ONLINE MAGAZIN

Mýtus 10 tisíc krokov

Koľko by sme mali denne ujsť krokov, aby sme zlepšili svoje zdravie?

Vedci z Massachusettskej univerzity si posvietili na tradované múdro, spájajúce zdravý životný štýl a dennú dávku 10-tisíc krokov. Koľko by sme mali denne ujsť krokov, aby sme zlepšili svoje zdravie?
V súvislosti so zdravým životným štýlom a dlhovekosťou sa hojne objavuje tvrdenie, že k zdravému životnému štýlu patrí denná dávka najmenej 10-tisíc krokov. Pre tých z nás, ktorí žijeme skôr posediačky, ide o svojho druhu varovania a výzvu, aby sme nebrali potrebu pohybu na ľahkú váhu. Nová rozsiahla štúdia medzinárodného tímu odborníkov ale potvrdzuje skoršie námietky k uvedenému ľudovému múdru. Takmer určite ide o nezmysel.

Presnejšie povedané, nie je nezmysel, že by sme sa mali hýbať. To rozhodne platí. Denná dávka 10-tisíc krokov, čo predstavuje pre dospelého človeka zhruba 7 kilometrov, je ale podľa všetkého prehnaná. Tvrdí to aspoň Amanda Paluchová z Massachusettskej univerzity v Amherste, ktorá spoločne so svojimi kolegami analyzovala 15 predchádzajúcich štúdií na podobnú tému.

Koľko krokov denne?
Bádatelia analyzovali dáta o desiatkach tisíc ľudí zo štyroch kontinentov a dospeli k záveru, ktorý je pre ľudí, ktorým nie je ľahostajné ich zdravie, podstatne miernejší. Optimálny počet krokov, ktoré by mal človek denne ujsť, ak stojí o dlhý a zdravý život, je podľa nich asi šesť tisíc (čiže niečo cez 4 kilometre), pričom záleží na veku človeka. Ďalšie kroky navyše, ako sa zdá, už vyhliadky na dlhší život nijako významne neprinášajú. A či už používate turistickú obuv alebo mestské mokasíny, na veci to nič nemení.

Evolúcia nás „postavila“, aby sme zvládali chôdzu na dlhé vzdialenosti. Sme nastavení tak, že chôdza prospieva metabolizmu, kardiovaskulárnej sústave, kostiam, svalom a v neposlednom rade aj duševnému zdraviu a pohode. Tradovaný mýtus o 10 000 krokoch je dielom marketingovej kampane počas olympiády v Tokiu v roku 1964.
Spoločnosť Yamasa Clock and Instrument Company vtedy predávala krokomer, ktorý niesol označenie „Manpo-kei“, čo znamená „10 tisíc krokov“. Prečo práve toľko? Išlo o pekne okrúhle číslo. Žiadnu oporu vo výskume to vtedy nemalo. Paluchová má ale pre toto číslo pochopenie: „Ide o zrozumiteľný komunikačný nástroj v oblasti zdravia.“ Aj keď išlo o údaj „vycucaný z prsta“, v skutočnosti urobil veľa dobrého – ukázal, že aj nenáročný a prirodzený pohyb má pozitívny vplyv na naše zdravie.

 

Zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3Re2slp

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej