ONLINE MAGAZIN

Diamant Hope – je naozaj prekliaty ?

Už prví dvaja majitelia nemali príliš šťastie a nie je divu, že kameň rýchlo získal zlú povesť. Najskôr ho vlastnil Jean Tavenier, ktorý ho predal Ľudovítu XIV. Utŕžené peniaze si ale príliš neužil, keď ho v Indii roztrhala svorka psov.

A ako z hodín dejepisu viete, Ľudovít XIV. tiež nedopadol dobre. Nielenže bol kameň počas Veľkej francúzskej revolúcie ukradnutý, ale kráľ Ľudovít XIV. skončil pod gilotínou. Potom sa diamant objavil v Londýne av roku 1839 ho kúpil Henry Thomas Hope. Po ňom dostal kameň svoje meno. Keď pán Hope zomrel, hovorilo sa, že diamant je po stroskotaní lode navždy stratený na dne mora. Túto fámu vyvrátila až aukcia, na ktorej ho v roku 1911 kúpila manželka majiteľa Washington Post.

Ale skon jej manžela a dvoch detí ju len utvrdil v myšlienke, že diamant je prekliaty, a tak ho nechcela nikomu predať ani darovať. Nechcela, aby niekto trpel tak, ako ona. Po jej smrti sa diamant nenašiel nikde vystavený, ale naopak schovaný v obyčajnej krabici od topánok.

Nakoniec ho kúpil pán Harry Winston a daroval ho Smithsonovmu inštitútu. Ten ho vystavil v múzeu vo Washingtone. Pán Winston tam diamant poslal poštovým vlakom ako poistený balíček. Vtedy bola cena dopravy 145 dolárov. Takýto postup je určite zvláštny a nikdy sa nedozvieme aký na to mal pán Winston dôvod.
Veď týmto neobvyklým spôsobom by nik  neposielal ani jemný zlatý prívesok. Súčasná hodnota diamantu Hope sa odhaduje na 250 miliónov dolárov.
Príbeh a putovanie diamantu Hope inšpirovalo filmárov k natočeniu slávneho filmu Titanic a v ňom zobrazovaného fiktívneho diamantu Heart od the Ocean.

Diamant Hope je dlhý 2,5 cm a váži 45,5 karátu. Neobvyklé sýto modrofialové zafarbenie je spôsobené obsahom bóru.

 

Zdroj: https://bit.ly/38ogcYG
Foto: flickr.com

Mohlo by vás zaujímať:

Film Lifestyle Náš tip Osobnosti Lines

Kam sa podeli milióny Grace Kelly?

Grace Kelly svoju kariéru začala ako obyčajná, ale neobyčajne krásna žena, ktorá sa stala oceňovanou  hollywoodskou herečkou a módnou ikonou. Jej kariéra ale skončila rovnako rýchlo, ako sa začala. Navyše je jej rozprávkové dedičstvo je zahalené rúškom tajomstva. V polovici 50. rokov bola Grace hviezdou na najvyšších priečkach. Snažili sa ju do filmov získať najznámejší […]

Čítať ďalej
Cestovanie Lifestyle

Tieto fakty by vás v Rusku nemali prekvapiť…

Rusko je podľa mnohých ľudí krajinou extrémov. Často sa hovorí, že v Rusku je možné čokoľvek. A niektoré zaujímavosti, ktoré sme pre vás pripravili to dokazujú. 77 % rozlohy Ruska tvorí Sibír. To je viac ako 13 miliónov štvorcových kilometrov. V Rusku žije nevyvážený počet mužov a žien. Na každých 100 žien tu žije iba […]

Čítať ďalej
Lifestyle

Obklopuje nás niečo, čomu by sa dalo povedať záhada ?

Tajomno? Ezoterika? Fikcia, alebo pravda. Niečo na tom bude Tajomno a záhady priťahovali ľudí už od pradávna. Dalo sa veľa z toho využiť, ale aj zneužiť. História je týmto dianím doslova prešpikovaná. Ale v dnešnej dobe, ako to všetko využiť, alebo sa pokúsiť poodhaliť rúško tajomna a spoznať, že naozaj niečo také existuje? Má človek […]

Čítať ďalej