ONLINE MAGAZIN

Menorca – najväčím lákadlom je kľud a pohoda

OSTROV POHODY A POKOJA
Menorca je najvýchodnejším ostrovom Baleárskeho súostrovia. Je obdivovaná pre svoju panenskú prírodu, prekrásne zátoky i dochované kultúrne tradície a výbornú gastronómiu. Menorca je zároveň aj najčistejším miestom Španielska, a preto bola v roku 1993 vyhlásená za biosférickú rezerváciu UNESCO.

Ostrov Menorca je jedinečným miestom pre milovníkov kúpania a odpočinku. Je tu viac prírodných pláží ako na Malorke a Ibize dohromady. Menorské pláže bývajú často ohraničené skaliskami. Ich belostný piesok potom lemuje porast borievok a borovíc, čo vytvára veľmi príjemnú klímu. K dokonalosti nechýba ani blankytne modré a veľmi čisté more.
Každá menorská dedina, dom či každý kúsok pobrežia je zdrojom neopakovateľnej pohody.

Dušou ostrova sú jeho úžasní obyvatelia, Menorčania. Práve ich životný štýl, tradície a filozofie premenili Menorcu na európsku oázu pokoja. A kto miluje pokoj v duši a je mu blízka ezoterika, tak práve táto oblasť je pre neho ako stvorená. Nikomu nepomôžu ani najpresnejšie švajčiarske hodinky. Stredomorský čas na Menorke totiž nikdy neuteká, ale príjemne plynie.

Menorčania veľmi ctia svoje zvyky a tradície. Mnohí vlastný menorský kroj a tancujú miestne typické ľudové tance. Neuznávajú však tradičné španielske býčie zápasy. S Menorčanmi sa bez problému dohovoríte. Mnohí ovládajú hneď dva svetové jazyky.

SMARAGD MEDZI SAFÍRY
Menorca je prírodný raj, ostrov píniových hájov, pastvín a bujných záhrad. Priaznivú vlhkú klímu premenilo menšiu sestru Mallorcy doslova na botanickú záhradu – „zelený ostrov“ baleárskeho súostrovia. Niet divu, že u maliarskych stojanov v miestnom plenéri stretnete umelcov doslova z celého sveta.

Ostrov je geologicky rozdelený na dve odlišné časti, ktoré dávajú tamojšiemu kraju svojbytný ráz. Zatiaľ čo sever je typický svojimi dramatickými scenériami a vysokými útesmi, pôvaby krajiny na juhu ostrova sa skrývajú v bujnejšej vegetácii, hlbokých kaňonoch, romantických zákutiach a rajských zátokách. Na Menorke nájdete oblasti s najvyšším stupňom ochrany prírody na svete.

Červená, zelená, modrá, hnedá, biela a záplavy slnečných lúčov. Menorca je ostrovom farieb. Najviac vás však uchváti „kúpeľ v modrej“. Zanoriť sa do vĺn miestneho blankytne modrého mora je jedným z najkrajších cestovateľských zážitkov. Pobrežie ostrova je dlhé 290 kilometrov a strmé skaliská sa tu striedajú s romantickými zákutiami a plážami. Najdlhšia piesočná pláž nesie názov Son Bou a lemuje južnú časť ostrova.

Ciutadella Menorca marina Port sunset with boats and streetlights in Balearic islands

Menorca je pravidelne „hviezdou“ najrôznejších cestovateľských ankiet. V jednej z tých posledných boli zátoky Macarella a Macarelleta na juhozápade ostrova zaradené medzi 35 miest s najčistejšou vodou na svete.

Máte radi súkromie? Hľadáte ľudoprázdne pláže? Na Menorke ich nájdete toľko, že sa vám po ľudskej spoločnosti začne cnieť.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej