ONLINE MAGAZIN

Praktické rady a čo potrebujete vedieť pred cestou do Peru

KEDY JE VHODNÉ SA VYDAŤ DO PERU, AKÉ JE TAM POČASIE?
Marec aj október sú veľmi príhodnými mesiacmi na návštevu Peru. Na pobreží môžu byť až letné teploty okolo 25 stupňov Celzia a vôbec tu nepršia. V horách sa pohybuje teplota v rozmedzí 15 až 25 stupňov Celzia. Vo vyššie položených oblastiach býva o niečo chladnejšie. Dažďové zrážky sa v tomto období takmer nevyskytujú. Jedinou výnimkou je však Amazonský prales. Obdobie dažďov v horách začína v polovici novembra.

AKÉ OBLEČENIE A OBUV BUDE POTREBNÉ?
Na vašu cestu do Peru vám odporúčame pohodlné letné oblečenie, ktoré je možné kombinovať so svetrami či mikinami a dlhými nohavicami. Na Machu Picchu, ktorý sa nachádza v pralesných Andách, odporúčame aj nepremokavú bundu. Počas cesty v horách môžete zažiť kratšie prehánky a je dobré s tým počítať. Nemusíte byť však vybavení špeciálnou trekovou obuvou. Stačia pohodlné pevné tenisky.

BUDEME MAŤ MOŽNOSŤ SA KÚPAŤ V OCEÁNE?
Aj keď bude naša výprava ubytovaná jednu noc na pobreží Tichého oceánu, kúpanie tu priamo neodporúčame. Oceán je v týchto miestach chladný a má asi iba 18 stupňov Celzia. Príhodnejšie je využiť hotelový bazén alebo si počkať na návštevu termálnych kúpeľov v dedinke Chivay, ktorá leží v kaňone Colca.

AKO DLHÝ JE V PERE DEŇ A AKÝ JE ČASOVÝ POSUN?
Peru sa nachádza len kúsok pod rovníkom, preto je dĺžka dňa aj noci takmer rovnaká. Slnko tu vychádza okolo 6. hodiny ráno a zapadne do 19. hodiny večernej. Časový posun činí mínus 6 hodín (-7 hodín pri letnom čase) oproti Slovenskej republike.

JE V PERE BEZPEČNO?
Naša výprava sa bude pohybovať v turisticky exponovanejších miestach, ktoré sú viac strážené a teda aj bezpečné. Avšak je nutné spomenúť, že rovnako ako u nás, tak aj v Peru si musíme dávať pozor na vreckárov, ktorí sa radi zameriavajú na turistov. Odporúčame preto obozretnosť, nenechávať svoje osobné veci bez dozoru a na cestu voliť skôr lacnejšie doplnky – drahý zlatý prívesok, radšej nechajte doma na Slovensku.

AKO NÁROČNÝ JE PROGRAM ZÁJAZDU? ZVLÁDNE HO?
Program nášho zájazdu „Po stopách dávnych civilizácií“ je koncipovaný tak, aby ho bez väčších problémov zvládli aj klienti vo veku 55+. Bežne s nami jazdia klienti straší 70 rokov a doteraz nemal nikto zásadné problémy. Pred cestou je nutné individuálne zvážiť to, ako sa každý sám cíti a prípadne svoj zdravotný stav konzultovať s ošetrujúcimi lekármi.

Počas zájazdu vás nečaká žiadne fyzicky náročné chodenie. Dokonca aj na Machu Picchu je možné pohodlne dôjsť autobusom až k vstupu.

AKO SA MOŽNO VYPORIADAŤ S NADMORSKOU VÝŠKOU?
Nadmorská výška v Peru môže byť pre nás Stredoeurópanmi spočiatku náročná. Je dôležité sa aklimatizovať a vyvarovať sa fyzickej námahe. V súlade s týmito faktami je naplánovaný aj náš zájazd.

Počas prvých dvoch dní sa môže dostaviť mierna bolesť hlavy, na čo postačí užiť bežne dostupné analgetiká. Na prekonávanie nepríjemných prejavov z nadmorskej výšky používajú indiáni už tisíce rokov lístky koky. Tie sa konzumujú priamo žuvaním alebo vo forme čaju a sú dostupné na trhoviskách, obchodoch aj v miestnych hoteloch. Lístky koky slúžia na výrobu neblaho presláveného kokaínu, a preto je ich dovoz do Českej republiky trestný. Beztrestne si môžete priviezť čaj a cukríky z koky.

JE PRE CESTU VYŽADOVANÉ POVINNÉ OČKOVANIE?
Pre cestu do Peru nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie. Medzi odporúčané očkovania patrí vakcína proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu a žltej zimnici. Posledne menovaná vakcína je však vhodné iba pri ceste do Amazonského pralesa, kam sa počas zájazdu nepozrieme.

KOĽKO PEŇAZÍ BUDE POTREBNÉ?
Pri našom zájazde odporúčame klientom minimálne vreckové na stravu a nápoje 300 USD a ďalej na fakultatívny prelet nad planinou Nazca 100 USD. Je potrebné počítať aj s prípadným nákupom suvenírov, sprepitným atp. Je lepšie cestovať s americkými dolármi, nie všade sa dá platiť kartou.

AKO DLHO POLETÍME?
Náš let z Madridu do Limy trvá 12 hodín. Väčšia časť letu prebieha v noci, takže ho možno takmer celý prespať. Každému z klientov je k dispozícii dotyková obrazovka, kde si môžete vybrať zo širokej ponuky filmov a hudby. Náš let sa uskutoční na palube čílskej leteckej spoločnosti LAN airlines, ktorá lieta aj na trase Cusco – Lima.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/

Viac info: https://bit.ly/3yPyywq

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej