ONLINE MAGAZIN

Z OSTROVA NA OSTROV: LA MADDALENA

La Maddalena je očarujúce súostrovie rozosiate len pár kilometrov od severného pobrežia nemenej krásnej Sardínie. Sedem hlavných a desiatky menších ostrovov spoločne tvoria pokojný národný park Arcipelago di La Maddalena, často nazývaný európskym Karibikom či Maledivami. Nie je sa čomu diviť. Ponúka všetko od panenskej stredomorskej prírody cez belostné piesočnaté zálivy až po bohatý podmorský život.

Na rozdiel od tradičných národných parkov, ktoré vás spravidla obklopia zelenou prírodou, sa v Arcipelago di La Maddalena ponoríte do sveta azúrových a tyrkysových odtieňov mora. Štátom chránená geologická oblasť medzi talianskymi a francúzskymi brehmi je miestom, o ktorom sa hovorí, že sa tu more a krajiny stretávajú. A ako vraví stará povesť – Keď si na tomto mieste snúbenci vymenia svadobné obrúčky, manželstvo v zdraví vydrží veky

V samom srdci La Maddaleny

Hlavnými hviezdami súostrovia sú La Maddalena, Caprera, Spargi, Santo Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli. Isola La Maddalena je najväčším a zároveň jediným trvalo obývaným ostrovom. Slúži tak ako útočisko pre všetkých výletníkov, ktorí chcú naplno nasať atmosféru národného parku.

Rovnomenné hlavné mesto súostrovia naláka milovníkov architektúry a kultúry. Prehliadku je možné odštartovať v miestnom diecéznom múzeu, ktoré sa nachádza priamo v nádhernej stavbe farského kostola Santa Maria Maddalena. K videniu je tu napríklad výstava Poklad Santa Maria Maddaleny so zaujímavou zbierkou náboženských artefaktov zo 16. až 18. storočia.

LA MADDALENA, SARDINIA

Krásne pláže sú pri Sardínii takmer samozrejmosťou a nie inak tomu je aj na La Maddalene. K tým najobľúbenejším patrí dvojica Bassa Trinita a Testa del Polpo. Vody, ktoré tunajšie vyhlásené pláže obmývajú, sa pýšia veľmi bohatou podmorskou flórou a faunou a rozhodne sa oplatí pribaliť si so sebou potápačské okuliare a šnorchel.

Pokiaľ máte radi zdravú dávku adrenalínu, neváhajte a vyskúšajte lekcie potápania u niektorej z miestnych spoločností. Skúsení inštruktori vás pod vodou zavedú na miesta s nádhernou scenériou, ktorá je našim očiam z hladiny nedosiahnuteľná.

Po opustených ostrovčekoch Tyrhénskeho mora

Na druhý najväčší ostrov Caprera dokonca prejdete z La Maddaleny suchou nohou po moste. Okrem prírodných krás sem návštevníkov láka predovšetkým dom slávneho revolucionára Giuseppe Garibaldiho, ktorý časť ostrova v polovici minulého storočia kúpil a strávil tu zvyšok života. Rozľahlé sídlo talianskeho národného hrdinu je dnes sprístupnené ako múzeum a samotný ostrov Garibaldiho potomkovia venovali štátu.

La Maddalena village in La Maddalena island, Sardinia, Italy

Aj ďalšie zo sedmičky hlavných ostrovov parku Arcipelago di La Maddalena majú čo ponúknuť aj napriek tomu, že sú neobývané – alebo možno práve preto. Skalnatý ostrov Spargi vás poteší hneď niekoľkými plážami s pozvoľným vstupom do mora, na ktorých si budete pripadať ako v príjemne vyhriatom prírodnom bazéne. Obzvlášť vyhľadávaným cieľom je pláž pri krištáľovo čistej zátoke Cala Corsara ukrytej za žulovými skaliskami.
Pri plavbe okolo pôvabného ostrovčeka Budelli uvidíte Spiaggia Rosa alebo Ružovú pláž. Svoju nezameniteľnú ružovú farbu získala vďaka drobným úlomkom koralov a mušličiek v piesku. Krásou Ružovej pláže sa dnes môžete kochať len na diaľku z paluby lode. Náporom turistov, ktorí si hojne odnášali unikátne sfarbený piesok ako suvenír, bola prírodná rarita narušená a k pláži je od roku 1994 prístup zakázaný v nádeji, že sa časom tunajší ekosystém obnoví.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/
Viac informácií: https://bit.ly/3AxKT9N
Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej