ONLINE MAGAZIN

Mýtus 10 tisíc krokov

Koľko by sme mali denne ujsť krokov, aby sme zlepšili svoje zdravie?

Vedci z Massachusettskej univerzity si posvietili na tradované múdro, spájajúce zdravý životný štýl a dennú dávku 10-tisíc krokov. Koľko by sme mali denne ujsť krokov, aby sme zlepšili svoje zdravie?
V súvislosti so zdravým životným štýlom a dlhovekosťou sa hojne objavuje tvrdenie, že k zdravému životnému štýlu patrí denná dávka najmenej 10-tisíc krokov. Pre tých z nás, ktorí žijeme skôr posediačky, ide o svojho druhu varovania a výzvu, aby sme nebrali potrebu pohybu na ľahkú váhu. Nová rozsiahla štúdia medzinárodného tímu odborníkov ale potvrdzuje skoršie námietky k uvedenému ľudovému múdru. Takmer určite ide o nezmysel.

Presnejšie povedané, nie je nezmysel, že by sme sa mali hýbať. To rozhodne platí. Denná dávka 10-tisíc krokov, čo predstavuje pre dospelého človeka zhruba 7 kilometrov, je ale podľa všetkého prehnaná. Tvrdí to aspoň Amanda Paluchová z Massachusettskej univerzity v Amherste, ktorá spoločne so svojimi kolegami analyzovala 15 predchádzajúcich štúdií na podobnú tému.

Koľko krokov denne?
Bádatelia analyzovali dáta o desiatkach tisíc ľudí zo štyroch kontinentov a dospeli k záveru, ktorý je pre ľudí, ktorým nie je ľahostajné ich zdravie, podstatne miernejší. Optimálny počet krokov, ktoré by mal človek denne ujsť, ak stojí o dlhý a zdravý život, je podľa nich asi šesť tisíc (čiže niečo cez 4 kilometre), pričom záleží na veku človeka. Ďalšie kroky navyše, ako sa zdá, už vyhliadky na dlhší život nijako významne neprinášajú. A či už používate turistickú obuv alebo mestské mokasíny, na veci to nič nemení.

Evolúcia nás „postavila“, aby sme zvládali chôdzu na dlhé vzdialenosti. Sme nastavení tak, že chôdza prospieva metabolizmu, kardiovaskulárnej sústave, kostiam, svalom a v neposlednom rade aj duševnému zdraviu a pohode. Tradovaný mýtus o 10 000 krokoch je dielom marketingovej kampane počas olympiády v Tokiu v roku 1964.
Spoločnosť Yamasa Clock and Instrument Company vtedy predávala krokomer, ktorý niesol označenie „Manpo-kei“, čo znamená „10 tisíc krokov“. Prečo práve toľko? Išlo o pekne okrúhle číslo. Žiadnu oporu vo výskume to vtedy nemalo. Paluchová má ale pre toto číslo pochopenie: „Ide o zrozumiteľný komunikačný nástroj v oblasti zdravia.“ Aj keď išlo o údaj „vycucaný z prsta“, v skutočnosti urobil veľa dobrého – ukázal, že aj nenáročný a prirodzený pohyb má pozitívny vplyv na naše zdravie.

 

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3Re2slp

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej