ONLINE MAGAZIN

10 FAKTOV O NÓRSKU, KTORÉ STE MOŽNO NEVEDELI

Keď sa povie Nórsko, pravdepodobne si vybavíte Škandináviu, sever a nádhernú prírodu. Niekto si potom Nórsko spája s rybolovom či lyžovaním. Táto krajina má v každom prípade čo ponúknuť.

Preto pre vás máme 10 faktov o Nórsku, ktoré ste nevedeli.

1) Nórsko podľa indexu prosperity od inštitútu Legatum, ponúka najlepšie podmienky na život na svete – v rebríčku krajín sa umiestnilo na prvom mieste.

2) Nóri sú vášnivými konzumentmi kávy. Najviac kávy na svete konzumujú Fíni, na druhom mieste je potom práve Nórsko. Priemerný Nór spotrebuje 7,2 kilogramu kávy ročne. Dokonca sa tu pije aj „Karsk“, čo je káva zmiešaná s vodkou.

3) Hoci to môže byť celkom prekvapivé, Nóri milujú Tacos (mexické menšie tortilly plnené zmesou). V supermarketoch môžete nájsť špeciálny regál, či gastro zariadenie vyhradený iba pre rôzne tortilly, čili omáčky a podobne. Tacos sa v Nórsku konzumuje prevažne v piatok a sami Nóri ho nazývajú Tacos piatok.

4) S nákupom alkoholu je to v Nórsku trochu komplikovanejšie. V klasických supermarketoch si môžete zakúpiť jedine pivo a cider (nápoje do 4,75% alkoholu). Tvrdý alkohol sa tu dá kúpiť iba v štátnej spoločnosti Vinmonopolet, ktorá má na predaj tvrdého alkoholu monopol. Aby toho nebolo málo, Vinmonopolet má krátku otváraciu dobu a napríklad v nedeľu je zatvorený po celý deň.

5) Nórsko je štát s najväčším predajom elektrických áut na hlavu na svete. Vláda tu totiž ponúkala rôzne daňové úľavy a zvýhodnenia. Pred nedávnom však vláda tieto úľavy zastavila. Uvedomila si totiž, že v Nórsku nie je dostatok nabíjacích staníc, ktoré by dokázali uspokojiť tak veľký počet elektromobilov.

6) Nóri žijúci blízko hraníc so Švédskom často jazdia nakupovať potraviny do Švédska, pretože tam sú lacnejšie. Big Mac sa vo švédskom McDonalde predáva o tretinu lacnejšie ako v nórskom. Na hraniciach Nórska so Švédskom sa dokonca objavili reklamné billboardy od McDonaldu, ktoré porovnávajú nórsku a švédsku cenu Big Macu.

7) Čas obeda je v Nórsku od 11 do 12 hodín. Rovnako je tu normálne mať večeru už o 16. hodine popoludní, najneskôr potom okolo osemnástej hodiny.

8) Hoci si to mnoho ľudí neuvedomuje, Nórsko ponúka celý rad ostrovov. Najviac obyvateľov žije na ostrove Hinnøya (približne 30 000).

9) Nórskou špecialitou je Brunost, čo je hnedý syr, ktorý je medzi Normi ​​veľmi obľúbený. Úplne normálne je, konzumovať ho na sladko s džemom a vaflami.

10) V Nórsku je veľmi málo fajčiarov. Avšak mnoho ľudí tu užíva snus, čo je špeciálne upravený tabak, ktorý sa vkladá pod hornú peru. Dokonca je tu viac užívateľov snusu ako klasických fajčiarov.

 

Zdroj: https://cultures.cz/
Viac informácií nájdete tu: https://bit.ly/3xzErxg
Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej