i mimo nej.

Ľudia talayotskej kultúry, ktorí populárne kamenné stavby vytvorili, totiž nezanechali dostatok informácií, ktoré by objasnili ich pôvodný účel. Teraz, o tisícročia neskôr, sa tak vedci a archeológovia stále dohadujú o ich význame.
Kamenné stavby s tradíciou
Po celom ostrove Menorca môžete vidieť zvláštne kamenné pamiatky rôznych tvarov a zoskupení (hovorí sa o celkovom počte niekoľkých stoviek stavieb). Všetky spadajú do talayotskej kultúry (približne 2 000 rokov pred naším letopočtom) a dajú sa rozdeliť do troch kategórií, z ktorých každá má svoj význam. Dnes sa jedná o najväčšie lákadlá Menorcy, ktoré navštevujú státisíce turistov ročne.
Slávne „bárkové hrobky“
Prvým typom sú tzv. navety, megalitické stavby z ranej doby bronzovej. A kde sa vzal ich názov? Naveta znamená v katalánčine malú loď a tvar týchto pre Menorcu najcharakteristickejších stavieb nápadne pripomína dnom nahor prevrátené plavidlo. Navety slúžili ako hromadné pohrebisko. Jednotlivé kamene neboli spájané žiadnym materiálom, a napriek tomu hrobky prežili tisícročia.
Najväčšia z nich, naveta d’Es Tudons, meria na dĺžku 14 metrov, vysoká je 4 metre a široká takmer 6,5 metra. V 50. rokoch minulého storočia bola naveta vykopaná a vo vnútri – v dvoch prepojených komorách – boli okrem ostatkov viac ako stovky tiel nájdené aj bronzové náramky, kostené gombíky, poľovnícke potreby z doby bronzovej a keramické artefakty.
Obranná sieť ostrova
Druhým typom stavieb sú talajoty pochádzajúce tiež z talayotskej kultúry. Neslúžili však na pochovávanie mŕtvych, mali funkciu obrannú.
Vyrástli na vyvýšených miestach a pahorkoch, odkiaľ sa dalo dobre strážiť územie celého ostrova, a niektorí historici sa domnievajú, že tvorili akúsi prepojenú obrannú sieť. Aj vo vnútri talajotov boli nájdené rôzne artefakty, archeológovia sa však zhodujú na tom, že v porovnaní so susednou Malorkou sú menorske nálezy chudobnejšie, rovnako ako samotný ostrov.
V blízkosti talajotov sa väčšinou nachádzali aj posledné zo zaujímavých pamiatok, tzv. tauly.

Tauly pripomínajú obrovský stôl
Tauly sa najviac podobajú britskému Stonehenge. Kamene skladané do písmena T slúžili zrejme ako svätyne, miesto pre náboženské obrady. Niektorí odborníci im ale pripisujú inú funkciu – vymedzenie vlastníctva pôdy v krajine. Na Menorke nájdete okolo 35 týchto mystických megalitických stavieb. V katalánčine ich názov znamená jednoducho „stôl“.
Najvýznamnejšou taulou je Torralba d’en Salort, ktorá bola rovnako ako mnohé iné tauly po stáročia pochovaná v hromadách kamenia, rozvalín a špiny, než bola objavená a znovu odkrytá. Dnes je jednou z najnavštevovanejších atrakcií ostrova.
Zdroj: https://www.delfintravel.cz/
Viac informácií: https://bit.ly/3PKPeeI
Foto: Depositphotos