ONLINE MAGAZIN

Prízrakom lesov Serengeti je kráľovská leopardica

Z temných zákutí lesov Serengeti sa kedykoľvek môže bez varovania vynoriť leopardica, kráľovná a prízrak, ktorá tu číha na svoju korisť.

Hlavným dôvodom je jej päťmesačné mláďa, ktoré musí nakŕmiť. Pre niekoho jej útok bude znamenať náhlu a predčasnú smrť, ale pre ňu a jej potomka prežitie na ďalších pár dní. Leopardica dokáže byť celé dni takmer neviditeľná a potom sa náhle vynorí ako tieň a neočakávane zaútočí.

Prvé mesiace života predstavujú pre leoparda najväčšie nebezpečie. Mláďa je bezbranné a vydané napospas nepriateľom. Minimálne vo chvíli, kedy jej mama loví alebo na chvíľu prestane dávať pozor. Zaujímavé je, že najväčším nepriateľom leopardov sú tiež mačkovité šelmy a to levy. Tí dokážu využiť akúkoľvek príležitosť k útoku.

Vo chvíli, kedy nie je leopardiaa a jej mláďa v priamom nebezpečí, snaží sa matka zaistiť pre obe potravu a vodu.
Úzke rieky parku Serengeti poskytujú v sezóne dostatok vody, ale ako nastane obdobie sucha, jej pramene vysychajú a boj o tekutiny je omnoho náročnejší.
Posledné zdroje pitnej vody sa skrývajú v tieni lesov.
Ako potrava sú ideálne prasiatka bradavičné, ktoré sa skrývajú v norách.

Mladý leopard musí mamahotel čoskoro opustiť. Do teritória jeho matky prišiel nový nápadník „puberťák“ tak musí hľadať nové teritórium. Ba čo viac získa dve nové, mladšie sestry. Tie sa môžu čoskoro stať kráľovnami lesov a prevziať tak žezlo po svojej matke. Zábery párenia leopardov sú veľkou raritou, ktoré sa podaria natočiť len málokomu.

 

 

Pútavý dvojdielny televízny seriál s názvom Leopardica sleduje tento nádherný príbeh. Jeho prvý diel vysiela v premiére televízna stanica Viasat Nature, od pondelka 2. mája o 20:00rámci pásma dokumentov Mesiac veľkých mačiek. Nenechajte si ujsť pohľad na tieto nádherné mačky!

 

Trailer: https://youtu.be/qbdIHGR0APM

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Príroda

Rok v Škótsku, to je iná divočina!

Prímorské podnebie predurčuje Škótsko k tomu, aby bola tamojšia príroda rozmanitá  a krásna, ale zároveň drsná. Ak vás vždy priťahovala táto destinácia, kvôli histórii, ručíme vám za to, že jej príroda tiež stojí za to. Pripravte si však pršiplášte a dáždniky, pretože ako vám prezradia jej zvierací obyvatelia, život v tamojšej divočine nie je vôbec jednoduchý. Krásna príroda, ktorá […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Tlačová správa

Obce Šumiac a Telgárt spojila nová bezpečná cyklistická trasa

Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

VEĽKÁ PRÁZDNINOVÁ ZÁBAVA NA ZÁMKU SCHLOSS HOF

Od 6. augusta do 4. septembra sa dianie na zámku Schloss Hof nesie v znamení letných prázdnin. Počas celého jedného mesiaca je k dispozícii pestrý program s kreatívnymi workshopmi, divadelnými i hudobnými vystúpeniami. Na návštevu príde gašparko aj kúzelník.   Schloss Hof Kinder springen vor Schloss(c)SKB Foto: Astrid Knie Ak sa rozhodnete pre návštevu zámku […]

Čítať ďalej