ONLINE MAGAZIN

Mystické miesta, kde vám bude buď neskutočne dobre, alebo sa budete neskutočne báť

Mystické miesta, kde vám bude buď neskutočne dobre, alebo sa budete neskutočne báť

Určite ste sa aspoň raz v živote ocitli na mieste, kde vám bolo neopísateľne krásne alebo vám naopak behal mráz po chrbte. Prečo tomu tak je, sa zrejme nikdy nedozviete. Musíte to vziať ako fakt, s ktorým sa nedá nič robiť.

Niektoré miesta sú lákavé, hoci tak trochu desia. Na niektoré miesta si zase ľudia, ktorým je ezoterika blízka, chodia dobíjať baterky, pretože sa tam cítia neskonale dobre.

HORA VSKUTKU ANJELSKÁ
Obec Anjelská Hora je jedným z tých miest, kde je vám neskonale dobre. Senzibilivia ju radia vysoko na rebríčku najpozitívnejších miest Česka. Ľudskému organizmu vraj miesto dobíja baterky, zlepšuje náladu a dokonca má mať liečivé vlastnosti. Z romantickej zrúcaniny gotického hradu, stojaceho na skale v nadmorskej výške 717 metrov, je nádherný výhľad do širokého okolia. V starých turistických sprievodcoch sa písalo o Anjelskej Hore ako o „najkrajšej ruine v Českom kráľovstve“.

Historické mestečko bolo založené v druhej polovici 15. storočia pánmi z Plavna pod rovnomenným gotickým hradom zo 14. storočia. Neskôr patrila Anjelská Hora k panstvu neďalekého zámku Kysibl. Už od konca 18. storočia sa mestečko s romantickou hradnou zrúcaninou stalo obľúbeným výletným miestom karlovarských kúpeľných hostí. Medzi ne patril napríklad Johann Wolfgang Goethe, ktorý tu roku 1786 oslávil svoje 37. narodeniny. Možno práve magická atmosféra viedla k tomu, že si v roku 1978 hrad a mestečko vybral filmový štáb na natočenie kultového filmu Balada pre banditu.

MYSTIČNO V TAJOMNOM LESE
Branišovský les pri Českých Budějoviciach patrí podľa mnohých k najstrašidelnejším miestam u nás. Dejú sa tam nevysvetliteľné veci, ľudia počujú prapodivné zvuky a cítia brnenie v tele. Je opradený mnohými tajomnými a záhadnými historkami. Zatiaľ čo jedni prechádzajú krajinou bez akéhokoľvek zvláštneho pocitu, ľudia, ktorí sú vnímaví a majú schopnosť registrovať aj nehmotnú stránku svojho okolia, cítia podivné napätie a môžu dokonca vidieť to, čo ostatným zostáva skryté.

Podľa historických záznamov došlo v lese aj k niekoľkým vraždám a samovraždám. V mieste vraj sídli tajomný čierny muž. Rozpráva sa, že keď má modré oči tak ľudí varuje, nech rýchlo z lesa odídu. Keď mu ale svieti na červeno, tak ich chce v nekonečnom lese uväzniť.

TAJOMNÝ HRAD S CESTOU DO PEKLA
Hrad Houska nepatrí medzi najväčšie či najkrajšie hrady, nepýši sa obrovským parkom, a napriek tomu sa stal obľúbeným cieľom mnohých výletníkov a dobrodruhov. Podľa mnohých je jedným z najtajuplnejších miest v Českej republike. Nie je ani celkom jasné prečo bol hrad postavený. Stojí na mieste, ktoré nemá žiadny strategický význam a navyše bol postavený v úplne pustej krajine bez dostupného zdroja vody. Ešte zvláštnejšie je, že celý obranný systém je postavený tak, ako by hrad chránil niečo, čo sa nesmelo dostať von. Podľa legendy je hrad vybudovaný na skale, v ktorej je prierva vedúca až do samotného pekla. Vchod do pekla vraj stráži strašný čierny mních bez tváre. Mnohí sa domnievajú, že práve nad touto priervou stojí hradná kaplnka, ktorej gotická výmaľba je viac ako tajomná a nemá vo svete obdoby.

Traduje sa tiež, že v podzemí hradu je množstvo podzemných chodieb a priestorov, v ktorých majú byť pochované „isté veci“ a kostry „neľudia“. Miesto, kadiaľ bolo možné do týchto chodieb vstúpiť malo byť označené nad dnes už neexistujúcou hradnou bránou. Zaujímavé je samotné pomenovanie Houska. Slovo vraj pochádza od keltského výrazu „gosca“, čo znamená brána. Pri prehliadkach hradu sa dodnes stáva, že sa návštevníkom urobí nevoľno alebo mdlo alebo majú pocit ľahkého omámenia.

Zdroj: https://tripmania.cz/
Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3RiRxHa
Foto: licencia Creative Commons

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor

Ruch a pohostinnosť gruzínskych uličiek

Gruzínsko je krajina s bohatou históriou siahajúcou k Gréckym Argonautom, s ranostredovekými kresťanskými kláštormi a pevnosťami, s vynikajúcim vínami nádhernou prírodou. Biele vrcholky Kaukazu kontrastujú s modrou oblohou a zelenými pastvinami malebných nižších hrebeňov. Vstupnou bránou do Gruzínska je trojica miest Tbilisi, Kutaisi a prímorské Batumi. Tentokrát sa nebudeme ponáhľať do horských dedín a za […]

Čítať ďalej