ONLINE MAGAZIN

Extremadura – krajina dobyvateľov

Neďaleko od hlavného mesta Madridu sa rozkladá krajina dobyvateľov alebo kraj Extremadura. Práve odtiaľ totiž pochádzajú slávni dobyvatelia ako Hernán Cortés, Francisco Pizarro, Pedro de Valvidia, Nuñez de Balboa a ďalší.

PÔVABNÉ TRUJILLO
Iba dve hodiny od madridského letiska sa nachádza Trujillo, najkrajšie mesto celej Extremadury. Očarí vás kamenné sídla s hrdými šľachtickými erbmi preslávených conquistadorov, nedobytný hrad na kopci, čapí hniezda na kostolných vežiach aj Plaza Mayor.

Statue of Francisco Pizarro (Spanish explorer and conqueror of Peru) in Mayor Square of Trujillo. Caceres, Spain.

Je to jedno z najpôvabnejších námestí v celom Španielsku. Dominuje mu jazdecká socha bývalého pastiera, ktorej kópia stojí ďaleko za morom až v peruánskej Lime, ktorú založil práve Francisco Pizarro.

Čerešňový raj
Nie sú to ale len mestá, čím Extremadura očarí každého turistu. Je to predovšetkým nádherná príroda. Údolie Ambroz a Jerte sú vyhlásené čerešňové záhrady s viac ako dvoma miliónmi čerešňových stromov, ktoré každú jar premenia údolie na bieloskvúcu záhradu. Z týchto stromov sa tak isto vyrábajú tie najkvalitnejšie drevené plávajúce podlahy.

DEHESA – ÚCHVATNÁ KRAJINA EXTREMADURY
Najcharakteristickejšia je pre Extremaduru takzvaná dehesa, ktorá pokrýva asi štvrtinu jej územia. Ide o menej husto rastúce duby a medzi nimi rastie tráva, neustále spásaná domácimi zvieratami. Taká je dehesa. Keď sa to napíše, nevyzerá to príliš atraktívne, ale dehesa je úchvatná krajina.

Dehesa

Raz za čas sa vysádzajú obilniny, ktoré sú využívané predovšetkým ako krmivo pre dobytok. V nasledujúcich rokoch je pôda ponechaná úhorom, vyrastú zakrpatené kroviská, ktoré sa pomaly menia na buš postupne spásanú ovcami a kravami. A nielen tými. Tiež malí čierni veprici voľne sa túlajúcou dehesou si prídu na svoje. Živí sa bukvicami a šunka z nich je naozaj tá najlepšia.

NÁRODNÝ PARK MONFRAGÜE – NAJVÄČŠÍ SUPÍ SÍDLIŠTE SVETA
V Španielsku žije na deväťdesiat percent všetkých európskych supov. Jedna z veľkých supích kolónií hniezdi práve v národnom parku Monfragüe. Číta viac ako päťsto párov supov bielohlavých a cez tri stovky párov supov hnedých, čo je možno najširšia populácia na svete.

V parku Monfragüe sa tiež nachádza jeden z najslávnejších a najmenej dostupných kláštorov Panny Márie Guadalupe, magické miesto nielen pre pútnikov.

RÍMSKA MÉRIDA
Kedysi sa volala Augusta Emerita a bývala hlavným mestom rímskej provincie Lusitánia. Reč je o Méride, ktorá bola založená v roku 25 pred n. l. veteránmi armády neskoršieho rímskeho cisára Augusta. Málokde v Európe je rímska história taká prítomná.
Mérida je príjemné mesto, v ktorom je každý krok zážitkom. Nájdete tu napríklad najdlhší rímsky most na svete a rímske divadlo, ktoré pojmulo šesť tisíc divákov. V susedstve divadla sa potom nachádza amfiteáter, v ktorom pred 15 tisícmi divákmi bojovali udatní gladiátori.

Roman theatre, located in the archaeological ensemble of Mérida, one of the largest and most extensive archaeological sites in Spain

Neďaleko vchodu do historického areálu s divadlom a amfiteátrom stojí múzeum rímskeho umenia. Na malé juhošpanielske mesto má až neuveriteľnú zbierku rímskeho umenia s 37 000 exponátmi.

NEZABUDNUTEĽNÉ MESTO CÁCERES
A čo potom Cáceres, mesto zapísané na zozname UNESCO. Keď sa vnoríte do jeho ulíc plných starobylých palácov, razom sa ocitnete v skutočnom stredoveku. Spleť uličiek, hnedý kameň a všade čapí hniezda. Je ľahké si predstaviť klapot kopýt na stredovekom dláždení a rytiera v plnej zbroji, ako sa vydáva na ďalekú výpravu do zámoria.

Asi 14 km západne od Cáceres leží prírodný pamätník Los Barruecos, zvláštna krajina plná žulových skalísk a vodných nádrží, ktoré ľudia v týchto miestach stavajú už od 16. storočia. Pani príroda tu vzala do ruky dláto a vytvorila zo skalísk nádherné bizarné plastiky.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/
Foto: depostphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej