ONLINE MAGAZIN

Věstonická venuša – najstarší umelecký predmet z keramiky na svete.

Za jednu z najkrajších ukážok pravekého umenia považujú znalci kyprú hlinenú krásavicu nájdenú roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov na južnej Morave. V súčasnosti je soška Věstonické venuše v držbe Moravského krajinského múzea v Brne v ústave Anthropos.
Sošku ženy kyprých tvarov z čiernosivej pálenej hliny objavil tím Karola Absolona roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov v Dolných Věstoniciach na južnej Morave. Paleolitická krása z obdobia 29 000 – 25 000 pred n. l. sa sotva zmestí do dlane, ale jej hodnota je nevyčísliteľná. Soška bola nájdená v popolisku v hornej časti pravekého náleziska medzi Dolnými Vestonicami a Pavlovom. Našiel ju Emil Dania, preparátor a technický vedúci výskumov Karola Absolona v Dolných Vestoniciach, dňa 13. 7. 1925.

V lokalitách Dolnej Věstonice, Predmostí u Přerova, Pavlov a Petřkovice bola doložená výroba najstaršej keramiky na svete, tkanie najstarších tkanín, výroba umeleckých predmetov výnimočných kvalít, nábytok na mieru a jeho výroba pre potreby vtedajších ľudí a veľmi zložitý duchovný život s dokladmi šamanizmu a ďalších špecializovaných druhov ľudského konania.

Výška sošky je 11,5 cm, šírka 4,4 cm a hrúbka 2,8 cm. Soška, ​​rozlomená na dva diely, dokumentovala existenciu keramiky v paleolite a predstavovala druhý nález paleolitickej ľudskej plastiky v strednej Európe. Věstonická venuša je najstarším (asi 29 tisíc rokov) a súčasne veľmi hodnotným umeleckým predmetom z keramiky na svete. Patrí medzi najvýznamnejšie umelecké diela lovcov staršej doby kamennej – paleolitu. Je uložená je v zbierkach Moravského krajinského múzea, v Ústave Anthropos.

V lete 2004 bola soška preskúmaná na tomografe. Cieľom skúmania bolo po 80 rokoch už po štvrtýkrát modernou technológiou zistiť zloženie materiálu, z ktorého bola Venuša vyrobená. Výsledky potvrdili, že materiálom je jemná hlina s prímesou malých bielych čiastočiek, ktoré môžu byť kúskami vápenca, alebo úlomkami kostí. Na jednom boku sošky sa zachoval odtlačok prsta asi desaťročného dieťaťa.

Jej hodnota je nevyčísliteľná, americkí starožitníci ju stanovili na 40 miliónov dolárov.

 

Zdroj: kudyznudy.cz

Viac informácií na: https://bit.ly/3Prz0qv

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej