ONLINE MAGAZIN

Menorca – najväčím lákadlom je kľud a pohoda

OSTROV POHODY A POKOJA
Menorca je najvýchodnejším ostrovom Baleárskeho súostrovia. Je obdivovaná pre svoju panenskú prírodu, prekrásne zátoky i dochované kultúrne tradície a výbornú gastronómiu. Menorca je zároveň aj najčistejším miestom Španielska, a preto bola v roku 1993 vyhlásená za biosférickú rezerváciu UNESCO.

Ostrov Menorca je jedinečným miestom pre milovníkov kúpania a odpočinku. Je tu viac prírodných pláží ako na Malorke a Ibize dohromady. Menorské pláže bývajú často ohraničené skaliskami. Ich belostný piesok potom lemuje porast borievok a borovíc, čo vytvára veľmi príjemnú klímu. K dokonalosti nechýba ani blankytne modré a veľmi čisté more.
Každá menorská dedina, dom či každý kúsok pobrežia je zdrojom neopakovateľnej pohody.

Dušou ostrova sú jeho úžasní obyvatelia, Menorčania. Práve ich životný štýl, tradície a filozofie premenili Menorcu na európsku oázu pokoja. A kto miluje pokoj v duši a je mu blízka ezoterika, tak práve táto oblasť je pre neho ako stvorená. Nikomu nepomôžu ani najpresnejšie švajčiarske hodinky. Stredomorský čas na Menorke totiž nikdy neuteká, ale príjemne plynie.

Menorčania veľmi ctia svoje zvyky a tradície. Mnohí vlastný menorský kroj a tancujú miestne typické ľudové tance. Neuznávajú však tradičné španielske býčie zápasy. S Menorčanmi sa bez problému dohovoríte. Mnohí ovládajú hneď dva svetové jazyky.

SMARAGD MEDZI SAFÍRY
Menorca je prírodný raj, ostrov píniových hájov, pastvín a bujných záhrad. Priaznivú vlhkú klímu premenilo menšiu sestru Mallorcy doslova na botanickú záhradu – „zelený ostrov“ baleárskeho súostrovia. Niet divu, že u maliarskych stojanov v miestnom plenéri stretnete umelcov doslova z celého sveta.

Ostrov je geologicky rozdelený na dve odlišné časti, ktoré dávajú tamojšiemu kraju svojbytný ráz. Zatiaľ čo sever je typický svojimi dramatickými scenériami a vysokými útesmi, pôvaby krajiny na juhu ostrova sa skrývajú v bujnejšej vegetácii, hlbokých kaňonoch, romantických zákutiach a rajských zátokách. Na Menorke nájdete oblasti s najvyšším stupňom ochrany prírody na svete.

Červená, zelená, modrá, hnedá, biela a záplavy slnečných lúčov. Menorca je ostrovom farieb. Najviac vás však uchváti „kúpeľ v modrej“. Zanoriť sa do vĺn miestneho blankytne modrého mora je jedným z najkrajších cestovateľských zážitkov. Pobrežie ostrova je dlhé 290 kilometrov a strmé skaliská sa tu striedajú s romantickými zákutiami a plážami. Najdlhšia piesočná pláž nesie názov Son Bou a lemuje južnú časť ostrova.

Ciutadella Menorca marina Port sunset with boats and streetlights in Balearic islands

Menorca je pravidelne „hviezdou“ najrôznejších cestovateľských ankiet. V jednej z tých posledných boli zátoky Macarella a Macarelleta na juhozápade ostrova zaradené medzi 35 miest s najčistejšou vodou na svete.

Máte radi súkromie? Hľadáte ľudoprázdne pláže? Na Menorke ich nájdete toľko, že sa vám po ľudskej spoločnosti začne cnieť.

 

Zdroj: https://www.delfintravel.cz/

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra outdoor Príroda Radíme Vám

JASKYŇA DRINY, TURISTICKÉ CHODNÍKY AJ SMOLENICKÝ ZÁMOK ZOSTÁVAJÚ OTVORENÉ POČAS JESENE

Objavovať jednoduché turistické trasy a cyklotrasy, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, môžu návštevníci Malých Karpát nad obcou Smolenice. Zaujímavé turistické miesta ako Smolenický zámok či Jaskyňa Driny zostávajú otvorené aj počas mesiaca október.    Na nenáročnú turistiku či cyklotúry, počas stále pretrvávajúcej teplej jesene, sú vhodné dobre prístupné trasy v Malých Karpatoch v okolí obce […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie Náš tip outdoor Príroda

Nechajte prehovoriť príbehy!  Česka Vysočina má čo povedať

Cestovanie VYSOČINA Hornatý región, v ktorom nájdete množstvo pozoruhodnej histórie. Hrady, zámky, kostoly, veľké kláštory, múzea a aj rôzne zaujímavosti. Vysočina je kraj v Česku na pomedzí Čiech a Moravy. Má najvyšší počet UNESCO pamiatok v Českej republike. Spoznajte aj menej známe regióny! Jihlava – centrum kraja Vysočina Leží na rieke Jihlava v nadmorskej výške 460-700 metrov […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film Náš tip outdoor Radíme Vám

Kde leží pravda o indiánoch a kovbojoch?

„Kovboji na koni v žiare zapadajúceho slnka, drsní muži s chuťou dobývať a prežiť. Na druhej strane indiáni, tajomní a zvláštni obyvatelia divočiny s mystickými rituálmi.“ Toto sú obrazy, ktorými nás fascinuje Divoký Západ v románoch a filmoch. Ale koľko z týchto romantických predstáv je pravdivých? Je čas odhaliť skutočnú históriu Divokého západu a jeho legendárnych postáv. Nový […]

Čítať ďalej