ONLINE MAGAZIN

Vikingovia: Vedci preukázali domnienky o ženách bojovníčkach

Mali vikingské ženy možnosť stať sa bojovníčkami, alebo je to iba obyčajný mýtus?
V mnohých historických filmoch aj seriáloch sa nám objavujú ženské bojovníčky. Väčšina týchto seriálov si, bohužiaľ, históriu trochu prikrášľuje. Ešte pred pár rokmi by historici odsúdili aj postavu zo seriálu Vikingovia – bojovníčku Lagerthu (Katheryn Winnick). Teraz je však vďaka novým poznatkom možné uznať, že niektoré vikinské ženy skutočne mohli byť bojovníkmi.

Je známe, že vikingské ženy mali oveľa viac práv, než by sa v tom čase mohlo očakávať. Žena mohla napríklad vlastniť majetok, mať svoje poľovnícke potreby, rozviesť sa a požadovať späť svoje veno.
Čo sa týka manželstva, muž síce bol “pánom domu“, ale v skutočnosti to bola žena, kto sa o väčšinu vecí doma starala a rozhodovala. Nemyslíme iba upratovanie, pranie a varenie, ale rozhodovala napríklad aj o peniazoch. Aký majetok sa kúpi a aký sa predá, o hospodárskych zvieratách a úrode. Možno sa vám to zdá málo, ale po celý čas stredoveku, až na nejaké výnimky, sa tohto práva ženám nedostávalo.

Pri skúmaní vikingskej kultúry sa premýšľalo, či by sa v bohatej histórii vikingského vojny mohli objavovať aj silné a bojaschopné ženy. Vďaka výskumu štokholmských vedcov a ich publikácii American Journal of Anthropology to môžeme teraz aj potvrdiť.

Pomocou DNA analýz zistili, že v hrobe z 10. storočia sa nachádza ženská kostra. V hrobe spoločne s kostrou sa nachádzali rôzne zbrane, napríklad šípy, vojnový nôž, meč, sekera, kopije a dva štíty, čo napovedá, že by táto žena mohla byť aktívnou súčasťou bojov.
V hrobe tiež vedci našli pozostatky dvoch koní a hracie figúrky s doskou. Hracie figúrky naznačujú, že osoba bola znalá bojovej stratégie, a tým pádom musela mať vysoké vojenské postavenie. Je to teda prvé oficiálne genetické potvrdenie existencie ženskej vikingskej bojovníka.
Toto však nie je prvý hrob, v ktorom sa našli ženské pozostatky. Už skôr sa našli ženské a mužské pozostatky obklopené zbraňami a brnením. To však nič nedokazovalo, pretože pohreby Vikingov sú známe tým, že sa zomrelí nechávali spaľovať so svojim majetkom. Pretože Vikingovia mohli vlastniť otrokyne, mohli sa do hrobov dostať aj pozostatky týchto žien.

Našli sa aj hroby vysokopostavených a zámožných žien. Napríklad loď Oseberg, ktorá je jednou z najzachovalejších a najvybavenejších hrobiek vôbec.
Na lodi boli nájdené pozostatky dvoch žien, 13 koní, 2 psov, 2 volov, drevený povoz, 3 postele, drevená truhla a 4 drevené sane vrátane niekoľkých ďalších predmetov značiacich vysoký vplyv. Bohužiaľ tu neboli nájdené žiadne zbrane ani iné predmety, ktoré by dokazovali, že nájdené ženy boli bojovníkmi.
Všetky tieto objavy však dokazujú, že vikingská spoločnosť nebola čisto patriarchálna, ale že aj ženy tu mohli mať silný vplyv a vysoké postavenie, s veľkou pravdepodobnosťou stáli aj na čele vojnových družín severských kráľov.

Zdroj: youtube, fandimeserialum.cz, independent.co.uk/

Viac informácií na: https://bit.ly/3rbBJdT

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Film Náš tip Radíme Vám

Poznáte príbeh Čiernych panterov, prvej afroamerickej jednotky?

Druhá svetová vojna je v plnom prúde a 761. tankový prápor, známy ako Black Panthers, chce odvážne čeliť nepriateľovi. Ten však nečíha len v zahraničí, ale aj doma v Spojených štátoch. Rasová segregácia, rasistické zákony Jima Crowa aj opovrhovanie od bielych generálov postavili tento afroamerický prápor do nezávideniahodnej situácie. Aj nacistickí zajatci mali viac práv ako oni.  Aj napriek […]

Čítať ďalej
Cestovanie Osobnosti Lines Príroda Radíme Vám

Ako som v Číne s rodinou hľadal stratené svety, ale aj seba samého

Stáli sme na vrchole pohoria Cangshan v južnej Číne vo výške 3300 metrov nad morom. Od rána sme prekonali výškový rozdiel vyše tisíc metrov a našliapali dvadsaťtri kilometrov. Zle sa nám dýchalo. Vzduch bol riedky a z chmár sa vynárali ledva viditeľné, zasnežené končiare. Boli sme premočení od ustavičného dažďa. Spomenul som si na veľkého […]

Čítať ďalej
Film Náš tip outdoor Príroda

Adventure Kayak Trip Norway 2022

Každoročný kajakársky výlet, niekam na zaujímavé miesta. Tentoraz Nórsko a hneď láska na prvý pohľad. Nórsko je nesmierne zaujímavá a krásna krajina. Kto túto krajinu niekedy navštívil, mi iste dá za pravdu. Natočili sme amatérsky – možno dokument, alebo skôr videjko pre radosť a spomienku. Každopádne sme nejaký ten drink popili a pri natačaní sme […]

Čítať ďalej