ONLINE MAGAZIN

Čo je Bitcoin a ako ho využiť pri cestovaní?

Ľudia väčšinou kupujú kryptomeny kvôli investícii, ale nie je podmienkou, že musíte s Bitcoinom obchodovať. Bitcoin sa vám môže hodiť aj pri cestovaní alebo v každodennom živote. Pokiaľ s kryptomenami ešte nemáte skúsenosť, mrknite sa, čo je Bitcoin, ako môžete bitcoin využiť a kde všade môžete bitconom platiť a to nielen na cestách.

Čo je Bitcoin?
Bitcoin (BTC) je najrozšírenejšia digitálna kryptomena a internetová platobná sieť, v ktorej sa používa. Vznikol v roku 2008 a nie je kontrolovaný žiadnou svetovou vládou. Zjednodušene povedané, bitcoin je tvorený počítačmi, každý bitcoin je v podstate jeden počítačový súbor, ktorý je uložený v digitálnej peňaženke alebo bitcoinovom trezore.

Na hodnotu bitcoinu majú vplyv samotní užívatelia – kurz sa odvíja od aktuálneho dopytu.
Bitcoin je voľne zameniteľný a každá transakcia sa zaznamenáva vo verejnom zozname tzv. blockchain (ktorý zaručuje anonymitu). Samotná platba sa potom uskutočňuje takmer okamžite. čvo je určite veľkou výhodou a netrvá dlho, ako ručné prevíjanie elektromotorov.

Bitcoin má obmedzenú ponuku 21 miliónov mincí – v obehu nikdy nebude viac mincí. Posledný bitcoin by mal byť ťažený okolo roku 2140.

Jednotka bitcoinu je označovaná ako mince (1 BTC) a má 8 desatinných miest. Najmenšia jednotka je neoficiálne nazývaná satoshi. To je jedna stomilióntina jedného bitcoinu (0,00000001 BTC).

Kde kúpiť bitcoin?
Bitcoin môžete kúpiť na špecializovaných burzách ako je Bitstock, alebo v online zmenárňach ako je napríklad coinbase či simplecoin. Bitcoin kúpite aj v špeciálnych bakomatoch (bitcoinmaty) alebo môžete dostať v bitcoinoch zaplatené za odvedenú prácu alebo služby.

Kde platiť bitcoinom?
Bitcoiny sú virtuálne peniaze, s ktorými môžete v dnešnej dobe platiť na mnohých miestach platiť po celom svete. V Prahe s nimi zaplatíte v kaviarňach (napr. Paralelný Polis) alebo s nimi môžete nakupovať tovar v e-shopoch (Alza.sk) . S bitconmi môžete tiež platiť za rôzne služby ako je predlžovanie alebo registrovanie domén na Wedose, rezervovať ubytovanie a pod.

Kde všade môžete platiť bitcoinom zistíte na webe Coinmap.org. Nájdete na ňom mapu prevádzok, ktoré prijímajú bitcoiny. Rozhodne tam nie sú všetky, iba tie, ktoré sa tam registrovali, ale pokiaľ chcete preskúmať určitú lokalitu, môže byť mapa skvelou inšpiráciou.

Ako bitcoin využiť na cestách?
Čo sa týka cestovania, môže bitcoin uľahčiť cestovanie mnohým turistom. S bitcoinom môžete ľahko platiť za ubytovanie alebo letenky. Predaj leteniek cez bitcoin neponúka napr. vyhľadávač leteniek CheapAir.com, rovnako tak si cezň môžete požičať auto alebo zaplatiť v bitcoinoch za hotel. Keď už sme pri ubytovaní, mrknite na weby bitcoin.travel alebo Travala.com. Ponúka ubytovanie v hoteloch, hosteloch a súkromných izbách ako turistami obľúbený server Booking.com.

Bitcoinová peňaženka je nutnosťou
Aby ste mohli bitcoin bežne používať, musíte mať špeciálnu bitcoinovú peňaženku, ktorú si stiahnete do svojho chytrého telefónu.

Platobná karta k virtuálnej peňaženke
Na rade miest môžete platiť z vašej bitcoinovej peňaženky, ale na rade miest, bitcoiny neprijímajú. V tom prípade je najľahším spôsobom zaobstarať si k bitcoinovej peňaženke platobnú kartu.

Bude sa vám hodiť aj na cestách, pokiaľ z nejakého dôvodu (či už kvôli bezpečnosti, nie veľmi výhodnom kurze atď.) nechcete využívať svoju českú platobnú kartu.

Dobrou voľbou je platobná karta Wirex, kam môžete nahrať svoje virtuálne mince a potom s ňou platiť všade ako so svojou platobnou kartou. Nahraté bitcoiny sa automaticky konvertujú na miestnu menu. Výhodou karty Wirex je aj cashback. S každou platbou získate späť určité percento z utratenej čiastky. Nevýhodou sú poplatky, pokiaľ službu nevyužívate.

Obľúbená je aj platobná karta od firmy Bitwala. Pokiaľ máte navyše platobnú kartu Revolut, budete mať výbery z bankomatov zadarmo a peniaze môžete ľahko prevádzať medzi Bitwala kartou a Revolut kartou cez mobilnú aplikáciu.

Zdroj: https://www.cestujsnadno.cz/

Viac informácií na: https://bit.ly/3kZNLn5

Foto: pixbay.com

Mohlo by vás zaujímať:

Architektúra Cestovanie Náš tip Radíme Vám

Brno – v tomto meste žiadna nuda neexistuje

Nuda v Brne – názov českého filmu, ktorý sa vžiadnom pripade nedá spájať s týmto mestom. Práve naopak. Je zábavne, kultúrne, moderné a je vždy pripravené ponúknuť svojim návštevníkom niečo zaujímavé a nevšedné. Aj preto sme pripravení vám sprostredkovať informácie a ponuky, ktoré toto mesto svojím návštevníkom ponúka. Počas troch dní sme návštivili s redakciou […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Reklamná ponuka Zdravie

Ktoré aquaparky navštíviť počas zimných mesiacov?

Mrazivé počasie a pol metra snehu. To je predstava ideálnej dovolenky pre väčšinu milovníkov chladnejších mesiacov. S príchodom zimného počasia však letné radovánky končiť nemusia ani pre tých z vás, ktorí pred zimnou lyžovačkou preferujú zábavu vo vodných parkoch. Väčšina slovenských aquaparkov má totiž svoje brány otvorené celoročne. Jedným z najobľúbenejších a najznámejších aquaparkov na Slovensku je bezpochyby Aquapark […]

Čítať ďalej
Náš tip Radíme Vám Technika Technológie

Najlepšie produkty Honor, ktoré si môžete zaobstarať na čierny piatok

Značka Honor bola vždy známa svojimi kvalitnými a cenovo dostupnými produktmi. A tento čierny piatok ponúka úžasné ponuky na svoje špičkové produkty! Ak si chcete zaobstarať nový telefón, notebook alebo napríklad chytré hodinky, určite sa pozrite na tieto ponuky! V tomto blogu preberieme 6 najlepších produktov Honor, ktoré by ste si mali zaobstarať na Čierny […]

Čítať ďalej