ONLINE MAGAZIN

Jazda na drezine – jedinečný zážitok v Burgenlande !

Naše predstavenie tejto turistickej atrakcie začnem jednoduchým opisom, čo je vlastne drezina za dopravný prostriedok…

Drezina je ľahké koľajové vozidlo, slúžiace na dopravu niekoľkých pasažierov. Väčšinou sa používa  na služobné účely v rámci koľajovej dopravy. Drezina môže byť poháňaná mechanicky –  silou svalov, alebo je vybavené motorom. Názov je odvodený od mena vynálezcu Karla Draisa, konštruktéra predchodcu dnešných bicyklov.
Dreziny boli konštruované  na princípe bicyklov, motocyklov alebo automobilov. Existovali aj drezíny postavené ako jednoduché auto s kľukou a dvojzvratnou pákou (pumpovacia drezína – obdoba princípu starých ručných hasičských striekačiek).

V poslednej dobe sa vo viacerých turistických destináciách udomácnil nový druh atrakcie, odvodenej  práve od tohto dopravného prostriedku.
Jednu z týchto zážitkových ponúk sme si vyskúšali aj my z redakcie Slovak Lines magazínu.

Voľba padla na ponuku Sonnenland Draisinentour , rakúskej spoločnosti, ktorá sa nachádza v strednom Burgenlande. Na starej železničnej trati, s dĺžkou 23 kilometrov,  môže si prenajať drezinu a zároveň aj jazdu drezinou. V ponuke sú dreziny pre štyri až dvanásť osôb. Dreziny tejto trati sú poháňané pedálmi, rovnako ako na bicykli. Prevod cez reťaz je skonštruovaný tak, aby túto drezinu utiahol aj človek so slabšou kondičkou.

Jazda je jednoducho úžasná. Putujete stredným Burgenlandom, ktorý je naozaj malebný. Jazdu si naozaj môžete užívať. Prechádzate okolo viníc, slnečnicových polí, lesov a romantických dediniek.

Pozdĺž tejto trasy sa môžete zastaviť na miestach na to určených, vlastnoručne dať drezinu mimo trať / dvaja dospelí to zvládnu/ a navštíviť múzeum hrnčiarstva, modernej architektúry, alebo si len tak oddýchnuť a dať si niečo pod zub. A keďže ste v známom vinárskom kraji, určite nezabudnite ochutnať nejakú tú vzorku z ponúkaných vín.

Ale opatrne…Napriek tomu, že drezina sa šoféruje sama, stále musíte dávať pozor na dreziny pred vami.  Určite aj iné posádky sa kochajú a pri menšej pozornosti by ste mohli do nich naraziť.

Čo sa Vám ale určite nestane / ani fúkanie do detektoru alkoholu nehrozí/, že vám z protismeru vyrazí iná drezina. Jazdí sa totiž celý deň v jednom smere.

To značí, že párne dni sa jazdí zo smeru: Horitschonu/Neckenmarktu do Oberpullendorfu a nepárne dni naopak – z Oberpullendorfu do Horitschonu/Neckenmarktu.

A aké dreziny su k dispozícii?

Drezina Standart – 4 osoby. Dve šliabu do pedálov a dve sedia na sedadle.

Rodinná drezina – 5 osôb. Dvaja šliapu do pedálov a traja sedia.

Narodeninová – 3 osoby šliapu a dvaja si to užívajú na pohovke

Drezina Spolok – pre 7 osôb: Traja šliapu, 4 sedia pri stolíku

Drezina Spolok – pre 8 osôb, súčasťou je gauč a stolík

Drezina Spolok – pre 10 osôb, tu už je aj výčap s pivom !

Drezina Spolok –  pre 12 osôb…to už je skoro pojazdná krčma

a v neposlednom rade aj Drezina pre vozíčkarov…pre 3 osoby, dvaja poháňajú pedále a jeden má ručný pohon……

Ceny nájdete tu: https://bit.ly/3a5Q71o 

Ale s prehľadom  môžeme povedať, že pre štvorčlennú rodinu je cena porovnateľná s výletom do kina v Poluse a pukancami na kolenách. Lenže v tomto prípade po troch hodinách aj zabudnete, že ste boli v nejakom kine.

Cena za drezinu Standart sa pohybuje  od 68 Euro počas pracovného týždňa po 82 Euro počas víkendu a sviatkov… Takže to je na pohodu.

My sme si ešte dali na jednej občerstvovačke slané palacinky a pivko – no a nezruinovalo nás to.

Takže túto atrakciu vrelo odporúčame a verte – dlho budete v dobrom spomínať na túto zábavu a Spolkovú krajinu  Burgenland

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Tlačová správa

Doprajte si autentický zážitok pre celú rodinu. Stredoveké stany opäť na novom mieste!  

Rodinný výlet na obľúbené celodenné podujatie alebo stredoveký zážitok na 2 dni a 1 noc? Je len na vás, čomu dáte prednosť. Zažiť môžete aj oboje naraz! Obľúbené rodinné podujatie HRONSEKANIE (13.7.), ktoré sa každoročne koná v obci Hronsek pri Banskej Bystrici, prichádza v novom šate. Tentokrát vás prenesieme do obdobia renesancie, doby osvietencov, mysliteľov i veľkých […]

Čítať ďalej
outdoor Radíme Vám Umenie a kultúra

ZAČÍNAJÚ SA BEZPLATNÉ PREHLIADKY TRNAVY

V Trnave sa s príchodom letných prázdnin opäť začínajú konať bezplatné prehliadky mesta. Návštevníci môžu so sprievodcom absolvovať prehliadku najzaujímavejších pamiatok päť dní v týždni až do konca augusta.   Bezplatné prehliadky mesta opäť organizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism, a to od 1. júla do 30. augusta. Návštevníci môžu využiť túto možnosť každý […]

Čítať ďalej
Cestovanie Osobnosti Lines Tlačová správa

Cestovateľské návyky Slovákov sa za dve dekády výrazne zmenili

TUI ReiseCenter Slovensko oslavuje 20 rokov svojej existencie TUI ReiseCenter Slovensko sa za 20rokov svojej existencie stala vďaka vysokej spokojnosti zákazníkov poprednou cestovnou kanceláriou v republike. Na Slovensku si každoročne rezervujú zájazdy s TUI tisícky zákazníkov, ktorí sa v rámci osláv 20. výročia TUI na Slovensku môžu tešiť počas celého jubilejného roka na množstvo súťaží. […]

Čítať ďalej