ONLINE MAGAZIN

V Bratislave sa otvorila výstava Česko bez bariér

Po úspešnej výstave Olomouc z po(d)hledu prichádzajú po roku na Hviezdoslavovo námestie v Bratislave ďalšie fotografie Tomáša Helíska: Česko bez bariér. Autor precestoval na svojom vozíčku šesť českých krajov, aby predstavil ich krásy slovenským turistom. Výstavu pripravilo zahraničné zastúpenie agentúry CzechTourism Slovensko v spolupráci s Českým centrom Bratislava a českými regiónmi. Záštitu prevzali Jeho Excelencia veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý a starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

 

Zdá sa, že cestovný ruch sa po dvoch nepriaznivých rokoch vracia do formy a nás teší, že Slováci nestrácajú o Českú republiku záujem. Druhú priečku v príjazdoch z celého sveta si pevne držia už od roku 2015. Návštevnícka ponuka sa v Česku neustále rozširuje a skvalitňuje tak, aby nikoho nediskriminovala. Sme radi, že sa našej výzvy zmapovať regióny z pohľadu vozičkára zhostil fotograf Tomáš Helísek, ktorého olomouckú výstavu sme úspešne predstavili slovenskému publiku v minulom roku,“ hovorí Nora Gill, riaditeľka CzechTourism Slovensko.

 

V lete 2021 podnikol autor fotografické cesty do rôznych zákutí Čiech, Moravy a Sliezska, kde sa mu plne venovali regionálni partneri projektu. „Spojenie fotografie a cestovania po českých regiónoch pre mňa malo obrovský význam! Užívať si krásne miesta, objavovať lokality, mestá, kde som ešte nebol, bolo niekedy aj dobrodružstvom. Navyše cennou skúsenosťou z pohľadu vozičkára a riešenia bezbariérovosti,” opisuje fotograf Tomáš Helísek.

 

 

Výstava je pozvánkou na návštevu Stredných Čiech, Východných Čiech, Južnej Moravy, Olomouckého kraja, Východnej Moravy a Severnej Moravy a Sliezska. Fotografie ukazujú UNESCO pamiatky, atraktívne industriálne a kultúrne dedičstvo, aj výhľady na krajinu z unikátnej rozhľadne. Inšpiráciu na cestovanie dostanú nielen handicapovaní návštevníci, ale aj rodiny s malými deťmi, turisti so zníženou pohyblivosťou a všetci potenciálni výletníci či dovolenkári, ktorí si vyberú za svoj cieľ Česko. „Verím, že sa snímky budú páčiť a inšpirujú k návšteve tých, ktorí tieto miesta buď ešte vôbec nepoznajú alebo v nich už dlho neboli,“ dodáva Nora Gill.

 

Fotografie Tomáša Helíska si môžu návštevníci pozrieť na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave do 19. mája 2022. Následne sa presunú do Trenčína, kde budú vystavené na Mierovom námestí od 21. do 27. mája 2022. Výstavu Česko bez bariér dopĺňa jej indoorová časť, ktorá bude prístupná pre záujemcov v Zichyho paláci v Bratislave od 6. do 28. mája 2022.

 

Tomáš Helísek (1. 3. 1986) je životný viacbojár, jazdec na handbiku, fotograf a hlavne srdciar, ktorý pomáha v neziskovom sektore. Od narodenia má mozgovú obrnu a prekonal 13 operácií chrbtice. Pochádza zo severu Moravy, ale v Olomouci žije 10 rokov a toto mesto sa pre neho stalo srdcovou záležitosťou. Miluje život, svoju rodinu, ľudí a aj napriek svojmu handicapu sa snaží žiť na maximum. Osud mu v živote nadelil zopár nepríjemností a musel tvrdo bojovať. Neskôr si začal plniť sny a aktívne športovať. K foteniu sa aktívne dostal v roku 2011, ale už ako dieťa ho fascinovali fotoaparáty všetkého druhu. Má za sebou úspešnú výstavu Olomouc z po(d)hledu, ktorá v roku 2021 putovala po slovenských mestách, ďalej semifinále súťaže Fototalent 2019, ale aj dlhodobú spoluprácu s Academia Film Olomouc.

 

Organizátorom výstavy je CzechTourism Slovensko.

 

Partneri výstavy: Veľvyslanectvo Českej republiky v Bratislave, Bratislava-Staré Mesto, České centrum Bratislava, Moravian-Silesian Tourism, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, Destinační společnost Východní Čechy, Středočeská centrála cestovního ruchu, Turistická oblast Kutnohorsko Kolínsko a Leo Express.

 

Foto na titulke: Výstava Tomas Helisek_Hviezdoslavovo námestie 2022

Zdroj: CzechTourism Slovensko

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Gastronómia Radíme Vám

Zážitok z adventných trhov: Vyberáme tie najkrajšie v Dolnom Rakúsku

Príroda, uličky s pivničkami, zámky, hrady, ale aj námestia v dedinkách či mestách sú súčasťou adventu v Dolnom Rakúsku. Vybrali sme pre vás tie najoriginálnejšie adventné trhy, ktoré ponúkajú jedinečné zážitky, a zároveň prinášame niekoľko skvelých tipov na ďalšie miesta, ktoré stojí za to navštíviť počas čarovného adventného obdobia.   Advent v Puchbergu sa predstaví v […]

Čítať ďalej
Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Náš tip Nezaradené Osobnosti Lines

Spomienka na JFK

60. výročie úmrtia prezidenta Kennedyho V novembri odvysiela televízna stanica Viasat History sériu dokumentov pri príležitosti 60. výročia jedného z najšokujúcejších a dejiny určujúcich momentov 20. storočia, atentátu na prezidenta Johna F. Kennedyho. Počas dvoch nedieľ (19. a 26. novembra) predstaví Viasat History tri nové dokumenty, ktoré odhalia nové skutočnosti z osudného dňa 22. novembra, ktorý otriasol […]

Čítať ďalej