ONLINE MAGAZIN

Věstonická venuša – najstarší umelecký predmet z keramiky na svete.

Za jednu z najkrajších ukážok pravekého umenia považujú znalci kyprú hlinenú krásavicu nájdenú roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov na južnej Morave. V súčasnosti je soška Věstonické venuše v držbe Moravského krajinského múzea v Brne v ústave Anthropos.
Sošku ženy kyprých tvarov z čiernosivej pálenej hliny objavil tím Karola Absolona roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov v Dolných Věstoniciach na južnej Morave. Paleolitická krása z obdobia 29 000 – 25 000 pred n. l. sa sotva zmestí do dlane, ale jej hodnota je nevyčísliteľná. Soška bola nájdená v popolisku v hornej časti pravekého náleziska medzi Dolnými Vestonicami a Pavlovom. Našiel ju Emil Dania, preparátor a technický vedúci výskumov Karola Absolona v Dolných Vestoniciach, dňa 13. 7. 1925.

V lokalitách Dolnej Věstonice, Predmostí u Přerova, Pavlov a Petřkovice bola doložená výroba najstaršej keramiky na svete, tkanie najstarších tkanín, výroba umeleckých predmetov výnimočných kvalít, nábytok na mieru a jeho výroba pre potreby vtedajších ľudí a veľmi zložitý duchovný život s dokladmi šamanizmu a ďalších špecializovaných druhov ľudského konania.

Výška sošky je 11,5 cm, šírka 4,4 cm a hrúbka 2,8 cm. Soška, ​​rozlomená na dva diely, dokumentovala existenciu keramiky v paleolite a predstavovala druhý nález paleolitickej ľudskej plastiky v strednej Európe. Věstonická venuša je najstarším (asi 29 tisíc rokov) a súčasne veľmi hodnotným umeleckým predmetom z keramiky na svete. Patrí medzi najvýznamnejšie umelecké diela lovcov staršej doby kamennej – paleolitu. Je uložená je v zbierkach Moravského krajinského múzea, v Ústave Anthropos.

V lete 2004 bola soška preskúmaná na tomografe. Cieľom skúmania bolo po 80 rokoch už po štvrtýkrát modernou technológiou zistiť zloženie materiálu, z ktorého bola Venuša vyrobená. Výsledky potvrdili, že materiálom je jemná hlina s prímesou malých bielych čiastočiek, ktoré môžu byť kúskami vápenca, alebo úlomkami kostí. Na jednom boku sošky sa zachoval odtlačok prsta asi desaťročného dieťaťa.

Jej hodnota je nevyčísliteľná, americkí starožitníci ju stanovili na 40 miliónov dolárov.

 

Zdroj: kudyznudy.cz

Viac informácií na: https://bit.ly/3Prz0qv

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej