ONLINE MAGAZIN

Mystické miesta, kde vám bude buď neskutočne dobre, alebo sa budete neskutočne báť

Mystické miesta, kde vám bude buď neskutočne dobre, alebo sa budete neskutočne báť

Určite ste sa aspoň raz v živote ocitli na mieste, kde vám bolo neopísateľne krásne alebo vám naopak behal mráz po chrbte. Prečo tomu tak je, sa zrejme nikdy nedozviete. Musíte to vziať ako fakt, s ktorým sa nedá nič robiť.

Niektoré miesta sú lákavé, hoci tak trochu desia. Na niektoré miesta si zase ľudia, ktorým je ezoterika blízka, chodia dobíjať baterky, pretože sa tam cítia neskonale dobre.

HORA VSKUTKU ANJELSKÁ
Obec Anjelská Hora je jedným z tých miest, kde je vám neskonale dobre. Senzibilivia ju radia vysoko na rebríčku najpozitívnejších miest Česka. Ľudskému organizmu vraj miesto dobíja baterky, zlepšuje náladu a dokonca má mať liečivé vlastnosti. Z romantickej zrúcaniny gotického hradu, stojaceho na skale v nadmorskej výške 717 metrov, je nádherný výhľad do širokého okolia. V starých turistických sprievodcoch sa písalo o Anjelskej Hore ako o „najkrajšej ruine v Českom kráľovstve“.

Historické mestečko bolo založené v druhej polovici 15. storočia pánmi z Plavna pod rovnomenným gotickým hradom zo 14. storočia. Neskôr patrila Anjelská Hora k panstvu neďalekého zámku Kysibl. Už od konca 18. storočia sa mestečko s romantickou hradnou zrúcaninou stalo obľúbeným výletným miestom karlovarských kúpeľných hostí. Medzi ne patril napríklad Johann Wolfgang Goethe, ktorý tu roku 1786 oslávil svoje 37. narodeniny. Možno práve magická atmosféra viedla k tomu, že si v roku 1978 hrad a mestečko vybral filmový štáb na natočenie kultového filmu Balada pre banditu.

MYSTIČNO V TAJOMNOM LESE
Branišovský les pri Českých Budějoviciach patrí podľa mnohých k najstrašidelnejším miestam u nás. Dejú sa tam nevysvetliteľné veci, ľudia počujú prapodivné zvuky a cítia brnenie v tele. Je opradený mnohými tajomnými a záhadnými historkami. Zatiaľ čo jedni prechádzajú krajinou bez akéhokoľvek zvláštneho pocitu, ľudia, ktorí sú vnímaví a majú schopnosť registrovať aj nehmotnú stránku svojho okolia, cítia podivné napätie a môžu dokonca vidieť to, čo ostatným zostáva skryté.

Podľa historických záznamov došlo v lese aj k niekoľkým vraždám a samovraždám. V mieste vraj sídli tajomný čierny muž. Rozpráva sa, že keď má modré oči tak ľudí varuje, nech rýchlo z lesa odídu. Keď mu ale svieti na červeno, tak ich chce v nekonečnom lese uväzniť.

TAJOMNÝ HRAD S CESTOU DO PEKLA
Hrad Houska nepatrí medzi najväčšie či najkrajšie hrady, nepýši sa obrovským parkom, a napriek tomu sa stal obľúbeným cieľom mnohých výletníkov a dobrodruhov. Podľa mnohých je jedným z najtajuplnejších miest v Českej republike. Nie je ani celkom jasné prečo bol hrad postavený. Stojí na mieste, ktoré nemá žiadny strategický význam a navyše bol postavený v úplne pustej krajine bez dostupného zdroja vody. Ešte zvláštnejšie je, že celý obranný systém je postavený tak, ako by hrad chránil niečo, čo sa nesmelo dostať von. Podľa legendy je hrad vybudovaný na skale, v ktorej je prierva vedúca až do samotného pekla. Vchod do pekla vraj stráži strašný čierny mních bez tváre. Mnohí sa domnievajú, že práve nad touto priervou stojí hradná kaplnka, ktorej gotická výmaľba je viac ako tajomná a nemá vo svete obdoby.

Traduje sa tiež, že v podzemí hradu je množstvo podzemných chodieb a priestorov, v ktorých majú byť pochované „isté veci“ a kostry „neľudia“. Miesto, kadiaľ bolo možné do týchto chodieb vstúpiť malo byť označené nad dnes už neexistujúcou hradnou bránou. Zaujímavé je samotné pomenovanie Houska. Slovo vraj pochádza od keltského výrazu „gosca“, čo znamená brána. Pri prehliadkach hradu sa dodnes stáva, že sa návštevníkom urobí nevoľno alebo mdlo alebo majú pocit ľahkého omámenia.

Zdroj: https://tripmania.cz/
Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3RiRxHa
Foto: licencia Creative Commons

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Film Náš tip outdoor Príroda Radíme Vám

Za divočinou nemusíte cestovať ďaleko

Aj keď to nemusí byť na prvý pohľad do oči bijúce, Európa je domovom úchvatných živočíchov. Tí musia v posledných desaťročiach čeliť výzvam dynamicky sa meniaceho sveta, ako aj klímy. V unikátnej šesťdielnej dokumentárnej sérii, ktorú predstaví Viasat Nature, sa zoznámime s najväčšími, najrýchlejšími a najvzácnejšími zvieratami žijúcimi na starom kontinente. Stretneme sa s najväčším európskym dravcom, ktorým je orlosup […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky Radíme Vám

Čedok je späť na Slovensku

Čedok je späť na Slovensku, záujem o odlety z Bratislavy je obrovský Novým country manažérom Čedoku pre Slovensko bude Juraj Sliacky Odkedy cestovná kancelária Čedok oznámila svoj návrat na slovenský trh, tisíce Slovákov si zakúpilo svoju dovolenku pri mori s odletom z Bratislavy. Počas týchto dvoch mesiacov dominovali najmä pobytové zájazdy do Turecka, Albánska, Bulharska a na grécke ostrovy […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Radíme Vám

Škótsko a jeho mnoho tvárí

Medzi stereotypné predstavy o Škótsku patria ryšavé vlasy, muži v sukniach, gajdy, whisky, dážď, zadumaná krajina jazier a hôr, hrady, spletitá história, sloboda, ovce a patriotizmus. To všetko tu návštevník spoľahlivo nájde, ale aj oveľa viac. Stačí len prísť a nechať sa uniesť krásou a kultúrou tejto malej veľkej krajiny. A samozrejme treba zabudnú na […]

Čítať ďalej