ONLINE MAGAZIN

V Brezne otvorili novú vláčikovú expozíciu s názvom „Malá stanička s vlakovou históriou“

Pri príležitosti prvej tohtoročnej jazdy historického Horehronského expresu, ktorý vyrazil na trať v piatok 1.júla 2022, sa na vlakovej stanici „Brezno – mesto“ alebo ako ju miestni nazývajú „malá stanička“ otvorila nová historická vlaková expozícia – „Malá stanička s vlakovou históriou.

Pamätáte si ešte na lepenkové cestovné lístky, kliešte na ich označovanie, ktoré nosil sprievodca vo vlaku, či kotúčové cestovné poriadky? To všetko a omnoho viac nájdete v rámci stálej expozície vo vynovenej budove stanice Brezno – mesto. Priestor je navrhnutý ako staničná kancelária, ktorú si návštevníci budú môcť pozrieť cez presklené okienko z dobovo zariadenej čakárne.

„Malá vlaková stanica Brezno mesto sa zmenila na nepoznanie. Vďaka dotácii z medzinárodného projektu Youmobil, ktorý sa zameriava na podporu mobility mladých ľudí vo vidieckych oblastiach, sa vytvoril zaujímavý priestor s novými možnosťami pre mládež, obyvateľov Brezna, ale aj jeho návštevníkov“ uviedol primátor mesta JUDr. Tomáš Abel, PhD.

Súčasťou budovy je aj stála expozícia zo železničnej histórie obsahujúca rôzne zariadenia a predmety, ktoré v minulosti používali pracovníci železníc na zabezpečenie chodu vlakovej dopravy.

„Sme veľmi radi, že v srdci Horehronia v meste Brezno každým rokom pribúdajú nové zaujímavé miesta a atrakcie, ktoré do mesta prilákajú turistov a vlakových nadšencov. Na Horehroní máme bohatú vlakovú históriu, či už je to Čiernohronská železnička, technické pamiatky Chmarošský a Telgártsky viadukt a Telgártska slučka a v neposlednom rade veľmi obľúbený letný produkt – Horehronský expres. O to viac náš teší, že táto nová expozícia v meste rozšíri ponuku vlakových zážitkov v našom regióne“, doplnila výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Ing, Petra Ridzoňová Hlásniková.

Práve Horehronský expres, ktorý ponúka jedinečný vlakový zážitok doplnený o sprievodný divadelný program vo vlaku, bude tento rok ešte špeciálnejší, a to vďaka novej expozícií na malej staničke Brezno, keďže tento priestor budú môcť záujemcovia ešte pred nástupom do historického vláčika navštíviť. Pre širokú verejnosť mimo jázd Horehronského expresu bude možnosť navštíviť toto múzeum po predchádzajúcej dohode v TIC Brezno.

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej