ONLINE MAGAZIN

Kto boli v skutočnosti križiaci?

História križiackých výprav trvala približne 200 rokov a bolo to fasciknujúce obdobie stredoveku, ktoré si veľmi často idealizujeme a vyvoláva v nás určitý nádych romantiky. Svetlo do tejto problematiky sa snaží vniesť nový dokumentárny seriál Križiaci na Viasat History.

Trojdielnym seriálom divákov sprevádza britský historik a spisovateľ Dr. Thomas Asbridge, odborník na slovo vzatý. Program, ktorý prvý diel môžu diváci v premiére vidieť v piatok 1. júla o 21:00 na televíznej stanici Viasat History, využíva čerstvé dôkazy, výpovede očitých svedkov, dobové záznamy k tomu, aby znovu oživil tento fascinujúci, epický stredoveký príbeh.

Príbeh, ktorý nestarne

Na príbeh križiakov dodnes spomíname ako na príbeh náboženského fanatizmu a neuveriteľnej brutality, ako na strane rytierov, tak na strane džihádských bojovníkov. Ako na príbeh hradov a kráľov. A ako na príbeh hrdinstva, zrady a obete.

Dr. Asbridge so svojim štábom využíva dôkazy a výpovede ako z kresťanského, tak aj z islamského sveta. V priebehu natáčania prirodzene navštívili aj miesta, ktoré sa križiackych ťažení nejakým spôsobom týkajú. Natáčanie tak prebiehalo v rôznych lokalitách Blízkeho Východu, severnej Afriky a Európy a to vrátane archívov, ktoré odhalili len zriedka zverejňované rukopisy a artefakty. Tieto archívy poskytla napríklad jeruzalemská mešita Aqsa či odľahlý ostrovný kláštor v Benátkach.

1. výprava: Nebývalá krutosť rytierov

V prvom diele sa tím expertov prirodzene zaoberá 1. križiackou výpravou, ktorí prešli dlhé tisíce kilometrov z Európy, aby vyrvali Jeruzalem z rúk moslimov. Po ceste zažili hlad, choroby a krvavé boje, ale k svätým bojovníkom mali naozaj ďaleko.

K svojim moslimským protivníkom sa chovali neskutočne kruto. A ako len tak mimochodom poznamenáva  Dr. Asbridge, v polovici expedície dokonca zvažovali, že sa vzdajú, takže neboli ani tak sebaistí a neporaziteľní ako sa o nich často tradovalo.

Richard Levie srdce verzus zjednotiteľ islamu

V druhej epizóde sa štáb zameral na 3. križiacku výpravu, predovšetkým na dve najvýraznejšie osobnosti, Richarda Levie srdce a sultána Saladina, mocného zjednotiteľa islamu. Obe osobnosti dokument vykresľuje do detailov aj na základe výpovedí (vtedajších) očitých svedkov. Celý konflikt priviedol oboch mužov na kolená, čo bolo prekvapivé, ale na druhej strane to výrazne prispelo k tvorbe legiend okolo nich.

Križiacke vojny nakoniec neboli rozhodnuté v Jeruzaléme, ale v Egypte, tak ako ukazuje posledný diel série. Na základe najčerstvejších archeologických dôkazov prichádza Dr. Asbridge k záveru, že osud križiakov spečatil nakoniec otrokársky bojovník z ruských stepí. Na seriál Križiaci, ktorý mapuje veľké stredoveké stretnutia dvoch mocných náboženstiev, si môžete pozrieť od piatka 1. júla o 21:00 na televíznej stanici Viasat History.

Trailer:

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám Umenie a kultúra

Najpredávanejšia kniha Agathy Christie teraz s hviezdnym obsadením

Desať malých černoškov (Ten little soldiers) je názov slávneho románu Agathy Christie, ktorý sa dočkal adaptácie s hviezdnym obsadením a to v podobe televíznej minisérie z roku 2015 s názvom Až tam nebol žiaden. Túto adaptáciu si budú môcť diváci pozrieť 6. a 7. augusta v premiére na televíznej stanici Epic Drama. Dovtedy si pripomeňme niekoľko zaujímavostí, ktoré sa spájajú s populárnym […]

Čítať ďalej
Cestovanie Film outdoor Príroda Radíme Vám

Zaujímavosti v Nórsku – zaujímavé miesta a pamiatky k videniu

Mnoho ľudí sa zo svojich ciest rozhodne Nórsko vylúčiť, pretože sa im zdá veľmi nákladné a občas aj turisticky náročné z dôvodu chladného počasia. Je pravda, že Nórsko nie je lacná destinácia. Je to však krajina taká krásna a jedinečná, že by býva naozaj škoda ho definitívne vyškrtnúť zo zoznamu plánovaných destinácií, či čakať, až […]

Čítať ďalej