ONLINE MAGAZIN

Mýtus 10 tisíc krokov

Koľko by sme mali denne ujsť krokov, aby sme zlepšili svoje zdravie?

Vedci z Massachusettskej univerzity si posvietili na tradované múdro, spájajúce zdravý životný štýl a dennú dávku 10-tisíc krokov. Koľko by sme mali denne ujsť krokov, aby sme zlepšili svoje zdravie?
V súvislosti so zdravým životným štýlom a dlhovekosťou sa hojne objavuje tvrdenie, že k zdravému životnému štýlu patrí denná dávka najmenej 10-tisíc krokov. Pre tých z nás, ktorí žijeme skôr posediačky, ide o svojho druhu varovania a výzvu, aby sme nebrali potrebu pohybu na ľahkú váhu. Nová rozsiahla štúdia medzinárodného tímu odborníkov ale potvrdzuje skoršie námietky k uvedenému ľudovému múdru. Takmer určite ide o nezmysel.

Presnejšie povedané, nie je nezmysel, že by sme sa mali hýbať. To rozhodne platí. Denná dávka 10-tisíc krokov, čo predstavuje pre dospelého človeka zhruba 7 kilometrov, je ale podľa všetkého prehnaná. Tvrdí to aspoň Amanda Paluchová z Massachusettskej univerzity v Amherste, ktorá spoločne so svojimi kolegami analyzovala 15 predchádzajúcich štúdií na podobnú tému.

Koľko krokov denne?
Bádatelia analyzovali dáta o desiatkach tisíc ľudí zo štyroch kontinentov a dospeli k záveru, ktorý je pre ľudí, ktorým nie je ľahostajné ich zdravie, podstatne miernejší. Optimálny počet krokov, ktoré by mal človek denne ujsť, ak stojí o dlhý a zdravý život, je podľa nich asi šesť tisíc (čiže niečo cez 4 kilometre), pričom záleží na veku človeka. Ďalšie kroky navyše, ako sa zdá, už vyhliadky na dlhší život nijako významne neprinášajú. A či už používate turistickú obuv alebo mestské mokasíny, na veci to nič nemení.

Evolúcia nás „postavila“, aby sme zvládali chôdzu na dlhé vzdialenosti. Sme nastavení tak, že chôdza prospieva metabolizmu, kardiovaskulárnej sústave, kostiam, svalom a v neposlednom rade aj duševnému zdraviu a pohode. Tradovaný mýtus o 10 000 krokoch je dielom marketingovej kampane počas olympiády v Tokiu v roku 1964.
Spoločnosť Yamasa Clock and Instrument Company vtedy predávala krokomer, ktorý niesol označenie „Manpo-kei“, čo znamená „10 tisíc krokov“. Prečo práve toľko? Išlo o pekne okrúhle číslo. Žiadnu oporu vo výskume to vtedy nemalo. Paluchová má ale pre toto číslo pochopenie: „Ide o zrozumiteľný komunikačný nástroj v oblasti zdravia.“ Aj keď išlo o údaj „vycucaný z prsta“, v skutočnosti urobil veľa dobrého – ukázal, že aj nenáročný a prirodzený pohyb má pozitívny vplyv na naše zdravie.

 

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3Re2slp

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej