ONLINE MAGAZIN

Elixír svalovej mladosti: Na šport nie je nikdy neskoro

Pravidelné cvičenie a posilňovanie má význam aj u starých ľudí. Nielen že zlepšuje fyzický stav, ale pôsobí priamo proti starnutiu a to je v pokročilejšom veku naozaj významný dôvod na športovanie

Pokles fyzickej výkonnosti v pokročilejšom veku má celý rad príčin.

Tím amerických a kanadských vedcov vedených Simonom Melovom zistil, že seniorom prestávajú vo svaloch pracovať mitochondrie.
Tieto malé organely sa nachádzajú vo svalových bunkách a vyrábajú energiu na prácu svalov.

Čím horšie sú na tom mitochondrie, tým menší má sval objem a tým nižší výkon podáva. Vedci porovnali intenzitu práce génov vo svaloch dvadsaťšesťročných a sedemdesiatročných mužov a žien.
Ukázalo sa, že gény vo svaloch seniorov niesli typický „starecký“ profil aktivity. Podľa výsledkov experimentu však nie je situácia seniorov beznádejná.
V Melovovej štúdii začali seniori pod odborným vedením trénovať. Nešlo o nijako vyčerpávajúce cvičenie.

Dvakrát v týždni pod dohľadom trénera posilňovali celé telo dvanástimi rôznymi cvikmi.
Už po polroku urobili seniori výrazný pokrok. Nikto z nich nemal s posilňovaním skúsenosti z minulosti, ale pustili sa do cvičenia s veľkým odhodlaním. Na začiatku boli o 60 % slabší ako mladí ľudia, po pol roku za mladíkov zaostávali len o 38 %.
Dramaticky sa im zmenil aj profil aktívnych génov vo svalovine. V mnohých smeroch sa blížil spektru aktívnych génov vo svalovine mladých ľudí. „To nás zaskočilo.
Čakali sme, že úroveň aktivity jednotlivých génov zostane u seniorov viac-menej rovnaká. Zásadná zmena dokazuje význam cvičenia. Nielenže zlepšuje fyzický stav, ale pôsobí priamo proti starnutiu a to je v pokročilejšom veku naozaj významný dôvod na športovanie,“ hovorí Simon Melov.

A aký bol ďalší osud seniorov?
Vedci si ich zavolali na testy ešte po štyroch mesiacoch.

Väčšina už do posilňovne nechodila, zato skoro všetci cvičili doma a získanú fyzickú kondíciu si udržali. Viac sa venovali fyzickej námahe okolo domu, či záhrady. Dokonca niektory prestali využívať techniku, ako je robotická kosačka a všetku prácu robili sami a ručne.  „Ukazuje to, že na cvičenie nie je nikdy neskoro a že nemusíte tráviť život v posilňovni zdvíhaním železa, aby ste sa mohli tešiť z významného prínosu,“ zhŕňa výsledky štúdie Melov.

Zaujímavé je aj spektrum génov, ktoré fyzická aktivita vo svale prebúdza. Sú medzi nimi aj gény, ktorých funkcia má vzťah k vzniku cukrovky alebo kardiovaskulárnych chorôb. To vysvetľuje, prečo šport pôsobí ako prevencia týchto chorôb.

Zdroj: https://bit.ly/3r6SkPU
Viac info: https://www.stoplusjednicka.cz/
Foto: https://pixabay.com/

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie Radíme Vám Tlačová správa

TUI letné cestovateľské trendy 2023

Najobľúbenejšie sú stredomorské destinácie, silný je dopyt po All Inclusive Trend skorých rezervácií je späť a mnohí Slováci a Česi si už aj vybrali, kde strávia letnú dovolenku. Napriek častým podobnostiam v nákupnom správaní oboch národov sa dovolenkové návyky Čechov a Slovákov líšia. Slováci si totiž na dovolenke doprajú o niečo viac ako naši západní […]

Čítať ďalej
Cestovanie outdoor Radíme Vám

Študuj, pracuj a rozvíjaj cestovný ruch na Horehroní!

Horehronie so svojou vstupnou bránou, za ktorú sa pokladá mesto Brezno, ponúka rôzne oblasti, v ktorých sa možno v regióne uplatniť. Významnou oblasťou je práve oblasť cestovného ruchu, ktorá sa pokladá za jedno z najdynamickejších odvetví vôbec. Región Horehronie, s veľkým prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb, ponúka okrem toho množstvo turistických trás, cyklotrás, lyžiarskych stredísk, atrakcií […]

Čítať ďalej
Architektúra Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Arménsko – kostol, kam sa pozrieš

Arménsko je malá krajina ležiaca v oblasti Zakaukazska. Rozlohou 30 000 km2 je len o málo väčšia ako Morava av roku 2011 tu žili iba 3 milióny obyvateľov. Prakticky celé Arménsko leží vo vysokých horách. Krajina je tu pomerne nehostinná a bujnú vegetáciu je možné zahliadnuť len málokde. Dejiny Arménov v mnohom silne pripomínajú dejiny […]

Čítať ďalej