ONLINE MAGAZIN

Pravekí ľudia lovili mamutov pomocou silných jedov

Že nemali lovci mamutov ľahké obstaranie, je všetkým jasné. Vedci však objavili, že si ľudia pomáhali ešte aj inak ako len svalami, mrštnosťou a novými zbraňami. Lovci mamutov boli vyzbrojení aj jedmi, a to naprieč kontinentmi a už v paleolite. Nielen zbrane, ale práve aj jedy, zaistili ľuďom prežitie.

Pravekí lovci mamutov vynálezcovia
Tak ako už je to so všetkým, človek vymýšľal inovácie aj v čase, keď čelil mamutom, osrsteným nosorožcom, šabľozubým tigrom či medveďom. Modernizoval nielen postupy, ale hlavne nástroje. Tie nás dostali až do súčasnosti a rovnaký tlak a túžba po novom, lepšom náš ženie ďalej do budúcnosti.
Aj pravekí ľudia čelili nevyhnutnému vývoju a ten im prinášal v boji s šelmami a megafaunou nielen potravu. Približoval tiež pokrok celej spoločnosti.
Obstarávaniu potravy, respektíve mäsa sa mohli začať venovať v podstatne všetci, nielen tí najschopnejší, najrýchlejší a najmrštnejší borci, ktorí dokázali zasadiť zvieraťu len niekoľko bodných rán oštepom na to, aby ho skolili. Takých extrémne fyzicky nadaných bolo vždy po málo.

Vrhače oštepov urobili lovcov zo všetkých
Vývoj lovu naši predkovia upreli na boj na diaľku. Čím ďalej od zvieraťa, tým väčšia šanca na prežitie lovca. Tiež bolo možné zapojiť do lovu viacerých členov klanu. Obratnosť, mrštnosť a precízny zásah už neboli nutné. S vynálezom paleolitického vrhača oštepov prišla vítaná zmena. Vrhač oštepov, nazývaný tiež atlatl, zaistil silu vrhanému oštepu. Ľudia mohli začať útočiť na väčšiu vzdialenosť, a to aj na 40 m. Lovci sa však museli vysporiadať so zásadným nedostatkom skvelého vrhača oštepov. Na veľkú vzdialenosť neboli schopní zasiahnuť zviera dostatočne presne. Zvieraťu potom mohlo trvať aj niekoľko hodín, kým konečne padlo. Ľudia ho buď stratili z dohľadu, alebo ho museli prenasledovať aj kilometre ďaleko.
Vrhač oštepov patril medzi najdôležitejšie poľovnícke potreby pravekých lovcov.

Chýbajúce čriepok v histórii lovu mamutov a megafauny
Archeológovia a vedci sa preto začali zaoberať myšlienkou, kde ich bádanie a úvahy o spôsobe lovu pokrivkávajú. Bolo viac než jasné, že kúsok skladačky chýba. S elegantným vysvetlením, ktoré sa opiera o znalosti primitívnych kultúr, prišla doktorka Valentina Borgia z McDonaldovho inštitútu, ktorý je súčasťou univerzity v Cambridge.
Lov v nedávnej histórii či dokonca súčasnosti mal jednu spoločnú tému. Primitívne národy používali na usmrtenie koristi silné jedy.
Nielen slávny jed kurare, ale aj ďalšie jedy boli používané pôvodnými kmeňmi po celom svete. Aj vrhače oštepov sú niektorým týmto kmeňom dobre známe.

Lov mamutov s použitím jedu
Aj keď bol cieľ dostatočne veľký, aby sa lovec trafil, prieraznosť vrhaného oštepu nebola taká, aby zabila zviera okamžite. Na rad preto prišla novinka v podobe otrávených hrotov. Zberači znalí nielen potravy, ale aj liečiviek či jedovatých rastlín, tak poslúžili svojimi znalosťami lovcom. Spoločnosť tak využila znalosti a umu všetkých na obživu a prežitie celého kmeňa či klanu. Otrávené oštepy nemuseli zviera na mieste zabiť. Stačilo, aby ho škrabli.

Zbraň lovcov mamutov pod lupou
Dr. Borgia sa začala touto myšlienkou zaoberať už pred rokom 2014 a konečne sa dostala aj k fyzickému skúmaniu zbraní paleolitu. Spojila sily s expertkou na forenznú chémiu Michelle Carlinovú, aby zistili, že pozbierať dostatočne veľké množstvo vzoriek na porovnanie a skúmanie nebude jednoduché. Nielen preto, že ide o nálezy nesmiernej hodnoty, ale aj vďaka zaobchádzaniu archeológov. Tí ich obvykle nielen oprašujú a mechanicky očisťujú, ale tiež ich omývajú a máčajú v konzervantoch, ktoré majú predĺžiť ich zachovalosť. Toto zaobchádzanie vyhovuje archeológom, ale forenznej vede už menej. Napriek tomu sa dvojici zapálených vedkýň podarilo nazhromaždiť dostatočné množstvo exemplárov, ktorých skúmanie metódou kvapalinovej chromatografie s hmotnostným spektrometrom potvrdilo domnienku doktorky Borgia. Ľudia po celom svete už pred 30000 rokmi používali na lov otrávené oštepy, hroty či šípy. Vrhač oštepov spoločne s otráveným hrotom zaistili ľudstvu lepšie vyhliadky na bezpečnosť aj dostatok jedla.

 

Zdroj: https://bit.ly/38E3ZQ1

Viacej informácií: https://www.dotyk.cz

Foto: Depositphotos

Mohlo by vás zaujímať:

outdoor Radíme Vám Šport Technika

Pre Slovákov a Slovenky stále rozhoduje cena oproti kvalite, platí to aj pri výbere bicykla a elektrobicykla

Viac než 16 % opýtaných Slovákov a Sloveniek zvažuje v roku 2024 kúpiť bicykel alebo elektrobicykel sebe alebo rodinnému príslušníkovi. Najdôležitejšie kritéria pri výbere predajcu bicyklov sú pre zákazníkov ceny bicyklov a elektrobicyklov, kvalita servisu a opráv a tiež odbornosť a ochota personálu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Neuropea realizovala v spolupráci s CreditCall pre spoločnosť Kaktus Bike. Prieskum bol realizovaný v dňoch od 9.2.2024 […]

Čítať ďalej
Cestovanie Náš tip Novinky outdoor Umenie a kultúra

Stavať máje budú v trnavskom Kamennom mlyne aj v okolitých obciach

Akcie bohaté na spev a hudbu, pri príležitosti stavania májov, sa budú konať v utorok 30. apríla v Kamennom mlyne v Trnave, ako aj v neďalekých obciach Dolná Krupá, Suchá nad Parnou, Biely Kostol, Bohdanovce nad Trnavou a Ružindol.   O pripomenutie tradícií sa v Trnave postará univerzitný folklórny súbor Trnafčan, ktorý pripravuje druhý ročník podujatia […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

6 romantických botanických záhrad v Maďarsku, ktoré vás túto jar opantajú

V čase, keď sa jar v Maďarsku neodvratne blíži, 35 botanických záhrad v krajine ožíva kaleidoskopom farieb a vôní. Záhrady sa prebúdzajú a stávajú útočiskom, v ktorom kvety kvitnú s bezkonkurenčnou eleganciou a vytvárajú obraz zasnenej romantiky. Pre návštevníkov zo Slovenska môžu byť tieto arboréta, ktoré nájdete v blízkosti vášho bydliska, príjemným prekvapením, a sú […]

Čítať ďalej