ONLINE MAGAZIN

Věstonická venuša – najstarší umelecký predmet z keramiky na svete.

Za jednu z najkrajších ukážok pravekého umenia považujú znalci kyprú hlinenú krásavicu nájdenú roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov na južnej Morave. V súčasnosti je soška Věstonické venuše v držbe Moravského krajinského múzea v Brne v ústave Anthropos.
Sošku ženy kyprých tvarov z čiernosivej pálenej hliny objavil tím Karola Absolona roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov v Dolných Věstoniciach na južnej Morave. Paleolitická krása z obdobia 29 000 – 25 000 pred n. l. sa sotva zmestí do dlane, ale jej hodnota je nevyčísliteľná. Soška bola nájdená v popolisku v hornej časti pravekého náleziska medzi Dolnými Vestonicami a Pavlovom. Našiel ju Emil Dania, preparátor a technický vedúci výskumov Karola Absolona v Dolných Vestoniciach, dňa 13. 7. 1925.

V lokalitách Dolnej Věstonice, Predmostí u Přerova, Pavlov a Petřkovice bola doložená výroba najstaršej keramiky na svete, tkanie najstarších tkanín, výroba umeleckých predmetov výnimočných kvalít, nábytok na mieru a jeho výroba pre potreby vtedajších ľudí a veľmi zložitý duchovný život s dokladmi šamanizmu a ďalších špecializovaných druhov ľudského konania.

Výška sošky je 11,5 cm, šírka 4,4 cm a hrúbka 2,8 cm. Soška, ​​rozlomená na dva diely, dokumentovala existenciu keramiky v paleolite a predstavovala druhý nález paleolitickej ľudskej plastiky v strednej Európe. Věstonická venuša je najstarším (asi 29 tisíc rokov) a súčasne veľmi hodnotným umeleckým predmetom z keramiky na svete. Patrí medzi najvýznamnejšie umelecké diela lovcov staršej doby kamennej – paleolitu. Je uložená je v zbierkach Moravského krajinského múzea, v Ústave Anthropos.

V lete 2004 bola soška preskúmaná na tomografe. Cieľom skúmania bolo po 80 rokoch už po štvrtýkrát modernou technológiou zistiť zloženie materiálu, z ktorého bola Venuša vyrobená. Výsledky potvrdili, že materiálom je jemná hlina s prímesou malých bielych čiastočiek, ktoré môžu byť kúskami vápenca, alebo úlomkami kostí. Na jednom boku sošky sa zachoval odtlačok prsta asi desaťročného dieťaťa.

Jej hodnota je nevyčísliteľná, americkí starožitníci ju stanovili na 40 miliónov dolárov.

 

Zdroj: kudyznudy.cz

Viac informácií na: https://bit.ly/3Prz0qv

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Technika Umenie a kultúra

Za vianočnou atmosférou na sever Čiech

Lyžiarske areály v severných Čechách sú pripravené na novú sezónu a Liberecký kraj láka na skvelé prepojenie, kedy spoznáte nielen stovky kilometrov zjazdoviek a bežkárskych trás, ale aj umenie miestnych sklárov. Liberecký kraj predstavil v Bratislave zimnú ponuku.  Na zjazdovky aj bežky Poznávacím znamením celého Libereckého kraja je neprehliadnuteľný Ještěd s hotelom a vysielačom, ktorý […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda

Úvod do nórskej prírody alebo občas sa musíte uštipnúť…

Je to sen alebo nie? Táto krajina nie je len tak hocijaká. Je to okrem iného začiatok alebo koniec Európy – ako sa to vezme. Koniec sveta to však nie je, aj keď si tam takto môžete veľmi rýchlo a ľahko pripadať. Po diaľnici sa zveziete len niekoľko desiatok kilometrov okolo hlavného mesta a potom […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

V rytme Champs-Elysées, najslávnejšej ulice Paríža

Mesto nad Seinou Paríž je bezpochyby jedným z najzaujímavejších európskych veľkomiest. Mesto nad Seinou je obchodným, kultúrnym a ekonomickým centrom Francúzska, a okrem toho býva označované ako jedno z najromantickejších miest na svete. Je miestom, kde si na svoje prídu naozaj všetci. Romanticky ladené duše sa môžu prechádzať po kľukatých uličkách štvrti Montmartre, milovníci histórie […]

Čítať ďalej