ONLINE MAGAZIN

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok.

Kuba, jedna z posledných bašt socializmu, sa pohupuje v rytme salsy. Vzduchom sa line dym z najlepších cigár na svete a mieša sa s výfukovými plynmi amerických porastov, ktoré už dávno mali odpočívať na vrakovisku. Prakticky všade narazíte na monotematické graffiti zobrazujúce slávneho revolucionára Che Guevaru. Ostrov ponúka pre Stredoeurópana neopakovateľný zážitok v podobe cestovania proti času. Ten sa tu „zastavil“ spolu s kubánskou revolúciou na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov.

 

Classic cars in front of the Capitol in Havana.Cubans keep thousands of them running even when parts have not been made for decades and they’ve become an icon of the country

Nenájdete tu ani jednu frančízu McDonalds a ani nič ďalšie, čo by symbolizovalo globalizáciu. Prázdne obchody, oprýskané fasády, každodenná šmelina pod heslom „kto nekradne, okráda rodinu“ mnohým pripomenú, a mladším ročníkom dajú aspoň okúsiť, časy u nás už dávno minulé. Čo vám ale staré „poriadky“ určite nepripomenie, sú pohodoví a večne usmievaví Kubánci, ktorí vás prekvapia mierou svojej vzdelanosti, disciplíny, ale zároveň otvorenosti. A napriek všetkým problémom aj hrdosťou na svoju vlasť. Obklopí vás prekrásne sfarbená a rozmanitá krajina s nekonečnými bielymi plážami, tajomnými vodopádmi uprostred tropickej prírody či magický svet koralových útesov. Svoj raj tu nájdu milovníci prírody, architektúry, latino hudby, histórie, amatérski potápači, plážoví povaľači, vyznávači pešej turistiky, cyklisti.

Ktoré miesta nesmiete vynechať?

Havana
Na návštevu hlavného mesta by ste si mali vyhradiť aspoň 3 dni, počas ktorých dostanete možnosť spoznať skutočnú Kubu. Z Havany na vás dýchne atmosféra koloniálnych čias. Pochopíte, že mesto kedysi dosiahlo veľkú slávu a bohatstvo, ktoré bohužiaľ vzal čas. Z niektorých domov ostali len čelné fasády, ktoré sú vo vertikálnej polohe udržiavané lešením. Kontrastom sú krásne zrekonštruované domy v starom meste, z ktorých sa postupom času stávajú múzeá, hotely alebo luxusné reštaurácie.
Reštaurácie a rôzne bary so živou kubánskou hudbou nájdete po celom meste. Určite si nenechajte ujsť návštevu slávneho baru La Bodeguita del Medio, kde popíjal preslávené mojito sám Ernest Hemingway (a to mal pritom obľúbené daiquiri!). Mesto má svoj nezameniteľne pestrý a taktiež veľmi starý vozový park. Ide ľahko uhádnuť, kto tu mal v nedávnej minulosti svoju sféru vplyvu.
Mnoho áut pochádzajúcich z rokov pred revolúciou v roku 1959 nesie značky amerických automobiliek. Porevolučné roky ovládnuté vplyvom Sovietskeho zväzu reprezentujú menej nápadné Lady (čiže nám známych Žigulíkov). V uliciach je veľmi živo.
Od detí hrajúcich futbal na Prade, cez rôznych stánkarov, predávajúcich všemožné čačky, postaršie Kubánky fajčiace cigaru na balkóne, pouličných umelcov, až po priekupníkov, ktorí vám budú ponúkať Cohiby alebo matky s dojčatami škemrajúce na vás mlieko a neustále sa obzerajúce, aby ich nevideli policajti. Ulice sú neustále plné ľudí a starodávnych aut.  A parkovacia politika je tu neznámy pojem. Večerný život udáva rytmus salsy, a že ide na plné obrátky asi netreba dodávať.

Viňales
Viňales je dedina a zároveň rovnomenné údolie, ktoré je podľa mnohých jedným z vôbec z najkrajších miest na celej Kube. Údolie je významnou tabakovou oblasťou. Je ohraničené nádhernými kopcami, ktorým sa hovorí mogoty. Sú to vápencové útvary ukrývajúce neskutočné množstvo jaskýň, okrem iného aj sedemposchodový jaskýň komplex Gran Caverne de santo Tomas.
Prechádzku údolím môžete spojiť s návštevou tabakových plantáží. Zaujímavou voľbou je komentovaná prehliadka z konského chrbta. Poznáte kubánske ekopoľnohospodárstvo a ochutnáte výborné domáce produkty alebo špecialitu v podobe grepu s odrezaným vrškom zaliateho zmesou medu a rumu. Do Viňales sa dostanete autobusom Viazul z Havany. Cestou sa môžete zastaviť v Las Terrazas s možnosťou príjemných trekov v pahorkatine av hlavnom meste oblasti Piňar del Rio, kde môžete navštíviť továreň na cigary a likérky.

Trinidad
Trinidad je malé živé koloniálne mestečko s množstvom krásnych pamiatok a ľuďmi tancujúcimi na námestiach. Vďaka skvele zachovalej architektúre priťahuje množstvo turistov. Trinidad bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku UNESCO. Čakajú vás malebné jednoposchodové domčeky s vysokými stropmi a zamrežovanými oknami. V centre mesta sú ulice dláždené kameňom. V 18. storočí v Trinidade došlo k prudkému rozmachu cukrovarníctva. V tejto dobe sa stal najbohatším mestom Kuby a známky dávneho blahobytu sú v meste viditeľné dodnes.

Mesto je výborne zariadené pre turistov. Cez deň je možné vidieť množstvo pouličných umelcov, maliarov a predavačov suvenírov. Večer vás prilákajú tanečné show v miestnych baroch a hlavne „salsotéky“. Môžete podniknúť výlet do Valle de los Ingenios (údolie cukrovarov). Z Trinidadu sa sem môžete dopraviť buď parným vlakom alebo napríklad na bicykli. Navštívite tu napr. strážnu vežu, z ktorej boli strážení otroci alebo sídlo majiteľov plantáže. No av neposlednom rade budete môcť obdivovať výhľady do fantasticky malebnej krajiny plnej polí a pastvín so stádami kôz a hovädzieho dobytka v tesnej blízkosti pôvabných pláží.

Varadero
Varadero je úzky, zato celých 25km dlhý pevninský výbežok do mora s kilometrami belostných pláží lemovaných neskutočným množstvom hotelov. Vďaka svojej polohe blízko Havany a azúrovému moru je už od začiatku minulého storočia cieľom turistov z celého sveta. Stav niektorých hotelov, z ktorých väčšina bola postavená ešte pred revolúciou v roku 1959, zodpovedá tak trochu stavu celej krajiny. Sú skrátka trochu ošumelé. Dnes sa však Varadero pomaly vzmáha v snahe získať si svoju bývalú slávu. Pláž je tu luxusná, vybavená lehátkami a slnečníkmi. Pokiaľ ste ubytovanie v hoteloch s all-inclusive, tak si navyše môžete dopriať toľko mojita, daiquiry alebo piňa colady, koľko ste schopní vypiť. No a čím sa dá pobyt na Varadere spestriť? Napríklad prechádzkou katamaránom na ostrov Cayo Blanco, kde môžete zažiť kúpanie s delfínmi.

Topes de Collantes
Topes de Collantes je hotelové mestečko, ktoré leží v centre pohoria Sierra del Escambray, druhom najvyšším pohorím Kuby nachádzajúcim sa v strednej časti ostrova. Najvyššia hora Pico San Juan meria 1140 m nm. Topes je výborným východiskovým bodom výprav k vodopádom ako Salto del Caburní s krásnou lagúnou na kúpanie alebo El Rocio v parku Guanayara. Ďalší obrovský vodopád sa volá El Nicho, ten je už od Topes de Collantes pomerne vzdialený. Ideálnym spôsobom dopravy za vodopády sú miestne vojenské nákladiaky alebo prenajaté jeepy. Cesty sú tu síce malebné, ale aj celkom nebezpečné a kadejaký moped alebo nízke osobné auto si s nimi s istotou neporadí.

Na Kube je toho k videniu ešte oveľa viac, ale predsa vám všetko neprezradíme vopred. Namiesto toho čítajte pár praktických rád pre vašu prípadnú cestu.

Ubytovanie a stravovanie
Veľmi dobrým riešením je ubytovanie v privátoch, ktorým sa tu hovorí Casa Particulares a sú takými kubánskymi bed&breakfastom. Väčšinou sa jedná o súkromné ​​domy pre jednu rodinu a medzi turistami sú jednoznačne najpopulárnejšou formou ubytovania na Kube. A nie je sa čo čudovať, Kubánci si turistov vážia a doslova si ich rozmaznávajú. Preto aj stravovanie pri „pani domácej“ nie je zlou voľbou.
Typickým kubánskym jedlom je Congrí (ryža s farebnými fazuľami), Moros y Cristianos (ryža s čiernymi fazuľami). V súčasnej dobe existuje okrem klasických reštaurácií aj možnosť stravovania v súkromí v tzv. paladaroch. Kvalita obsluhy aj jedla je tu na veľmi dobrej úrovni. Konzumácia potravín od drobných predajcov na ulici nie je tak bežná a je skôr pre znalých.

Bezpečnostná situácia
Kuba sa javí ako veľmi bezpečná destinácia. Človek je tu strážený takmer na každom kroku. Vďaka režimu je tu všetko tak trochu strážené, ale bežnému turistovi to nijako nevadí, ani ho to neobťažuje. Jednoducho v dnešnej dobe, ďalší z bezpečných turistických destinácií.

Na čo si dať na Kube pozor?
Dávajte si pozor na dvojakú menu. Na Kube sa platí jednak kubánskymi pesos a jednak konvertibilnými pesos, ktoré sú cca 20 krát drahšie. Nie je výnimkou, že po turistoch je požadovaná úhrada v konvertibilných pesos.
Občas sa miestne čerpacie stanice stretávajú s nedostatkom pohonných hmôt. Môže sa vám stať, že dorazíte s takmer prázdnou nádržou k benzínke a aj tak budete mať smolu.
Rovnaký nedostatok môže nastať u drogistického tovaru av obchodoch všeobecne. Čo môžete, vezmite si radšej so sebou. Ak vezmete aj o trochu viac, než spotrebujete, zostane vám darček pre miestnych obyvateľov, ktorí budú z takého darčeka úplne nadšení.
Zdravotníctvo je skôr na nižšej úrovni, odporúčame preto si vziať dostatok liekov, ktoré pravidelne užívate, a prípadne ešte nejakú preventívnu zásobu pre strýka príhodu.

No a kedy najlepšie na Kubu vyraziť?
Možno najlepšie je ísť hneď po skončení hlavnej sezóny, kedy je v ponuke množstvo zliav pre turistov. Apríl, máj môžu byť vyložene trefou do čierneho. V súvislosti s teplom, ktoré už v tom čase po zime prichádza do Európy, totiž davy turistov opúšťajú pláže. Klimatické podmienky sú pritom totožné s tými, ktoré panujú v hlavnej sezóne. Občas skvapne o pár kvapiek dažďa viac, teplíčko ale zostáva! Ani jesenný október nie je zlou voľbou, to sú pláže ešte relatívne prázdne pred nástupom hlavnej sezóny.

Pokiaľ sme vás navnadili, výlet na Kubu zbytočne neodkladajte. Keď to nestihnete tento rok, určite skúste hneď nasledujúcu sezónu. Kuba sa už teraz mení vďaka postupnému otepľovaniu vzťahov s USA a uvoľňovaniu dlhoročného amerického embarga. Tak sa poponáhľajte a vydajte sa na neopakovateľné karibské dobrodružstvo. Salza asi hneď tak neutíchne, to je dané geneticky, ale to unikátne kúzlo s nádychom retra, poloprázdne obchody, oprýskané baraky, srdeční ľudia, ktorí „majú svojich turistov stále ešte radi“ sa možno časom vytratia.

Zdroj: https://www.ervpojistovna.cz/
Viacej informácií: https://bit.ly/3QaQOWY
Foto: Depositphotos

 

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Náš tip Radíme Vám

Brno láka na 5 ikonických víl modernej architektúry

Po vlaňajšom úspechu turistického balíčka 1 víkend a 4 ikonické vily, ktorý ponúkalo TIC BRNO v spolupráci so správcami všetkých objektov, sa tento rok môžu návštevníci Brna tešiť na prírastok: Za víkend totiž majú šancu spoznať hneď 5 víl – vrátane novo otvorenej Arnoldovej vily. „Vďaka výnimočnej spolupráci piatich brnianskych inštitúcií vznikol pred dvoma rokmi […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

6 romantických botanických záhrad v Maďarsku, ktoré vás túto jar opantajú

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta, ktoré nájdete v blízkosti vášho bydliska, príjemným prekvapením, a sú […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Umenie a kultúra

TIP NA VÍKEND

Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie v piatok a v sobotu obľúbenú inscenáciu venovanú Jaroslavovi Filipovi, predstavenie s názvom Púpätko bude patriť deťom od šiestich mesiacov a výstavy ponúkajú dve trnavské galérie.

Čítať ďalej