ONLINE MAGAZIN

10 FAKTOV O NÓRSKU, KTORÉ STE MOŽNO NEVEDELI

Keď sa povie Nórsko, pravdepodobne si vybavíte Škandináviu, sever a nádhernú prírodu. Niekto si potom Nórsko spája s rybolovom či lyžovaním. Táto krajina má v každom prípade čo ponúknuť.

Preto pre vás máme 10 faktov o Nórsku, ktoré ste nevedeli.

1) Nórsko podľa indexu prosperity od inštitútu Legatum, ponúka najlepšie podmienky na život na svete – v rebríčku krajín sa umiestnilo na prvom mieste.

2) Nóri sú vášnivými konzumentmi kávy. Najviac kávy na svete konzumujú Fíni, na druhom mieste je potom práve Nórsko. Priemerný Nór spotrebuje 7,2 kilogramu kávy ročne. Dokonca sa tu pije aj „Karsk“, čo je káva zmiešaná s vodkou.

3) Hoci to môže byť celkom prekvapivé, Nóri milujú Tacos (mexické menšie tortilly plnené zmesou). V supermarketoch môžete nájsť špeciálny regál, či gastro zariadenie vyhradený iba pre rôzne tortilly, čili omáčky a podobne. Tacos sa v Nórsku konzumuje prevažne v piatok a sami Nóri ho nazývajú Tacos piatok.

4) S nákupom alkoholu je to v Nórsku trochu komplikovanejšie. V klasických supermarketoch si môžete zakúpiť jedine pivo a cider (nápoje do 4,75% alkoholu). Tvrdý alkohol sa tu dá kúpiť iba v štátnej spoločnosti Vinmonopolet, ktorá má na predaj tvrdého alkoholu monopol. Aby toho nebolo málo, Vinmonopolet má krátku otváraciu dobu a napríklad v nedeľu je zatvorený po celý deň.

5) Nórsko je štát s najväčším predajom elektrických áut na hlavu na svete. Vláda tu totiž ponúkala rôzne daňové úľavy a zvýhodnenia. Pred nedávnom však vláda tieto úľavy zastavila. Uvedomila si totiž, že v Nórsku nie je dostatok nabíjacích staníc, ktoré by dokázali uspokojiť tak veľký počet elektromobilov.

6) Nóri žijúci blízko hraníc so Švédskom často jazdia nakupovať potraviny do Švédska, pretože tam sú lacnejšie. Big Mac sa vo švédskom McDonalde predáva o tretinu lacnejšie ako v nórskom. Na hraniciach Nórska so Švédskom sa dokonca objavili reklamné billboardy od McDonaldu, ktoré porovnávajú nórsku a švédsku cenu Big Macu.

7) Čas obeda je v Nórsku od 11 do 12 hodín. Rovnako je tu normálne mať večeru už o 16. hodine popoludní, najneskôr potom okolo osemnástej hodiny.

8) Hoci si to mnoho ľudí neuvedomuje, Nórsko ponúka celý rad ostrovov. Najviac obyvateľov žije na ostrove Hinnøya (približne 30 000).

9) Nórskou špecialitou je Brunost, čo je hnedý syr, ktorý je medzi Normi ​​veľmi obľúbený. Úplne normálne je, konzumovať ho na sladko s džemom a vaflami.

10) V Nórsku je veľmi málo fajčiarov. Avšak mnoho ľudí tu užíva snus, čo je špeciálne upravený tabak, ktorý sa vkladá pod hornú peru. Dokonca je tu viac užívateľov snusu ako klasických fajčiarov.

 

Zdroj: https://cultures.cz/
Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3xzErxg
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Náš tip Novinky Osobnosti Lines outdoor Príroda Šport

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov

Výzva, na akú Slovensko čakalo dlhých 18 rokov. Po Majstrovstvách Európy a Svetovom pohári, ktoré naša krajina hostila v rokoch 2003 a 2005, sa už tento víkend stanú južné svahy Chopka dejiskom svetového šampionátu v skialpinizme. Zmerať sily s aktuálnou majsterkou sveta, Horehronkou Mariannou Jagerčíkovou, si môže aj široká verejnosť. 160 pretekárov zo 17 krajín sveta Na prelome marca […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Tlačová správa

Do chorvátske Rijeky vyrazia vlaky zo Slovenska trikrát týždenne

Chorvátsko je dlhodobo jednou z najobľúbenejších letných destinácií, kam jazdia statisíce Slovákov a Čechov, a stále populárnejšia je cesta na dovolenku vlakom. Priame vlakové spojenie spoločnosti RegioJet bude v tomto roku premávať zo Slovenska a Českej republiky do chorvátskej Rijeky trikrát týždenne. Čedok spúšťa preto predaj vlakových zájazdov so spiatočnými lístkami, ubytovaním a transfermi, aby si turisti svoju […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej