ONLINE MAGAZIN

Ako vyzerá svadba Eskimákov? Zoznámte sa s ich tradíciami

Svadba a svadobné zvyky sa líšia podľa jednotlivých kultúr. Niekde len nepatrnými rozdielmi a inde sú svadby úplne iné, než ako ich poznáme my. Na väčšine svadieb majú svoje pevné miesto zaujímavé tradície aj symboly. Možno, že aj vás zaujíma, akú svadbu pripravujú rôzne kultúry. Tentokrát sa zameriame na Eskimákov.

Ako sa asi berú ľudia, ktorí žijú v studených oblastiach polárnej prírody? Určite neorganizujú žiadne usadené alebo spontánne svadobné hostiny. Sú to húževnatí obyvatelia ľadových plání s teplotami až okolo -45 °C. Dokážete si predstaviť svadobné party v takomto prostredí? Ono Eskimáci ešte pomerne nedávno ani žiadne svadobné obrady v rámci svojej kultúry nemali. V niektorých oblastiach rodičia zasnubovali alebo rovno vydávali a ženili svoje deti sotva sa narodili. Neskôr dosahovali svadobný vek chlapci vo chvíli, keď dokázali výborne loviť a zabezpečiť svoju rodinu.

Tradícia eskimáckych svadieb
Ženy v tejto kultúre sa vydávali okolo pätnástich až šestnástich rokov. Celý svadobný obrad mal úplne iný náboj. Podobal sa skôr predstieranému únosu nevesty a uniesol jej práve jej budúci manžel. Eskimáci sa živia lovom zvierat, preto sa možno lov dostal aj do tejto sféry ich života. A ako lov nevesty prebiehal? Rozhodne ju ženích nedostal len tak. Nevesta sa zdanlivo bráni, kope nohami, uteká a nechce sa nechať uloviť. Aby ju ženích ulovil, musí ju dostať aj za cenu použitia násilia.

Svadobné dary
Pri plánovaní manželstva a pri svadbe je medzi Eskimákmi zvykom, že najbližšia rodina mladú rodinu obdaruje. Obvykle to býva náradie či oblečenie. Na zásnubné prstene môžu obaja kľudne zabudnúť. Odovzdávanie darov je ale iba prvou časťou samotného manželstva. Po svadbe si rozhodne nemôže pár žiť svojím vlastným životom.

Bývanie u rodičov
Klasickým zvykom Eskimákov je to, že bezprostredne po svadbe sa novomanželia presťahujú do domu rodičov nevesty. Ženích potom musí v ich obydlí žiť bližšie nešpecifikovanú dobu, ale obvykle je to okolo jedného roka. Počas tohto obdobia musí otcovi nevesty dokázať, že je silný ao jeho dcéru sa dobre postará. Chodí s ním na lov a učí sa od staršieho muža. Keď je pripravený a rodičia nevesty uznajú, že sa o rodinu dokáže postarať, môžu sa novomanželia presťahovať do domu rodičov manžela.
Ako vyzerá manželstvo Eskimákov?
Po svadbe manželka musí svojmu novému mužovi variť, spracovávať kožu, vyrábať oblečenie a starať sa o deti. Svojmu mužovi zostáva celkom podriadená a koná podľa jeho vôle. Je to usporiadanie, ktoré by sa emancipovaným ženám v Európe asi príliš nepáčilo, ale tu funguje už od nepamäti.

Módne trendy
Aj do takej zmrznutej a izolovanej pustiny prenikajú vplyvy niektorých iných kultúr a tiež kresťanské vplyvy. Preto aj svadby u Eskimákov začínajú mať v poslednej dobe trošku tradičnejšiu formu. V niektorých rodinách si už môžu ženích s nevestou povedať svoje svadobné sľuby. Obľúbené sú milostné básne, ktoré vraj spísal eskimácky autor. V básni sa hovorí o snehu, mraze, ľadových medveďoch a pod. Do miestneho prostredia sa dozaista výborne hodí.

Zdroj: https://bit.ly/3jbS8dO

Viac informácií: https://www.weddingmag.cz/

Foto: pixfuel free

Mohlo by vás zaujímať:

Cestovanie outdoor Príroda Radíme Vám

Do Dolného Rakúska na bicykli s celou rodinou a aktualizovanou cyklomapou i na Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2022

Dolné Rakúsko je známe svojou krásnou prírodou a kultúrnymi pamiatkami. V aktuálnej sezóne sa koná každoročná a veľmi populárna Dolnorakúska krajinská výstava. V roku 2022 s témou Tajomstvá MARCHFELDU, ktorá je venovaná krásam a histórii regiónu Moravské pole. Odporúčame však aj cyklovýlety do ktorejkoľvek časti Dolného Rakúska. Vďaka aktualizovanej cyklomape si môžete vybrať trasy cez tunely, lesom, po starej železnici, k vodopádom […]

Čítať ďalej
Nezaradené Osobnosti Lines Radíme Vám

Slávne osobnosti radia: Ako prekonať jet lag?

Po dlhom lete na iné kontinenty vás môže postihnúť jet lag alebo pásmová choroba. Keď sa objavíte behom pár hodín v ďalekom časovom pásme a na miesto polnoci je deväť ráno, môže vás to maličko rozhodiť. Čo robiť, aby ste nepocítili nepríjemnú únavu a čo najlepšie sa zžili s novou časovou realitou? Inšpirujte sa radami celebrít! […]

Čítať ďalej
Cestovanie Radíme Vám

Ulička, stred alebo okno? Ktoré miesto si vybrať v lietadle?

Vedeli ste, že vaše povinnosti a nároky počas letu sa líšia v závislosti od toho, aké sedadlo si zvolíte? Cestujúci pri okienka môže rozhodovať o tom, kedy zatiahne roletu. Človek v uličke má zase na starosť tlačidlo volania. Všetko samozrejme záleží na dohovore, slušnom jednaní a ohľaduplnosti k potrebám ostatných… So sedadlom pri okienku prichádzajú […]

Čítať ďalej