ONLINE MAGAZIN

Věstonická venuša – najstarší umelecký predmet z keramiky na svete.

Za jednu z najkrajších ukážok pravekého umenia považujú znalci kyprú hlinenú krásavicu nájdenú roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov na južnej Morave. V súčasnosti je soška Věstonické venuše v držbe Moravského krajinského múzea v Brne v ústave Anthropos.
Sošku ženy kyprých tvarov z čiernosivej pálenej hliny objavil tím Karola Absolona roku 1925 v bývalom sídlisku lovcov mamutov v Dolných Věstoniciach na južnej Morave. Paleolitická krása z obdobia 29 000 – 25 000 pred n. l. sa sotva zmestí do dlane, ale jej hodnota je nevyčísliteľná. Soška bola nájdená v popolisku v hornej časti pravekého náleziska medzi Dolnými Vestonicami a Pavlovom. Našiel ju Emil Dania, preparátor a technický vedúci výskumov Karola Absolona v Dolných Vestoniciach, dňa 13. 7. 1925.

V lokalitách Dolnej Věstonice, Predmostí u Přerova, Pavlov a Petřkovice bola doložená výroba najstaršej keramiky na svete, tkanie najstarších tkanín, výroba umeleckých predmetov výnimočných kvalít, nábytok na mieru a jeho výroba pre potreby vtedajších ľudí a veľmi zložitý duchovný život s dokladmi šamanizmu a ďalších špecializovaných druhov ľudského konania.

Výška sošky je 11,5 cm, šírka 4,4 cm a hrúbka 2,8 cm. Soška, ​​rozlomená na dva diely, dokumentovala existenciu keramiky v paleolite a predstavovala druhý nález paleolitickej ľudskej plastiky v strednej Európe. Věstonická venuša je najstarším (asi 29 tisíc rokov) a súčasne veľmi hodnotným umeleckým predmetom z keramiky na svete. Patrí medzi najvýznamnejšie umelecké diela lovcov staršej doby kamennej – paleolitu. Je uložená je v zbierkach Moravského krajinského múzea, v Ústave Anthropos.

V lete 2004 bola soška preskúmaná na tomografe. Cieľom skúmania bolo po 80 rokoch už po štvrtýkrát modernou technológiou zistiť zloženie materiálu, z ktorého bola Venuša vyrobená. Výsledky potvrdili, že materiálom je jemná hlina s prímesou malých bielych čiastočiek, ktoré môžu byť kúskami vápenca, alebo úlomkami kostí. Na jednom boku sošky sa zachoval odtlačok prsta asi desaťročného dieťaťa.

Jej hodnota je nevyčísliteľná, americkí starožitníci ju stanovili na 40 miliónov dolárov.

 

Zdroj: kudyznudy.cz

Viac informácií na: https://bit.ly/3Prz0qv

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Après-ski na korutánsky spôsob

Keď do Korutánska zavíta noc, prebúdza sa svet plný nezabudnuteľných zážitkov. Pod jagavou hviezdnou oblohou a za romantického svitu mesiaca môžu malí aj veľkí návštevníci zažiť chvíle, ktoré oslovia všetky zmysly a navždy sa zapíšu do ich pamäte. V nočnom tichu príroda ukazuje svoju ešte fascinujúcejšiu stránku: Hviezdy na oblohe žiaria ešte jasnejšie, sneh sa trbliece ešte tajuplnejšie a čistý, chladný vzduch ešte intenzívnejšie […]

Čítať ďalej
Náš tip outdoor Príroda

V uliciach miest môžete stretnúť nie len medvede

Divé svine, líšky, jelene či aj mnohými spomínané medvede. Čoraz viac sa stáva, že sa s divými zvieratami stretávame priamo v uliciach miest. Prečo sa tak deje a či je niekto zodpovedný, to sú otázky, ktoré prenecháme na iných. My sa radšej pozrieme do iných krajín a preskúmame, aké ďalšie živočíchy na celom svete sa adaptovali na život […]

Čítať ďalej