ONLINE MAGAZIN

Čo je Bitcoin a ako ho využiť pri cestovaní?

Ľudia väčšinou kupujú kryptomeny kvôli investícii, ale nie je podmienkou, že musíte s Bitcoinom obchodovať. Bitcoin sa vám môže hodiť aj pri cestovaní alebo v každodennom živote. Pokiaľ s kryptomenami ešte nemáte skúsenosť, mrknite sa, čo je Bitcoin, ako môžete bitcoin využiť a kde všade môžete bitconom platiť a to nielen na cestách.

Čo je Bitcoin?
Bitcoin (BTC) je najrozšírenejšia digitálna kryptomena a internetová platobná sieť, v ktorej sa používa. Vznikol v roku 2008 a nie je kontrolovaný žiadnou svetovou vládou. Zjednodušene povedané, bitcoin je tvorený počítačmi, každý bitcoin je v podstate jeden počítačový súbor, ktorý je uložený v digitálnej peňaženke alebo bitcoinovom trezore.

Na hodnotu bitcoinu majú vplyv samotní užívatelia – kurz sa odvíja od aktuálneho dopytu.
Bitcoin je voľne zameniteľný a každá transakcia sa zaznamenáva vo verejnom zozname tzv. blockchain (ktorý zaručuje anonymitu). Samotná platba sa potom uskutočňuje takmer okamžite. čvo je určite veľkou výhodou a netrvá dlho, ako ručné prevíjanie elektromotorov.

Bitcoin má obmedzenú ponuku 21 miliónov mincí – v obehu nikdy nebude viac mincí. Posledný bitcoin by mal byť ťažený okolo roku 2140.

Jednotka bitcoinu je označovaná ako mince (1 BTC) a má 8 desatinných miest. Najmenšia jednotka je neoficiálne nazývaná satoshi. To je jedna stomilióntina jedného bitcoinu (0,00000001 BTC).

Kde kúpiť bitcoin?
Bitcoin môžete kúpiť na špecializovaných burzách ako je Bitstock, alebo v online zmenárňach ako je napríklad coinbase či simplecoin. Bitcoin kúpite aj v špeciálnych bakomatoch (bitcoinmaty) alebo môžete dostať v bitcoinoch zaplatené za odvedenú prácu alebo služby.

Kde platiť bitcoinom?
Bitcoiny sú virtuálne peniaze, s ktorými môžete v dnešnej dobe platiť na mnohých miestach platiť po celom svete. V Prahe s nimi zaplatíte v kaviarňach (napr. Paralelný Polis) alebo s nimi môžete nakupovať tovar v e-shopoch (Alza.sk) . S bitconmi môžete tiež platiť za rôzne služby ako je predlžovanie alebo registrovanie domén na Wedose, rezervovať ubytovanie a pod.

Kde všade môžete platiť bitcoinom zistíte na webe Coinmap.org. Nájdete na ňom mapu prevádzok, ktoré prijímajú bitcoiny. Rozhodne tam nie sú všetky, iba tie, ktoré sa tam registrovali, ale pokiaľ chcete preskúmať určitú lokalitu, môže byť mapa skvelou inšpiráciou.

Ako bitcoin využiť na cestách?
Čo sa týka cestovania, môže bitcoin uľahčiť cestovanie mnohým turistom. S bitcoinom môžete ľahko platiť za ubytovanie alebo letenky. Predaj leteniek cez bitcoin neponúka napr. vyhľadávač leteniek CheapAir.com, rovnako tak si cezň môžete požičať auto alebo zaplatiť v bitcoinoch za hotel. Keď už sme pri ubytovaní, mrknite na weby bitcoin.travel alebo Travala.com. Ponúka ubytovanie v hoteloch, hosteloch a súkromných izbách ako turistami obľúbený server Booking.com.

Bitcoinová peňaženka je nutnosťou
Aby ste mohli bitcoin bežne používať, musíte mať špeciálnu bitcoinovú peňaženku, ktorú si stiahnete do svojho chytrého telefónu.

Platobná karta k virtuálnej peňaženke
Na rade miest môžete platiť z vašej bitcoinovej peňaženky, ale na rade miest, bitcoiny neprijímajú. V tom prípade je najľahším spôsobom zaobstarať si k bitcoinovej peňaženke platobnú kartu.

Bude sa vám hodiť aj na cestách, pokiaľ z nejakého dôvodu (či už kvôli bezpečnosti, nie veľmi výhodnom kurze atď.) nechcete využívať svoju českú platobnú kartu.

Dobrou voľbou je platobná karta Wirex, kam môžete nahrať svoje virtuálne mince a potom s ňou platiť všade ako so svojou platobnou kartou. Nahraté bitcoiny sa automaticky konvertujú na miestnu menu. Výhodou karty Wirex je aj cashback. S každou platbou získate späť určité percento z utratenej čiastky. Nevýhodou sú poplatky, pokiaľ službu nevyužívate.

Obľúbená je aj platobná karta od firmy Bitwala. Pokiaľ máte navyše platobnú kartu Revolut, budete mať výbery z bankomatov zadarmo a peniaze môžete ľahko prevádzať medzi Bitwala kartou a Revolut kartou cez mobilnú aplikáciu.

Zdroj: https://www.cestujsnadno.cz/

Viac informácií na: https://bit.ly/3kZNLn5

Foto: pixbay.com

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej