ONLINE MAGAZIN

10 FAKTOV O NÓRSKU, KTORÉ STE MOŽNO NEVEDELI

Keď sa povie Nórsko, pravdepodobne si vybavíte Škandináviu, sever a nádhernú prírodu. Niekto si potom Nórsko spája s rybolovom či lyžovaním. Táto krajina má v každom prípade čo ponúknuť.

Preto pre vás máme 10 faktov o Nórsku, ktoré ste nevedeli.

1) Nórsko podľa indexu prosperity od inštitútu Legatum, ponúka najlepšie podmienky na život na svete – v rebríčku krajín sa umiestnilo na prvom mieste.

2) Nóri sú vášnivými konzumentmi kávy. Najviac kávy na svete konzumujú Fíni, na druhom mieste je potom práve Nórsko. Priemerný Nór spotrebuje 7,2 kilogramu kávy ročne. Dokonca sa tu pije aj „Karsk“, čo je káva zmiešaná s vodkou.

3) Hoci to môže byť celkom prekvapivé, Nóri milujú Tacos (mexické menšie tortilly plnené zmesou). V supermarketoch môžete nájsť špeciálny regál, či gastro zariadenie vyhradený iba pre rôzne tortilly, čili omáčky a podobne. Tacos sa v Nórsku konzumuje prevažne v piatok a sami Nóri ho nazývajú Tacos piatok.

4) S nákupom alkoholu je to v Nórsku trochu komplikovanejšie. V klasických supermarketoch si môžete zakúpiť jedine pivo a cider (nápoje do 4,75% alkoholu). Tvrdý alkohol sa tu dá kúpiť iba v štátnej spoločnosti Vinmonopolet, ktorá má na predaj tvrdého alkoholu monopol. Aby toho nebolo málo, Vinmonopolet má krátku otváraciu dobu a napríklad v nedeľu je zatvorený po celý deň.

5) Nórsko je štát s najväčším predajom elektrických áut na hlavu na svete. Vláda tu totiž ponúkala rôzne daňové úľavy a zvýhodnenia. Pred nedávnom však vláda tieto úľavy zastavila. Uvedomila si totiž, že v Nórsku nie je dostatok nabíjacích staníc, ktoré by dokázali uspokojiť tak veľký počet elektromobilov.

6) Nóri žijúci blízko hraníc so Švédskom často jazdia nakupovať potraviny do Švédska, pretože tam sú lacnejšie. Big Mac sa vo švédskom McDonalde predáva o tretinu lacnejšie ako v nórskom. Na hraniciach Nórska so Švédskom sa dokonca objavili reklamné billboardy od McDonaldu, ktoré porovnávajú nórsku a švédsku cenu Big Macu.

7) Čas obeda je v Nórsku od 11 do 12 hodín. Rovnako je tu normálne mať večeru už o 16. hodine popoludní, najneskôr potom okolo osemnástej hodiny.

8) Hoci si to mnoho ľudí neuvedomuje, Nórsko ponúka celý rad ostrovov. Najviac obyvateľov žije na ostrove Hinnøya (približne 30 000).

9) Nórskou špecialitou je Brunost, čo je hnedý syr, ktorý je medzi Normi ​​veľmi obľúbený. Úplne normálne je, konzumovať ho na sladko s džemom a vaflami.

10) V Nórsku je veľmi málo fajčiarov. Avšak mnoho ľudí tu užíva snus, čo je špeciálne upravený tabak, ktorý sa vkladá pod hornú peru. Dokonca je tu viac užívateľov snusu ako klasických fajčiarov.

 

Zdroj: https://cultures.cz/
Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3xzErxg
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej