ONLINE MAGAZIN

Vikingovia: Vedci preukázali domnienky o ženách bojovníčkach

Mali vikingské ženy možnosť stať sa bojovníčkami, alebo je to iba obyčajný mýtus?
V mnohých historických filmoch aj seriáloch sa nám objavujú ženské bojovníčky. Väčšina týchto seriálov si, bohužiaľ, históriu trochu prikrášľuje. Ešte pred pár rokmi by historici odsúdili aj postavu zo seriálu Vikingovia – bojovníčku Lagerthu (Katheryn Winnick). Teraz je však vďaka novým poznatkom možné uznať, že niektoré vikinské ženy skutočne mohli byť bojovníkmi.

Je známe, že vikingské ženy mali oveľa viac práv, než by sa v tom čase mohlo očakávať. Žena mohla napríklad vlastniť majetok, mať svoje poľovnícke potreby, rozviesť sa a požadovať späť svoje veno.
Čo sa týka manželstva, muž síce bol “pánom domu“, ale v skutočnosti to bola žena, kto sa o väčšinu vecí doma starala a rozhodovala. Nemyslíme iba upratovanie, pranie a varenie, ale rozhodovala napríklad aj o peniazoch. Aký majetok sa kúpi a aký sa predá, o hospodárskych zvieratách a úrode. Možno sa vám to zdá málo, ale po celý čas stredoveku, až na nejaké výnimky, sa tohto práva ženám nedostávalo.

Pri skúmaní vikingskej kultúry sa premýšľalo, či by sa v bohatej histórii vikingského vojny mohli objavovať aj silné a bojaschopné ženy. Vďaka výskumu štokholmských vedcov a ich publikácii American Journal of Anthropology to môžeme teraz aj potvrdiť.

Pomocou DNA analýz zistili, že v hrobe z 10. storočia sa nachádza ženská kostra. V hrobe spoločne s kostrou sa nachádzali rôzne zbrane, napríklad šípy, vojnový nôž, meč, sekera, kopije a dva štíty, čo napovedá, že by táto žena mohla byť aktívnou súčasťou bojov.
V hrobe tiež vedci našli pozostatky dvoch koní a hracie figúrky s doskou. Hracie figúrky naznačujú, že osoba bola znalá bojovej stratégie, a tým pádom musela mať vysoké vojenské postavenie. Je to teda prvé oficiálne genetické potvrdenie existencie ženskej vikingskej bojovníka.
Toto však nie je prvý hrob, v ktorom sa našli ženské pozostatky. Už skôr sa našli ženské a mužské pozostatky obklopené zbraňami a brnením. To však nič nedokazovalo, pretože pohreby Vikingov sú známe tým, že sa zomrelí nechávali spaľovať so svojim majetkom. Pretože Vikingovia mohli vlastniť otrokyne, mohli sa do hrobov dostať aj pozostatky týchto žien.

Našli sa aj hroby vysokopostavených a zámožných žien. Napríklad loď Oseberg, ktorá je jednou z najzachovalejších a najvybavenejších hrobiek vôbec.
Na lodi boli nájdené pozostatky dvoch žien, 13 koní, 2 psov, 2 volov, drevený povoz, 3 postele, drevená truhla a 4 drevené sane vrátane niekoľkých ďalších predmetov značiacich vysoký vplyv. Bohužiaľ tu neboli nájdené žiadne zbrane ani iné predmety, ktoré by dokazovali, že nájdené ženy boli bojovníkmi.
Všetky tieto objavy však dokazujú, že vikingská spoločnosť nebola čisto patriarchálna, ale že aj ženy tu mohli mať silný vplyv a vysoké postavenie, s veľkou pravdepodobnosťou stáli aj na čele vojnových družín severských kráľov.

Zdroj: youtube, fandimeserialum.cz, independent.co.uk/

Viac informácií na: https://bit.ly/3rbBJdT

Foto: depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

Náš tip Nezaradené Osobnosti Lines

Spomienka na JFK

60. výročie úmrtia prezidenta Kennedyho V novembri odvysiela televízna stanica Viasat History sériu dokumentov pri príležitosti 60. výročia jedného z najšokujúcejších a dejiny určujúcich momentov 20. storočia, atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho. Počas dvoch nedieľ (19. a 26. novembra) predstaví Viasat History tri nové dokumenty, ktoré odhalia nové skutočnosti z osudného dňa 22. novembra, ktorý otriasol […]

Čítať ďalej
Osobnosti Lines outdoor Šport Tlačová správa

Nosičská stovka 2023: Horkú výzvu v Tatrách najlepšie zvládol Filip Zacher  

Hrebienok, 6. novembra 2023 – Vysokohorská výzva znovu preverila vytrvalosť a odhodlanie horských nosičov, ktorí sa tentokrát museli navyše vysporiadať i s nepriaznivým novembrovým počasím. Najrýchlejšie si s náročnou traťou, 200 metrovým prevýšením a 100 kg nákladom piva Radegast poradil Filip Zacher. Ženy sa popasovali  s 30 kg nákladom a ako prvá do cieľa dorazila Teja Šuligová. Tohtoročný 22. ročník legendárnej súťaže […]

Čítať ďalej
Film Náš tip Radíme Vám

Nevyriešená záhada: Kde je posledné miesto odpočinku slávnej Kleopatry?

Po stáročiach hľadania sa Kleopatrina hrobka stále nenašla, ale zdá sa, že nedávne objavy nás konečne priblížia k miestu odpočinku poslednej egyptskej kráľovnej. Po hrobe kráľovnej pátra aj štvordielny dokument Kleopatrina tajná hrobka, ktorý bude mať premiéru na Viasat History 3. októbra o 21:00. Pomocou 3D modelov, rekonštrukcií a návštev pôvodných miest zbiera nové stopy. […]

Čítať ďalej