Menorské „Stonehenge“ zostávajú záhadou

Tajomný anglický Stonehenge nemusíme nikomu predstavovať. Na najrôznejších miestach sveta má však táto najslávnejšia megalitická pamiatka konkurenciu. Desiatkami mystických kamenných monumentov sa pýši aj ostrov Menorca.

Prvé známky o obyvateľoch Menorcy sa datujú už viac ako 2 000 rokov pred Kristom. Pretože tento malý, na najširšom mieste 50-kilometrový ostrov je doslova pretkaný atraktívnymi prehistorickými nálezmi, sústredí sa sem pozornosť archeológov z celej Európy i mimo nej.

Torre d’en Gaumes (Galmes) – ancient talayotic town ruins at Menorca island, Spain.

Ľudia talayotskej kultúry, ktorí populárne kamenné stavby vytvorili, totiž nezanechali dostatok informácií, ktoré by objasnili ich pôvodný účel. Teraz, o tisícročia neskôr, sa tak vedci a archeológovia stále dohadujú o ich význame.

Kamenné stavby s tradíciou

Po celom ostrove Menorca môžete vidieť zvláštne kamenné pamiatky rôznych tvarov a zoskupení (hovorí sa o celkovom počte niekoľkých stoviek stavieb). Všetky spadajú do talayotskej kultúry (približne 2 000 rokov pred naším letopočtom) a dajú sa rozdeliť do troch kategórií, z ktorých každá má svoj význam. Dnes sa jedná o najväčšie lákadlá Menorcy, ktoré navštevujú státisíce turistov ročne.

Slávne „bárkové hrobky“

Prvým typom sú tzv. navety, megalitické stavby z ranej doby bronzovej. A kde sa vzal ich názov? Naveta znamená v katalánčine malú loď a tvar týchto pre Menorcu najcharakteristickejších stavieb nápadne pripomína dnom nahor prevrátené plavidlo. Navety slúžili ako hromadné pohrebisko. Jednotlivé kamene neboli spájané žiadnym materiálom, a napriek tomu hrobky prežili tisícročia.

Najväčšia z nich, naveta d’Es Tudons, meria na dĺžku 14 metrov, vysoká je 4 metre a široká takmer 6,5 metra. V 50. rokoch minulého storočia bola naveta vykopaná a vo vnútri – v dvoch prepojených komorách – boli okrem ostatkov viac ako stovky tiel nájdené aj bronzové náramky, kostené gombíky, poľovnícke potreby z doby bronzovej a keramické artefakty.

Obranná sieť ostrova

Druhým typom stavieb sú talajoty pochádzajúce tiež z talayotskej kultúry. Neslúžili však na pochovávanie mŕtvych, mali funkciu obrannú.

Vyrástli na vyvýšených miestach a pahorkoch, odkiaľ sa dalo dobre strážiť územie celého ostrova, a niektorí historici sa domnievajú, že tvorili akúsi prepojenú obrannú sieť. Aj vo vnútri talajotov boli nájdené rôzne artefakty, archeológovia sa však zhodujú na tom, že v porovnaní so susednou Malorkou sú menorske nálezy chudobnejšie, rovnako ako samotný ostrov.

V blízkosti talajotov sa väčšinou nachádzali aj posledné zo zaujímavých pamiatok, tzv. tauly.

Megalithic settlement at Torralba in Minorca island.

 

Tauly pripomínajú obrovský stôl

Tauly sa najviac podobajú britskému Stonehenge. Kamene skladané do písmena T slúžili zrejme ako svätyne, miesto pre náboženské obrady. Niektorí odborníci im ale pripisujú inú funkciu – vymedzenie vlastníctva pôdy v krajine. Na Menorke nájdete okolo 35 týchto mystických megalitických stavieb. V katalánčine ich názov znamená jednoducho „stôl“.

Najvýznamnejšou taulou je Torralba d’en Salort, ktorá bola rovnako ako mnohé iné tauly po stáročia pochovaná v hromadách kamenia, rozvalín a špiny, než bola objavená a znovu odkrytá. Dnes je jednou z najnavštevovanejších atrakcií ostrova.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/
Viac informácií: https://bit.ly/3PKPeeI
Foto: Depositphotos