ONLINE MAGAZIN

Extremadura – krajina dobyvateľov

Neďaleko od hlavného mesta Madridu sa rozkladá krajina dobyvateľov alebo kraj Extremadura. Práve odtiaľ totiž pochádzajú slávni dobyvatelia ako Hernán Cortés, Francisco Pizarro, Pedro de Valvidia, Nuñez de Balboa a ďalší.

PÔVABNÉ TRUJILLO
Iba dve hodiny od madridského letiska sa nachádza Trujillo, najkrajšie mesto celej Extremadury. Očarí vás kamenné sídla s hrdými šľachtickými erbmi preslávených conquistadorov, nedobytný hrad na kopci, čapí hniezda na kostolných vežiach aj Plaza Mayor.

Statue of Francisco Pizarro (Spanish explorer and conqueror of Peru) in Mayor Square of Trujillo. Caceres, Spain.

Je to jedno z najpôvabnejších námestí v celom Španielsku. Dominuje mu jazdecká socha bývalého pastiera, ktorej kópia stojí ďaleko za morom až v peruánskej Lime, ktorú založil práve Francisco Pizarro.

Čerešňový raj
Nie sú to ale len mestá, čím Extremadura očarí každého turistu. Je to predovšetkým nádherná príroda. Údolie Ambroz a Jerte sú vyhlásené čerešňové záhrady s viac ako dvoma miliónmi čerešňových stromov, ktoré každú jar premenia údolie na bieloskvúcu záhradu. Z týchto stromov sa tak isto vyrábajú tie najkvalitnejšie drevené plávajúce podlahy.

DEHESA – ÚCHVATNÁ KRAJINA EXTREMADURY
Najcharakteristickejšia je pre Extremaduru takzvaná dehesa, ktorá pokrýva asi štvrtinu jej územia. Ide o menej husto rastúce duby a medzi nimi rastie tráva, neustále spásaná domácimi zvieratami. Taká je dehesa. Keď sa to napíše, nevyzerá to príliš atraktívne, ale dehesa je úchvatná krajina.

Dehesa

Raz za čas sa vysádzajú obilniny, ktoré sú využívané predovšetkým ako krmivo pre dobytok. V nasledujúcich rokoch je pôda ponechaná úhorom, vyrastú zakrpatené kroviská, ktoré sa pomaly menia na buš postupne spásanú ovcami a kravami. A nielen tými. Tiež malí čierni veprici voľne sa túlajúcou dehesou si prídu na svoje. Živí sa bukvicami a šunka z nich je naozaj tá najlepšia.

NÁRODNÝ PARK MONFRAGÜE – NAJVÄČŠÍ SUPÍ SÍDLIŠTE SVETA
V Španielsku žije na deväťdesiat percent všetkých európskych supov. Jedna z veľkých supích kolónií hniezdi práve v národnom parku Monfragüe. Číta viac ako päťsto párov supov bielohlavých a cez tri stovky párov supov hnedých, čo je možno najširšia populácia na svete.

V parku Monfragüe sa tiež nachádza jeden z najslávnejších a najmenej dostupných kláštorov Panny Márie Guadalupe, magické miesto nielen pre pútnikov.

RÍMSKA MÉRIDA
Kedysi sa volala Augusta Emerita a bývala hlavným mestom rímskej provincie Lusitánia. Reč je o Méride, ktorá bola založená v roku 25 pred n. l. veteránmi armády neskoršieho rímskeho cisára Augusta. Málokde v Európe je rímska história taká prítomná.
Mérida je príjemné mesto, v ktorom je každý krok zážitkom. Nájdete tu napríklad najdlhší rímsky most na svete a rímske divadlo, ktoré pojmulo šesť tisíc divákov. V susedstve divadla sa potom nachádza amfiteáter, v ktorom pred 15 tisícmi divákmi bojovali udatní gladiátori.

Roman theatre, located in the archaeological ensemble of Mérida, one of the largest and most extensive archaeological sites in Spain

Neďaleko vchodu do historického areálu s divadlom a amfiteátrom stojí múzeum rímskeho umenia. Na malé juhošpanielske mesto má až neuveriteľnú zbierku rímskeho umenia s 37 000 exponátmi.

NEZABUDNUTEĽNÉ MESTO CÁCERES
A čo potom Cáceres, mesto zapísané na zozname UNESCO. Keď sa vnoríte do jeho ulíc plných starobylých palácov, razom sa ocitnete v skutočnom stredoveku. Spleť uličiek, hnedý kameň a všade čapí hniezda. Je ľahké si predstaviť klapot kopýt na stredovekom dláždení a rytiera v plnej zbroji, ako sa vydáva na ďalekú výpravu do zámoria.

Asi 14 km západne od Cáceres leží prírodný pamätník Los Barruecos, zvláštna krajina plná žulových skalísk a vodných nádrží, ktoré ľudia v týchto miestach stavajú už od 16. storočia. Pani príroda tu vzala do ruky dláto a vytvorila zo skalísk nádherné bizarné plastiky.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/
Foto: depostphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej