ONLINE MAGAZIN

Ochutnajte národný poklad Španielska

Legendárna sušená iberská šunka od firmy Cinco Jotas je v Španielsku považovaná za národný poklad. Niektorí jej vyznávači porovnávajú iberskú šunku s kaviárom alebo fois gras. Poďme sa bližšie pozrieť, prečo to tak je.

Zriedkavé iberské plemeno

Pyrenejská sušená šunka patrí medzi najkvalitnejšie a tiež najdrahšie sušené šunky nielen v Španielsku, ale aj na celom svete. Šunka pochádza zo vzácneho plemena voľne sa pasúcich iberských ošípaných, ktoré sú v období tzv. montanery, teda medzi októbrom a februárom, kŕmené iba žaluďmi a bylinami, ktoré dodávajú šunke nezameniteľnú chuť. Ošípané celý deň prechodia hodiny v dubových obháňajúcich a tuk, ktorý nabrala pred vstupom do montanery zmizne a nahradí ho tzv. zdravý tuk zo žaluďov. Na tieto prasce sa nepoluje, nie su vystresiované z lovu a preto španielsky chovatelia  nepotrebujú poľovnícke potreby.

Nezabudnuteľná chuť šunky

Sušená šunka Cinco Jotas sa vyrába v meste Jabugo už od roku 1879 a to metódami a postupmi dedenými z generácie na generáciu. Tradičné metódy spracovania v storočných pivniciach premieňajú bravčové mäso na celý orchester chutí.

Mäso šunky je tmavo červené, mramorované a pretkané zlatistými plátkami aromatického tuku, ktorý vytvára jej typické žilkovanie a dodáva šunke šťavnatosť a chutnosť. Jej chuť je sladká, orechová, intenzívna, bohatá a nie príliš slaná. Vo svete sušenej šunky predstavuje úplne unikátnu delikatesu.
Jedzte šunku, budete zdraví!

Pyrenejská sušená šunka je vynikajúca pre zdravie. Najväčším prekvapením býva pozitívny vplyv tuku na zdravie, ktorý sa u iberských ošípaných ukladá medzi svaly a šunka je tak pretkaná zlatistými vláknami tuku. Je to zdravý tuk, ktorý ošípané získavajú zo žaluďov. Žalude obsahujú vysoké percento kyseliny olejovej a ošípané sú niekedy označované za chodiace olivovníky.

Tuk v šunke v sebe uchováva vôňu žaluďov a dodáva jej tak nezameniteľnú vôňu a chuť. Šunka obsahuje mononenasýtené oleje, proteíny, horčík, fosfor, vápnik, železo, vitamíny B a omega 3 mastné kyseliny. Aj keď je sušená v soli, jej obsah v šunke je nízky. Konzumácia šunky napomáha činnosti srdca a znižuje riziko srdcových ochorení.

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/

Viac info: https://bit.ly/3NM35jf

Foto: Commons wikimedia

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Automobily Cestovanie Radíme Vám

Ako je to s parkovaním a nocovaním mimo kempingov v Nemecku

Ako je známe, Nemecko veľmi radi navštevujeme. Je to dané tým, že Nemecko má veľmi dobre rozvinutú turistickú ponuku, a to ako v oblasti historických pamiatok, tak napríklad aj v oblasti wellness, či spoznávania jeho prírodných krás. A preto si treba aj u neho vyjasniť „ako je to teda s tým parkovaním a nocovaním mimo […]

Čítať ďalej
Architektúra Automobily Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Lahodný rum, salsa, cigara? To všetko a ešte viac je Kuba

Zaujímavá, unikátna, veselá, živá, chudobná, krásna, nekomplikovaná. Ku Kube pasuje veľa prívlastkov, rozhodne však nie je jednotvárna! Kuba je ostrov mnohých kontrastov s jedinečným kúzlom a originalitou v podobe dobrosrdečných ľudí, rytmu salsy, amerických veteránov, nádherného mora a ešte krajších západov slnka, úžasnej architektúry. Dovolenka na Kube sľubuje bezpochyby špeciálny zážitok. Kuba, jedna z posledných […]

Čítať ďalej