ONLINE MAGAZIN

Ako vyzerá svadba Eskimákov? Zoznámte sa s ich tradíciami

Svadba a svadobné zvyky sa líšia podľa jednotlivých kultúr. Niekde len nepatrnými rozdielmi a inde sú svadby úplne iné, než ako ich poznáme my. Na väčšine svadieb majú svoje pevné miesto zaujímavé tradície aj symboly. Možno, že aj vás zaujíma, akú svadbu pripravujú rôzne kultúry. Tentokrát sa zameriame na Eskimákov.

Ako sa asi berú ľudia, ktorí žijú v studených oblastiach polárnej prírody? Určite neorganizujú žiadne usadené alebo spontánne svadobné hostiny. Sú to húževnatí obyvatelia ľadových plání s teplotami až okolo -45 °C. Dokážete si predstaviť svadobné party v takomto prostredí? Ono Eskimáci ešte pomerne nedávno ani žiadne svadobné obrady v rámci svojej kultúry nemali. V niektorých oblastiach rodičia zasnubovali alebo rovno vydávali a ženili svoje deti sotva sa narodili. Neskôr dosahovali svadobný vek chlapci vo chvíli, keď dokázali výborne loviť a zabezpečiť svoju rodinu.

Tradícia eskimáckych svadieb
Ženy v tejto kultúre sa vydávali okolo pätnástich až šestnástich rokov. Celý svadobný obrad mal úplne iný náboj. Podobal sa skôr predstieranému únosu nevesty a uniesol jej práve jej budúci manžel. Eskimáci sa živia lovom zvierat, preto sa možno lov dostal aj do tejto sféry ich života. A ako lov nevesty prebiehal? Rozhodne ju ženích nedostal len tak. Nevesta sa zdanlivo bráni, kope nohami, uteká a nechce sa nechať uloviť. Aby ju ženích ulovil, musí ju dostať aj za cenu použitia násilia.

Svadobné dary
Pri plánovaní manželstva a pri svadbe je medzi Eskimákmi zvykom, že najbližšia rodina mladú rodinu obdaruje. Obvykle to býva náradie či oblečenie. Na zásnubné prstene môžu obaja kľudne zabudnúť. Odovzdávanie darov je ale iba prvou časťou samotného manželstva. Po svadbe si rozhodne nemôže pár žiť svojím vlastným životom.

Bývanie u rodičov
Klasickým zvykom Eskimákov je to, že bezprostredne po svadbe sa novomanželia presťahujú do domu rodičov nevesty. Ženích potom musí v ich obydlí žiť bližšie nešpecifikovanú dobu, ale obvykle je to okolo jedného roka. Počas tohto obdobia musí otcovi nevesty dokázať, že je silný ao jeho dcéru sa dobre postará. Chodí s ním na lov a učí sa od staršieho muža. Keď je pripravený a rodičia nevesty uznajú, že sa o rodinu dokáže postarať, môžu sa novomanželia presťahovať do domu rodičov manžela.
Ako vyzerá manželstvo Eskimákov?
Po svadbe manželka musí svojmu novému mužovi variť, spracovávať kožu, vyrábať oblečenie a starať sa o deti. Svojmu mužovi zostáva celkom podriadená a koná podľa jeho vôle. Je to usporiadanie, ktoré by sa emancipovaným ženám v Európe asi príliš nepáčilo, ale tu funguje už od nepamäti.

Módne trendy
Aj do takej zmrznutej a izolovanej pustiny prenikajú vplyvy niektorých iných kultúr a tiež kresťanské vplyvy. Preto aj svadby u Eskimákov začínajú mať v poslednej dobe trošku tradičnejšiu formu. V niektorých rodinách si už môžu ženích s nevestou povedať svoje svadobné sľuby. Obľúbené sú milostné básne, ktoré vraj spísal eskimácky autor. V básni sa hovorí o snehu, mraze, ľadových medveďoch a pod. Do miestneho prostredia sa dozaista výborne hodí.

Zdroj: https://bit.ly/3jbS8dO

Viac informácií: https://www.weddingmag.cz/

Foto: pixfuel free

Mohlo by vás zaujímať:

Gastronómia outdoor Ponuky na koncerty Radíme Vám

Objavte čaro Vianoc v Maďarsku: Komplexný sprievodca vianočnými trhmi

Zažite očarujúce vianočné trhy a hrejivé sviatky v celom Maďarsku. Od známej Adventnej baziliky v Budapešti, ktorá už trikrát získala titul „Najlepší vianočný trh v Európe“, až po Debrecín, objavujte vianočné poklady, užite si termálne kúpele a oslávte toto výnimočné obdobie. Nenechajte si ujsť sviatočné čaro Maďarska! Musíte zažiť: Adventný festival a vianočné trhy pred […]

Čítať ďalej
Cestovanie Príroda Radíme Vám Šport Tlačová správa

Zoznam „povinných“ aktivít pre zimu plnú zážitkov v Korutánsku

  Lyžovanie Nezáleží na tom, či ste začiatočníci alebo skúsení lyžiari – ten, kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si príde na svoje. 30 lyžiarskych stredísk v Korutánsku a východnom Tirolsku a viac ako 800 km dobre upravených zjazdoviek s istotou snehu. To všetko získate pomocou jediného skipasu „TopSkiPass“. O nezabudnuteľné chvíle na snehu sa – podľa […]

Čítať ďalej
Cestovanie Novinky outdoor Príroda Radíme Vám Šport

Après-ski na korutánsky spôsob

Keď do Korutánska zavíta noc, prebúdza sa svet plný nezabudnuteľných zážitkov. Pod jagavou hviezdnou oblohou a za romantického svitu mesiaca môžu malí aj veľkí návštevníci zažiť chvíle, ktoré oslovia všetky zmysly a navždy sa zapíšu do ich pamäte. V nočnom tichu príroda ukazuje svoju ešte fascinujúcejšiu stránku: Hviezdy na oblohe žiaria ešte jasnejšie, sneh sa trbliece ešte tajuplnejšie a čistý, chladný vzduch ešte intenzívnejšie […]

Čítať ďalej